آب و هوای روسیه

آب و هوای روسیه

آب و هوای روسیه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

اگر بخواهیم بزرگترین کشور دنیا از نظر مساحت را نام ببریم می توانیم به کشور روسیه اشاره کنیم. آب و هوای روسیه به دلیل نزدیکی به قطب شمال سرد سیبری است بطوری که دمای هوا در شهرهای آن به زیر 30 درجه سانتی گراد هم می رسد که این سردی هوا از جمله معایب این کشور محسوب می شود و گردشگران به دلیل شرایط سخت آب و هوایی در فصل زمستان به این کشور نمی آیند و مانند سایر کشورها در تمام فصل سال مهاجرپذیر نیستند. در این مقاله درباره آب و هوای روسیه توضیح داده شده است.

شرایط جوی روسیه

بیشترگردشگران شهر سن پترزبورگ کشور روسیه را در ماه خرداد برای تعطیلات به دلیل چهار فصل بودن این شهر انتخاب می کنند پس در برخی از مناطق روسیه هر دو فصل تابستان و زمستان یا به عبارتی تنوع فصلی مشاهده می شود. روسیه به دلیل همجواری ها و این که در دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد هریک از شهرها آب و هوای متخص به خود را دارند اما بطورکلی در هر جای خاک روسیه زمستانی سرد و یخبندان به چشم می خورد. بخش شمالی روسیه به عظیم ترین تغییرات فصلی مشهور است زیرا دارای آب و هوایی بسیار متنوع است. در واقع توپوگرافی زمین باعث تغییرات در عرض جغرافیایی زمین و دریافت هوای متنوع در هر بخش شده است.

ماهیت کلی آب و هوای کشور روسیه

بنابراین ماهیت کلی آب و هوای کشور روسیه قاره ای؛ خشک و سرد است که تغییرات فصلی در درجه دمایی متفاوت دارد یعنی شامل تابستانی گرم و مرطوب اما مختصر با درجه دمایی بین 6 تا 20 درجه بالای صفر و زمستانی سرد همراه با بارش برف و یخبندان است و میزان بارش باران متوسط است. البته لازم به ذکر است که کشور روسیه دارای کوه ها، فلات ها و حتی مناطق کویری است که هر کدام آب و هوای مختص به خود را دارند اما تمامی قسمت آسیایی کشور روسیه را سرزمین گسترده سیبری در برگرفته است که دمای هوا در زمستان سیبری به زیر 70 درجه سانتی گراد می رسد.


مطالب مرتبط:شهرهای اصلی روسیه برای زندگی


روسیه توسط دریاهای زیادی محصور شده است که می توان به مواردی نظیر: خلیج فنلاند، دریای چوکچی، دریای خزر، دریای کارا، دریای بالتیک، دریای سفید، اقیانوس آرام، دریای سیبری، اقیانوس منجمد شمالی و… اشاره کرد. این در حالیست که روسیه با کشورهای متعددی از جمله گرجستان، استونی، لیتونی، لهستان، چین، کره شمالی و… مجاور است و می دانیم که مجاورت با سایرکشورها و دریاها تاثیر به سزایی بر آب و هوای یک منطقه دارد. کشور روسیه نیز به دلیل نزدیکی با قطب شمال دارای هوایی سرد است که سردترین فصول سال دی و بهمن هستند هرچند که در برخی مناطق فصل تابستان نیز دیده می شود که گرم ترین فصول تابستان تیر و مرداد هستند.

شهر سن پترزبورگ روسیه

در شهر سن پترزبورگ کشور روسیه هر چهار فصل دیده می شود که فروردین و اردیبهشت؛ فصل بهار این شهر است. تابستان شامل فصل های خرداد تا مرداد با میانگین دمایی 21 درجه سانتی گراد است و در ماه های تیر و مرداد هوای گرم و مرطوبی دیده می شود و به دلیل این شرایط آب و هوایی بیشترین گردشگران را در این محدوده زمانی به خود اختصاص می دهد. فصل پاییز در بازده زمانی شهریور تا آبان است که هوایی بسیار خوب در پاییز به چشم می خورد و زمستان از ماه آذر تا اسفند که هوایی یخبندان و بسیار سرد را در بر می گیرد. شهر مسکو روسیه را می توان به طور کامل به دو قسمت سرد و گرم تقسیم نمود. تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد با درجه دمایی بسیار پایین در حد انجماد مشاهده می شود یعنی هوایی بسیار افراطی دارد.


حتما بخوانید:اخذ ویزای توریستی روسیه


شرایط کلی آب و هوای روسیه

بنابراین کشور روسیه دارای آب و هوایی قاره ای خشک به همراه سردی هواست. به دلیل شرایط جغرافیایی این کشور هر کدام از شهرهای روسیه دارای آب و هوای مختص به خود هستند اما وجه اشتراک تمام نقاط روسیه داشتن زمستان هایی سرد همراه با یخبندان است. بهترین مکان برای تفریحات کشور روسیه در امتداد ساحل دریای بالتیک و سوچی به دلیل داشتن هوایی گرمسیری است. تیر و مرداد گرم ترین ماه های سال هستند و بهترین فصل برای سفر و خوش گذرانی در این شهر به حساب می آید.

در صورتی که شما علاقه به بازی های زمستانه مانند اسکی هستید زمستان های روسیه بهترین گزینه برای شما خواهد بود اما روزهای پایانی اکتبر یا همان مهر و اوایل اسفند به علت آب شدن برف های زمستانی و یخ بودن سطح زمین و همچنین برف های آب شده در همه جا فصل مناسبی برای سفر نخواهد بود.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی مهاجرت به روسیه با تیم تخصصی ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز با سال ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:راه های مهاجرت و اخذ اقامت روسیه


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575