شرایط اخذ اقامت مجارستان از طریق پناهندگی

شرایط اخذ اقامت مجارستان از طریق پناهندگی

شرایط اخذ اقامت مجارستان از طریق پناهندگی

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

اصولا کابرد کلمات مهاجر با پناهنده بسیار متفاوت است. مهاجر به کسی اطلاق می شود که از طرق قانونی مانند تحصیلی، سرمایه گذاری، کارآفرینی و یا کاری براساس ضوابط قانونی و روش های قانونی در کشور مقصد با آن کشور مهاجرت می کند. اما پناهنده کسی است که براساس شرایط و قوانین کشور مبداء یا حتی شرایطی که در کشور مبداء وجود دارد مورد تهدید جانی قرار دارد و از کشور مقصد یا کمیساریای پناهندگی سازمان ملل متحد تقاضای پناهندگی می کند. در این مقاله درباره شرایط اخذ اقامت مجارستان از طریق پناهندگی توضیح داده شده است.

اساسا مقوله پناهندگی برای کشور مبداء امری غیرقانونی تلقی می شود مگر در شرایطی که کشور مبداء در حال جنگ باشد و شهروندان آن کشور ناگزیر برای حفظ جان خود به کشور دیگری پناهجو شوند. 


حتما بخوانید:

شرایط اخذ اقامت مجارستان از طریق سرمایه گذاری

شرایط اخذ ویزای کار در مجارستان


تعریف پناهندگی در مجارستان

به عبارت دیگر و طبق ماده 1قانون فدرالی درباره پناهندگان” پناهنده“فردی است که بنا به دلیل هراسات کاملاً موجه از آزار و اذیت بر اساس اصل نژاد، مذهب، تابعیت، تعلق به گروه اجتماعی معین یا عقاید سیاسی در خارج از کشور متبوع خود حضور داشته و بنا بر هراسات مذکور نمیتواند یا نمیخواهد از حمایت کشور مذکور برخوردار باشد. اگر شما خود را پناهنده میشمارید، باید تقاضای اعطای پناهندگی در خاک مجارستان را نموده و از حمایت دولت بهرمند شوید.

اگر شما معتقد هستید که واجد شرایط مندرج در تعریف پناهنده نمی باشید یا تقاضانامه شما در مورد اعطای موقف پناهندگی رد شده است و با وجود این فکر میکنید که بنا به دلایل بشردوستانه نمیتوانید به کشور متبوع خود برگردید، مطابق ماده 12قانون فدرالی “درباره پناهندگان” شما حق تسلیم تقاضا نامه اعطای پناهگاه موقت را دارید.

علل موجه برای پناهندگی در مجارستان ممکن است بشرح زیر باشد: خطر واقعی شکنجه، کشته شدن یا سلب آزادی بطروق غیر قضایی، عدم امکات دریافت کمک های عاجل ضروری برای تداوی بیماری های خطرناک.

مسئولیت کشور مجارستان در قبال پناهندگان

مسئولیت تعیین موقف پناهنده و تامین حمایت حقوقی و نیز دفاع در برابر عودت اجباری به کشور مبداء بعهده دولت کشور میزبان میباشد. تعیین موقف پناهنده در مجارستان را خدمات فدرالی میگراسیون مجارستان از طریق ارگان های منطقوی خود انجام میدهد. چنانچه شما خود را پناهنده میشمارید باید بلادرنگ به اداره کمیساریای حقوق بشر در مجارستان مراجعه نمایید.

در صورتیکه آزادی شما محدود بوده و شما نمی توانید حضوراً به کمیساریای حقوق بشر در مجارستان مراجعه نمایید، شما حق دارید تقاضا نامه خود را از طریق ریاست موسسه ای که در آن قرار دارید یا از طریق نماینده مختار خویش تسلیم کنید. در کمیساریای حقوق بشر در مجارستان باید دقیقاً ذکر کرد که بعلت وجود خطر در صورت بازگشت به کشور متبوع خود، شما تقاضا نامه اعطای موقف پناهندگی را تسلیم میکنید.

کمیساریای حقوق بشر در مجارستان موظف است تقاضا نامه شما را در مورد اعطای موقف پناهندگی، صرف نظر از نحوه و مدت اقامت شما در مجارستان، وجود یا عدم وجود اسناد تشخیص هویت را جهت رسیدگی مقدماتی بپذیرد.

اثبات علل پناهندگی نیز زیاد آسان نیست، اینکه فردی که تقاضای پناهنده شدن دارد بایستی ثابت کند که جانش در کشورش در خطر بوده ساده نخواهد بود. روال این کار زمانبر و بر اساس مدارک مستند، مستدل و محکمه پسند خواهد بود. اینکه فرد متقاضی نتواند دلایل خود را اثبات کند منجر به رد درخواست وی شده و وی ناگزیر به رجعت به کشورش می باشد. اصولا مجارستان خود کشوری نیست که پناهنده بپذیرد نقش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مجارستان در اصل بررسی پرونده های متقاضیان پناهندگی است. همچنین، دولت مجارستان مسئولیت حمایت و کمک به پناهندگان و پناهجویان در کشور مجارستان را برعهده دارد.


مطالب مرتبط:چگونگی شرایط زندگی در مجارستان


پرونده پناهجو در مجارستان

پرونده پناهندگی در مجارستان با ارزیابی اینکه آیا شخصی تحت یک پرونده دوبلین قرار می گیرد یا خیر آغاز می شود. در صورتی که این مسئله در میان نباشد، IAO با بررسی اینکه آیا درخواست غیرقانونی است یا اینکه باید در پروسه تسریع تصمیم گیری قرار بگیرد شروع به کار می کند که این تصمیم گیری باید ظرف 15 روز انجام شود. مهلت قانونی برای صدور تصمیم در مورد شایستگی 60 روز است.

در صورت ریجکت شدن تصمیم IAO بلافاصله پناهجوی رد شده را اخراج می کند و ممنوعیت ورود و خروج 1 یا 2 ساله را برای وی صادر می کند. این ممنوعیت به سیستم اطلاعاتی شنگن وارد شده و مانع از ورود فرد به تمام منطقه شنگن می شود. به طور کلی مصاحبه شدن شخصی پناهجو ضروری است. لذا در صورتی که وی نتواند واقعیت را بیان کند یا مدارکی را برای حمایت از خود ارائه دهد؛ دادخواست شخصی وی به رسمیت شناخته نمی شود و درخواست او بلافاصله رد می شود.

در این مقاله که بدست همکاران ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز گردآوری شده بود سعی بر این شد که شما هموطنان گرامی را از شرایط پناهندگی به مجارستان و یا مهاجرت غیر قانونی به کشور مجارستان مطلع سازد چرا که ما قصد داریم که برترین روش های مهاجرت قانونی به مجارستان را برای شما به تصویر بکشیم که تا حد ممکن از روش مهاجرت به مجارستان از طریق پناهندگی خودداری نمایید.


در ادامه بخوانید:شرایط اخذ اقامت مجارستان از طریق ازدواج


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575