ادامه تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان

ادامه تحصیل در آلمان

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

آلمان


آلمان ، با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور دومین کشور پرجمعیت اروپا پس از روسیه و پرجمعیت ترین کشور عضو اتحادیه اروپا است. آلمان بین دریاهای بالتیک و شمال در شمال و آلپ در جنوب واقع شده است. مساحت آن 357022 کیلومتر مربع (137847 مایل مربع) است و جمعیت آن بیش از 83 میلیون نفر در 16 ایالت تشکیل دهنده آن است. آلمان از شمال با دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند همسایه است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور برلین و مرکز مالی آن فرانکفورت است. بزرگترین منطقه شهری روهر است.

 

 

مزایای تحصیل در آلمان

 

 

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است. در دانشگاه های آلمان، از تحصیل با کیفیت و برنامه های متعدد کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی لذت خواهید برد. اکثر برنامه های تحصیلی نیز برای همه دانشجویان خارجی رایگان است.

در زیر به پنج دلیل عمده برای انتخاب آلمان اشاره خواهیم کرد.

1-آموزش درجه یک

تحصیل در آلمان راهی عالی برای ورود به بازار کار بین المللی است. موسسات آموزش عالی آلمان در سطح جهانی بسیار مورد توجه هستند. مدارک تحصیلی در آلمان در شرکت ها نیز از شهرت خوبی برخوردارند.

2- رویکرد عملی در سیستم آموزشی

میانبری در مسیر شغلی شما

امکان تحصیل و کسب تجربه کاری همزمان یکی از مزیت های سیستم آموزشی آلمان است. در دانشگاه های علمی کاربردی، تئوری و عمل دست به دست هم می دهند. برخی نیز برنامه های دوگانه (کار/تحصیل) ارائه می دهند. آنها شما را قادر می سازند تا دانش نظری گسترده و تجربه عملی را همزمان به دست آورید. برخی از مدل ها حتی به شما این امکان را می دهند که مدرک لیسانس و صلاحیت های حرفه ای کسب کنید.

آینده شغلی شما

برنامه های مطالعه عملی به شما این فرصت را می دهد که زودتر با دنیای کار آشنا شوید. شما نه تنها چیزهای زیادی در مورد آینده شغلی خود کشف می کنید، بلکه اولین قدم های حرفه ای خود را نیز برمی دارید. از آنجا به کجا می روید؟ شاید بخواهید در آلمان بمانید؟ پس از فارغ التحصیلی، می توانید برای اجازه اقامت اقدام کنید که به شما امکان می دهد برای یافتن شغل به مدت 18 ماه در آلمان بمانید. آلمان فرصت های شغلی زیادی را ارائه می دهد. شرکت‌ها در اینجا به‌طور فزاینده‌ای به دنبال نیروهای جدید برای کمک به ساختن یک آینده اقتصادی قوی هستند.

3- محیط امن

چه در شهر و چه در اطراف شهر باشید، می توانید آزادانه سفر کنید و احساس امنیت کنید. در سطح بین المللی، آلمان واژه ای برای ثبات است. زندگی اینجا هم همینطور. شهروندان از طریق دموکراسی پارلمانی آلمان بر دولت اعمال قدرت می کنند. امروز مردم به انتخابات عادلانه و حاکمیت قانون اعتماد دارند.

پس از سال ها تقسیم بین شرق و غرب، جمهوری دموکراتیک آلمان (DDR) و جمهوری فدرال آلمان (BRD) در اکتبر 1990 متحد شدند. از آن زمان، کل کشور جمهوری فدرال آلمان نامیده می شود.

تاریخ پرتلاطم آلمان در اعماق خاطرات مردم گنجانده شده است. به همین دلیل است که امروزه قدر امنیت را می دانند. به عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان، روابط بین المللی نیز مهم است. حدود 10.6 میلیون نفر از سراسر جهان در آلمان زندگی می کنند. شهرها و روستاها نیز محیط امنی را برای دانشجویان خارجی فراهم می کنند.

 

4- جامعه ای با تفکرات باز

در آلمان، می توانید هرکسی که می خواهید باشید، یا بشوید.

جهانی رنگارنگ و متنوع – در آلمان، می‌توانید بدون توجه به جنسیت، منشأ، گرایش جنسی، مذهب یا ترجیحات شخصی خود در اوقات فراغت یا دانشگاه، همان کسی باشید که می‌خواهید. آلمان با آغوش باز از شما در دانشگاه،  کافه ها، کلوپ ها، موزه ها، سینماها و تئاترها استقبال می کند. در اینجا می توانید بدون نگرانی روی اهداف خود تمرکز کنید.

5-  راه تو – مسیر تو

چه چیزی برای من مناسب تر است؟ پاسخ به این سوال نسبت به افراد مختلف متفاوت است. بسیاری از برنامه های تحصیلی در آلمان به شما امکان می دهد علایق خاص خود را دنبال کنید. این کاملاٌ به شما بستگی دارد.

 

آلمان این فرصت را فراهم می کند تا موارد مختلفرا امتحان و کشف کنید که نقاط قوت شما کجاست. مدرک شما فرصت های بزرگی را برای شما در بازار کار – در سطح بین المللی و در آلمان ایجاد می کند. اقتصاد فرصت های شغلی متنوعی را ارائه می دهد که با شما و اهداف شما مطابقت دارد.

————————————————————————————————————————

 

در زیر تمامی اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه بودجه تحصیلی در آلمان را مشاهده خواهید کرد.

. هزینه تحصیل در آلمان

 

اگر می‌خواهید در آلمان تحصیل کنید، این مایه خوشحالی است که بدانید دانشگاه‌های دولتی برای برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه دریافت نمی‌کنند (به جز در مواردی که قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد با موضوعی متفاوت از دوره لیسانستان تحصیل کنید) سیستم تحصیل رایگان آلمان برای همه دانشجویان خارجی صرف نظر از کشور مبدا در دسترس است.

 

تنها استثنا ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ است که در پایان سال 2017، شهریه 3000 یورو در سال را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا بازگرداند.

 

اکثر دانشگاه‌های آلمان دولتی هستند، بنابراین شما فقط باید هزینه های اداری را بپردازید که معمولاً بین 100 تا 350 یورو در هر ترم می باشد. این هزینه، خدمات سازمان دانشجویی و ثبت نام شما را پوشش می دهد.

 

با این حال، استثناهایی برای این قانون بدون شهریه وجود دارد. اگر دوره تحصیلی خود را به موقع تمام نکنید و در برمن، نیدرزاکسن، زارلند، زاکسن، زاکسن-آنهالت یا تورینگن تحصیل کنید، ممکن است مجبور به پرداخت شهریه باشید.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

 

در دانشگاه های خصوصی آلمان، هزینه تحصیل در مقطع لیسانس به 26000 یورو در سال و برای مقطع کارشناسی ارشد به 40000 یورو در سال می رسد. برنامه های مهندسی و بازرگانی و مدیریت جزو گران ترین رشته ها می باشند.

 

دانشگاه های بدون شهریه برای دانشجویان بین المللی

 

در اینجا چند نمونه از دانشگاه های دولتی رایگان در آلمان آورده شده است:

 

دانشگاه اشتوتگارت

دانشگاه مانهایم

دانشگاه برمن

دانشگاه کلن

دانشگاه هامبورگ

 

دانشگاه هایی که ما در آلمان توصیه می کنیم

 

دانشگاه بن

مدرسه تجارت بین المللی CBS

دانشگاه بین المللی علمی کاربردی IU

دانشگاه RWTH آخن

دانشگاه فنی کایزااسلوترن Kaiserslautern

 

دانشگاه ها و کالج های برتر آلمان

آلمان با شهرت شگفت انگیزی برای اکتشافات علمی و فناوری، خانه برخی از دانشگاه های دارای رتبه برتر در جهان است. مکان هایی مانند دانشگاه بن و مؤسسه فناوری کارلسروهه در سراسر جهان به عنوان بهترین دانشگاه ها که در بر گیرنده بهترین دانشکده های حقوق، دانشکده های پزشکی، دانشکده های بازرگانی و دانشکده های مهندسی هستند شناخته شده اند. چندین دانشکده آلمانی در میان بهترین مدارس و کالج ها در سراسر جهان هستند و مدارک رقابتی کارشناسی ارشد، لیسانس و دکترا را ارائه می دهند و به شما امکان دسترسی به برخی از بهترین دانشگاه های بین المللی در جهان را می دهند.

 

 

هزینه های تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان

 

در اینجا لیستی از متوسط هزینه های تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان آمده است:

 

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ – متوسط شهریه 258 یورو در سال

دانشگاه هایدلبرگ – متوسط شهریه 20000 یورو در سال

دانشگاه فنی مونیخ – متوسط شهریه 258 یورو در سال

دانشگاه هومبولت برلین – بدون شهریه

هزینه های اقامت دانشجویی در آلمان

 

وقتی صحبت از زندگی در آلمان به میان می آید، مسکن بالاترین هزینه ماهانه ای است که خواهید داشت. گزینه های ارزان تر برای دانشجویان بین المللی، اقامتگاه یا اشتراک در یک آپارتمان اجاره ای خصوصی است. همچنین می توانید یک آپارتمان یک اتاقه (که به آن استودیو نیز می گویند) اجاره کنید. در زیر میانگین هزینه های اقامت دانشجویی در آلمان را مشاهده می کنید:

 

زندگی به تنهایی در استودیو: 390 یورو در ماه

اشتراک یک آپارتمان اجاره ای خصوصی: 365 یورو در ماه

زندگی در اقامتگاه دانشجویی: 250 یورو در ماه

 

اتاق های خوابگاه های دانشجویی یکی از محبوب ترین گزینه های مسکن است. بر اساس DAAD، بیش از 40٪ از دانشجویان بین المللی در یک اقامتگاه دانشجویی زندگی می کنند. دومین گزینه پرطرفدار، اشتراک آپارتمان است که 30 درصد از دانشجویان این نوع اقامتگاه را انتخاب می کنند.

 

خدمات ماهانه مانند برق، گاز، گرمایش و اینترنت می تواند بین 100 تا 200 یورو به هزینه های زندگی شما اضافه کند.

 

 

هزینه های غذا برای دانشجویان بین المللی در آلمان

 

به عنوان یک دانشجو در آلمان، حدود 170 یورو در ماه برای غذا پرداخت خواهید کرد. اگر به دنبال قیمت های پایین تر هستید، سوپرمارکت های ارزان تری مانند Aldi، Lidl و Netto را امتحان کنید.

 

اگر می خواهید هر چند وقت یک بار در رستوران شام بخورید، 10 یورو برای غذا در رستوران ارزان می پردازید. یک وعده غذای سه وعده برای دو نفر در یک رستوران متوسط 45 یورو و یک نوشیدنی سبک اضافی 3 یورو خواهد بود.

 

هزینه ی حمل و نقل

 

طبق یک پژوهش توسط DAAD، حدود 10٪ از کل بودجه ماهانه دانشجویان صرف حمل و نقل می شود.

 

کارت حمل و نقل عمومی برای دانشجویان بین 25 تا 200 یورو در ماه است. با این حال، در بسیاری از دانشگاه ها، هزینه حمل و نقل ماهانه در هزینه اداری  administration fee که باید هر ترم پرداخت کنید، لحاظ می شود.

شما می توانید به راحتی با دوچرخه در هر شهر آلمان رفت و آمد کنید. نرخ کرایه دوچرخه حدود 15-20 یورو در روز است.

از سیستم قطار دویچه بان Deutsche Bahn آلمان استفاده کنید و از هر شهر آلمانی که می خواهید بازدید کنید. کرایه ها بین 20 تا 70 یورو است.

——————————————————————————————————-

 

آموزش عالی در آلمان چیست؟

 

تحصیلات عالی آلمان در آلمان، تحصیلات عالی را برای افراد واجد شرایط فراهم می کند، که قبل از همه، تحصیلات متوسطه را در آلمان یا خارج از کشور گذرانده اند که به آنها حق ورود به تحصیلات عالی را می دهد.

 

چه کسی مسئول نظارت بر آموزش عالی آلمان است؟

 

مؤسسات آموزش عالی تحت قانون اساسی از استقلال برای مدیریت مستقل اعطای بورس تحصیلی، تحقیقات و فعالیت های آموزشی برخوردارند.

 

برای مسائل اداری، مانند مسائل دانشگاهی و دولتی، این مؤسسات باید با وزارت کشور هماهنگ باشند.

 

موسسات آموزش عالی آلمان کدامند؟

 

مطالعات آموزش عالی (ارائه دهندگان آموزش عالی) در آلمان موسسات شناخته شده ای هستند که دوره های تحصیلی آموزش عالی را ارائه می دهند که منجر به حرفه ای می شود که نیازهای بازار کار محلی و بین المللی را برطرف می کند.

 

ارائه دهندگان آموزش آلمان که به عنوان مؤسسات آموزش عالی شناخته می شوند عبارتند از:

 

دانشگاه ها و مؤسسات برابر.

“دانشگاه های فنی”/”هوخشوله های فنی”.

“هوخشوله های تربیت معلم

دانشکده های الهیات

دانشگاه های علمی کاربردی (فاخشوله ها)

دانشکده های هنر و موسیقی.

موسسات آموزش عالی برای نیروهای مسلح فدرال.

موسسات آموزش عالی ارائه دهنده مطالعات دوگانه “Berufsakademie” (BA).

موسسات آموزش مداوم حرفه ای “Fachschulen” و “Fachakademien” در برلین. طبق طبقه بندی استاندارد بین المللی آموزش (ISCED)، تحصیلات دریافتی از این موسسات برابر با سطح اول آموزش عالی است.

 

دانشگاه ها و موسسات برابر آلمان:

 

دانشگاه های آلمان موسسات آموزش عالی هستند که طیف وسیعی از دوره های تحصیلی را ارائه می دهند. موسسات همتراز با دانشگاه ها تعداد کمی دوره تحصیلی ارائه می دهند، به عنوان مثال. علوم طبیعی و مهندسی، الهیات، آموزش و پرورش یا موارد مشابه.

 

علیرغم تفاوت هایی که بین آنها وجود دارد، هر دوی این مؤسسات حق دارند تا  مقطع دکتری را ارایه دهند.

 

کالج های هنر و موسیقی در آلمان در چه زمینه هایی تخصص دارند؟

 

کالج های هنر و موسیقی آلمان موسسات آموزش عالی هستند که دوره های آموزشی را برای آموزش هنرمندان یا موسیقیدانان آینده، از جمله معلمان هنر یا موسیقی ارائه می دهند. برخی از این موسسات تمامی رشته های هنری را تدریس می کنند و برخی دیگر تنها رشته های تحصیلی خاصی در این حوزه را تدریس می کنند.

 

کالج ها یا هنر و موسیقی آلمان دوره های تحصیلی زیر را ارائه می دهند:

 

تجسمی، طراحی و هنرهای نمایشی.

سینما، تلویزیون و رسانه.

مطالعات نظری، از طریق موضوعات اصلی زیر:

هنرهای زیبا

تاریخ هنر و آموزش هنر.

تاریخچه و آموزش موسیقی.

رسانه و ارتباطات.

رسانه دیجیتال.

 

دانشگاه های علمی کاربردی “Fachhochschulen” در چه زمینه هایی تخصص دارند؟

 

دانشگاه های علمی کاربردی آلمان “Fachhochschulen” موسسات آموزش عالی مستقلی هستند که برنامه های آموزشی و پژوهشی عملی و پاسخگو را برای نیازهای بازار کار ارائه می دهند. این مؤسسات عمدتاً خودکفا هستند و برخی از آنها از بودجه عمومی تأمین می شوند.

 

وجه تمایز کلیدی دانشگاه های علمی کاربردی آلمان، گنجاندن یک دوره آموزشی عملی با حقوق (شغل عملی) “Praxissemester” در برنامه تحصیلی است. چنین آموزش هایی در محل کسب و کارهای خصوصی یا مؤسسات/ادارات دولتی با هدف نزدیک کردن دانش آموزان به نیازهای بازار کار انجام می شود.

 

اساتید تدریس در Fachhochschulen، علیرغم آکادمیک بودن، دارای سابقه قوی از تجربه حرفه ای در بازار کار، خارج از دانشگاه هستند.

 

دانشگاه های علمی کاربردی آلمان دوره های تحصیلی زیر را ارائه می دهند:

 

اقتصاد کشاورزی.

طرح.

فن آوری.

کسب و کار.

کار اجتماعی.

 

در کنار سایر دانشگاه های علمی کاربردی آلمان، “Verwaltungsfachhochschulen” وجود دارد. آنها برنامه های مطالعاتی را به ویژه برای آموزش و آموزش کارمندان دولت فدرال اداره دولتی ارائه می دهند. حدود 29 موسسه از این دست در آلمان وجود دارد که توسط فدراسیون یا لند حمایت و مدیریت می شوند.

 

توجه: در برخی از کشورها Fachhochschulen “دانشگاه های علمی کاربردی” نامیده می شود.

صلاحیت های سیستم آموزش عالی آلمان

مدرک لیسانس – اولین مدرک تحصیلی عالی آلمان

 

اولین مدرک تحصیلی در آلمان مدرک لیسانس است. دوره استاندارد تحصیل در دوره کارشناسی 6 ترم یا 3 سال تحصیلی کامل است. در دانشگاه های علمی کاربردی، تحصیلات لیسانس 6 تا 7 ترم به طول می انجامد که شامل کار عملی نیز می شود. در کالج های هنر و موسیقی آلمان، چنین مطالعاتی حدود 8 ترم یا 4 سال تحصیلی به طول می انجامد. در آکادمی های حرفه ای 3 سال تحصیلی به طول می انجامد. در Fachschulen تحصیل در مقطع کارشناسی 2 سال تحصیلی به طول می انجامد.

 

بسته به نوع موسسه آموزش عالی صادرکننده آن، عناوین کارشناسی متفاوتی وجود دارد که به شرح زیر است:

 

لیسانس هنر (BA).

لیسانس علوم (BSc).

لیسانس مهندسی (B.Eng.).

لیسانس حقوق (LL.B.).

عناوین لیسانس صادر شده توسط دانشکده هنر و موسیقی:

لیسانس هنرهای زیبا (BFA).

لیسانس هنر (BA).

لیسانس موسیقی (B.Mus.)

عناوین لیسانس صادر شده توسط مؤسسات آموزش عالی ارائه دهنده تحصیل در زمینه آموزش:

لیسانس آموزش و پرورش (B.Ed.).

 

رشته های تحصیلی لیسانس در آلمان کدامند؟

رشته های تحصیلی لیسانس در دانشگاه ها و موسسات معادل آلمان.

 

دانشگاه ها و مؤسسات برابر آلمان به دلیل ارائه گسترده ترین دوره های تحصیلی در مقایسه با سایر مؤسسات ارائه دهنده آموزش عالی شناخته شده اند.

 

دوره های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه ها و موسسات مشابه آلمان به شرح زیر است:

 

زبان، علوم انسانی و ورزش.

فلسفه

الهیات

باستان شناسی و مطالعه دوران باستان.

تاریخ.

مطالعات هنر / تاریخ هنر.

موسیقی شناسی/تاریخ موسیقی.

مطالعات تئاتر/هنر نمایشی.

زبان ها و ادبیات اروپایی و غیر اروپایی.

تحصیلات.

روانشناسی.

کتابداری/علوم اسناد/مطالعات رسانه.

ورزش ها

حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی.

قانون

علوم اجتماعی.

علوم اداری.

اقتصاد.

علوم سیاسی.

ریاضیات و علوم طبیعی.

ریاضیات

فیزیک

علوم کامپیوتر.

علم شیمی.

بیوشیمی.

زیست شناسی

علم زمین.

داروخانه

دارو.

طب انسانی

دندانپزشکی

دامپزشکی.

زراعت، جنگلداری و علوم تغذیه.

زراعت.

جنگلداری

علم تغذیه

علوم مهندسی.

معماری.

مهندسی عمران.

ژئودزی.

مهندسی برق.

مهندسی مکانیک.

مهندسی شیمی.

مطالعات ترافیک و حمل و نقل.

تکنولوژی محیطی.

معدن

 

برنامه های تحصیلی بین المللی لیسانس که دانشگاه ها و موسسات برابر آلمان ارائه می دهند عبارتند از:

 

زبان و علوم انسانی.

حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی.

علوم مهندسی.

 

رشته های تحصیلی لیسانس در دانشگاه های علمی کاربردی آلمان.

 

Fachhochschulen دوره های تحصیلی لیسانس زیر را ارائه می دهد:

 

زراعت، جنگلداری و علوم تغذیه.

علوم مهندسی.

اقتصاد / حقوق اقتصادی.

کار اجتماعی.

مدیریت عمومی، اداره دادگستری.

فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر و ریاضیات.

علوم طبیعی.

طرح.

مطالعات اطلاعات و ارتباطات.

پرستاری و مدیریت در نظام سلامت عمومی.

 

برنامه های تحصیلی بین المللی لیسانس که دانشگاه های علمی کاربردی آلمان ارائه می دهند عبارتند از:

 

حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی.

علوم مهندسی.

رشته های تحصیلی لیسانس در آلمانی Fachschulen.

 

برنامه های تحصیلی لیسانس که موسسات آموزش حرفه ای مستمر ارائه می دهند عبارتند از:

 

اقتصاد کشاورزی.

طرح.

فن آوری.

تجارت و مددکاری اجتماعی.

 

موضوعات اصلی تحصیل در مقطع کارشناسی در این موسسات عبارتند از:

 

مهندسی برق، مکانیک و ساخت و ساز.

مدیریت کسب و کار.

 

رشته های تحصیلی لیسانس به آلمانی Berufsakademien.

 

برنامه های تحصیلی لیسانس که آکادمی های حرفه ای در آلمان ارائه می دهند عبارتند از:

 

کسب و کار.

فن آوری.

کار اجتماعی.

مدرک کارشناسی ارشد – دومین مدرک تحصیلات عالی آلمان.

 

دومین مدرک تحصیلات عالی در آلمان مدرک کارشناسی ارشد است. برای تکمیل تحصیلات در یک برنامه کارشناسی ارشد آلمانی 2 تا 4 ترم طول می کشد. در دانشگاه ها و موسسات برابر و همچنین دانشکده هنر و موسیقی این دوره بیشتر 4 ترم است. در Fachhochschulen این دوره 3-4 ترم است.

 

برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد، دانشجویان باید 300 امتیاز اعتبار ECTS شامل امتیازهای دریافت شده توسط مدرک قبلی را نیز کسب کنند. برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد، دانشجویی که مدرک قبلی آن مدرک لیسانس است، باید 360 امتیاز ECTS کسب کند.

 

عناوینی که می توان با گذراندن مدرک کارشناسی ارشد آلمانی در دانشگاه ها یا موسسات مشابه دریافت کرد عبارتند از:

 

کارشناسی ارشد هنر (MA).

کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد).

کارشناسی ارشد مهندسی (M.Eng.).

کارشناسی ارشد حقوق (LL.M.).

کارشناسی ارشد آموزش و پرورش (M.Ed.).

 

عناوینی که می توان با گذراندن مدرک کارشناسی ارشد آلمانی در کالج ها یا هنر و موسیقی دریافت کرد عبارتند از:

 

کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (M.F.A.).

کارشناسی ارشد هنر (MA).

کارشناس ارشد موسیقی (M.Mus.).

 

عناوین قابل دریافت با تکمیل مدرک کارشناسی ارشد آلمانی در دانشگاه های علمی کاربردی عبارتند از:

 

کارشناسی ارشد هنر (MA).

کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد).

کارشناسی ارشد مهندسی (M.Eng.).

کارشناسی ارشد حقوق (LL.M.).

برنامه های آموزش عالی آلمان در خارج از سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد

Diplom Examination

 

برخی از دوره های تحصیلی آلمانی با شرکت در آزمون دیپلم در یک موضوع تحصیلی تکمیل می شود که منجر به دریافت مدرک دیپلم می شود. دیپلم روانشناسی یا مهندسی. اگر دیپلم توسط دانشگاه علمی کاربردی صادر شده باشد، معمولاً شامل عبارت “FH” است.

 

دیپلم صادر شده توسط دانشگاه های علمی کاربردی با مدرک کارشناسی قابل مقایسه است.

 

Magister Examination

 

 

برخی دیگر از دوره های تحصیلی آلمانی با شرکت در آزمون Magister در یک موضوع مطالعاتی ترکیبی که منجر به مدرک Magister می شود، مانند “Magister of Atrium” تکمیل می شود.

 

مدرک کارشناسی ارشد صادر شده توسط دانشگاه علمی کاربردی با مدرک کارشناسی ارشد قابل مقایسه است.

 

Staatsprüfung – State Examination

برای برخی از دوره های تحصیلی، یک امتحان دولتی باید انجام شود تا دانش آموزان را برای یک حرفه خاص که برای منافع عمومی اهمیت دارد آماده کند. این شامل پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی، شیمی مواد غذایی، حقوق و آموزش (آموزش) می شود.

چنین مشاغلی را نمی توان بدون گذراندن یک آزمون 2 مرحله ای که توسط ممتحنین دولتی و اساتید دانشگاهی انجام می شود دنبال کرد.

تحصیل پزشکی در آلمان

یک دوره آموزشی منظم در رشته پزشکی شش سال و سه ماه طول می کشد و با یک آزمون دولتی (Staatsexamen) تکمیل می شود، که با آن فرد مجوز فعالیت به عنوان پزشک (تصویب) را دریافت می کند. آموزش پزشکی فقط به زبان آلمانی ارائه می شود. بنابراین برای تحصیل در آلمان باید شرایط زبان آلمانی را داشته باشید.

43 دانشگاه پزشکی در آلمان وجود دارد. اکثر آنها عمومی هستند و تنها چهار مورد از آنها خصوصی هستند.

 

دانشگاه های دولتی در آلمان شهریه رایگان هستند – به جز بادن-وورتمبرگ که از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 1500 یورو در هر ترم دریافت می کند.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

رشته دندانپزشکی در آلمان  حداقل 5 تا 6 سال، یعنی 10 تا 12 ترم طول می کشد. این 5 یا 6 سال شامل دو دوره می شود؛ دوره اول حدود 4 تا 5 ترم بوده و شامل دروس علوم طبیعی (فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جانورشناسی و مبانی پزشکی فیزیولوژی، بیوشیمی و آناتومی) می شود.

بعد از اتمام این دوره، دانشجویان در آزمونی دولتی شرکت می کنند. در صورت موفقیت در این آزمون، وارد مرحله بعدی می گردند که دوره اصلی و عملی محسوب می شود. این دوره شامل سخنرانی ها، سمینارها، دروس آزمایشگاهی و آموزش عملی می شود. بعد از گذراندن این دوره دانشجویان باید یک دوره آموزش عملی در مراکز درمانی (کلینیک ها و بیمارستان ها) بگذرانند. بعد از اتمام این دوره، دوباره دانشجویان باید در آزمون شرکت کنند. با قبولی در آزمون، دانش آموخته می تواند تخصص خود را انتخاب کند. آلمان همچنین در زمینه های مختلف دندانپزشکی مانند جراحی فک و صورت، اندودنتیکس، پریودنتیکس، ارتودنسی، پروتز و غیره تخصص ارائه می دهد. طول دوره نرمال بسته به تخصصی که انتخاب می کنید 3 تا 6 سال است.

 

تحصیل داروسازی در آلمان

در مطالعات فارماکولوژی، شما دانش علوم طبیعی و پزشکی را برای درک نحوه عملکرد داروها و همچنین مشکلات فیزیولوژیکی تشریحی یکپارچه می کنید. شما تجربه تحقیق در مورد داروها و تحویل ایمن آنها به پزشکان و بیماران را به دست خواهید آورد. موضوعات و رشته های بعدی به عنوان مثال، زیست شناسی دارویی، یافتن و استفاده از مواد فعال در حیوانات و گیاهان، برنامه ریزی شیمی مولکولی دارویی، آزمایش، و ساخت مواد فعال در آزمایشگاه، و همچنین در حوزه های تأثیر تقسیم می شوند. تجزیه و تحلیل: فارماکولوژی و سم شناسی برای تعیین اثر مواد دارویی، چگونگی اثر این اثرات و سازگاری آن با سایر مواد دارویی و این امر تعیین کننده اثرات درمانی مواد دارویی است و به ایمنی و کیفیت مدیریت دارو می پردازد. موضوعات دیگر ایمنی شناسی، آناتومی و فیزیولوژی انسان، گیاه شناسی است. اگر می خواهید در علوم طبیعی کار کنید و به پزشکی علاقه مند هستید، داروسازی با فرصت های شغلی عالی انتخاب مناسبی است.

 

تحصیل در رشته داروسازی 8 ترم یعنی چهار سال به طول می انجامد. در طول تحصیل، شما باید دو دوره آموزشی که هر کدام 4 هفته به طول می انجامد را بگذرانید. یکی از این دوره های آموزشی در داروخانه های عمومی برای آشنایی با جنبه کاربردی این تخصص خواهد بود. پس از اتمام دوره های اصلی که 4 ترم طول می کشد، می توانید اولین آزمون سراسری خود را قبول کنید. پس از اتمام دوره دوم که 4 ترم نیز طول می کشد، می توانید در آزمون سراسری دوم قبول شوید. برای کار به عنوان داروساز پس از تحصیل در رشته داروسازی، همچنان باید یک سال آموزش عملی در رشته داروسازی را بگذرانید. برای اخذ مجوز فعالیت حرفه ای داروساز باید بعد از این سال عملی آزمون داروسازی گرفته شود و پس از آن می توان درخواست مجوز داد.

 

 

شرایط پذیرش موسسات آموزش عالی آلمان

 

شرایط پذیرش برای مدرک لیسانس آلمان:

 

صلاحیت ورود به آموزش عالی. برای پذیرش در هر دوره تحصیلی در هر موسسه آموزش عالی در آلمان، متقاضیان باید یا “The Allgemeine Hochschulreife” که معمولا به عنوان “Abitur” یا “Fachverbindungene Hochschulreife” شناخته می شود، یا یک گواهی پایان تحصیلات خارجی قابل مقایسه با هر یک از این دو را داشته باشند. مدارک ورود به دانشگاه آلمان با گذراندن موفقیت آمیز 12/13 سال تحصیل در یک مدرسه متوسطه آلمانی، از جمله قبولی در امتحان نهایی دبیرستان، به دست می آید. همچنین می توان ابیتور را با شرکت در آزمون Abitur، توسط افراد غیر دانش آموز یا افراد شاغل دارای روشنفکر خاص اخذ کرد. توانایی. بین المللی هایی که گواهی پایان تحصیلات متوسطه خارجی آنها در آلمان برای تحصیلات آکادمیک به رسمیت شناخته نمی شود، باید یک دوره مقدماتی یک ساله را طی کنند و در امتحان برای شناسایی شرکت کنند. آنها همچنین باید گواهی پایان تحصیلات متوسطه خارجی خود، مدرکی مبنی بر قبولی در آزمون ورودی دانشگاه در کشور خود (در صورت وجود)، مدرک ثبت نام در چنین دانشگاهی (در صورت وجود)، مدرکی مبنی بر گذراندن واحدهای خاص (در صورت وجود) ارائه دهند. در صورت وجود).

 

Admission Exam

برخی از موسسات آموزش عالی در آلمان، به ویژه هنر و ورزش نیز از متقاضیان خود می خواهند که در آزمون پذیرش شرکت کنند تا درک و استعداد آنها در موضوعات اصلی رشته تحصیلی بررسی شود.

 

تسلط به زبان آلمانی (فقط برای دانشجویان بین المللی). اکثر موسسات آموزش عالی آلمان، به ویژه آنهایی که دارای برنامه تحصیل آلمانی هستند، از متقاضیان بین المللی خود می خواهند که دانش خوبی از زبان آلمانی داشته باشند.

 

زبان آلمانی را می توان در طول تحصیل به یکی از روش های زیر ارائه داد:

 

دیپلم زبان آلمانی کنفرانس دائمی – سطح دوم (Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz – سطح دوم – DSD II).

آزمون مهارت زبان آلمانی برای پذیرش در آموزش عالی برای متقاضیان خارجی (DSH).

آزمون زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی برای متقاضیان خارجی (تست آلمانی به عنوان زبان خارجی برای متقاضیان خارجی – آزمون DAF)

آزمون زبان آلمانی به عنوان بخشی از آزمون ارزیابی در یک کالج مقدماتی.

 

 

برای درخواست در کالج هنر و موسیقی آلمان، متقاضیان باید هر دو را ارسال کنند:

 

صلاحیت ورود به آموزش عالی.

استعداد هنری

 

در مواقعی متقاضیان ممکن است بدون مدرک تحصیلی عالی و پس از شواهدی مبنی بر داشتن استعداد هنری یا موسیقی خاص پذیرفته شوند.

 

برای درخواست در یک دانشگاه علمی کاربردی آلمان، متقاضیان باید هر دو را ارسال کنند:

 

مدرک ورود به آموزش عالی/Fachhochschulreife.

استعداد هنری (یعنی برای برنامه مطالعاتی طراحی).

 

برای درخواست در Berufsakademien آلمان، متقاضیان باید یکی از موارد زیر را ارسال کنند:

 

صلاحیت ورود به آموزش عالی.

Fachhochschulreife و کنکور.

 

برای درخواست در Fachschulen آلمان، متقاضیان باید یکی از موارد زیر را ارسال کنند:

 

Fachhochschulreife پبرای یک حرفه شناخته شده که نیاز به آموزش قبلی دارد).

مدرک حداقل 1 سال سابقه کار در این حرفه.

مدرک فارغ  التحصیلی از هنرستان.

 

یا

 

مدرک تحصیلی از مدرسه فنی حرفه ای/مدرک تحصیلی معادل.

گواهی حداقل 5 سال سابقه کار در این حرفه.

 

یا برای مشاغل اجتماعی:

 

فارغ التحصیلی از دبیرستان.

مدرک تحصیلی و آموزشی مرتبط.

 

شرایط پذیرش برای مدرک کارشناسی ارشد آلمان:

 

مدرک لیسانس مرتبط با تحصیلات کارشناسی ارشد.

آزمون ورودی (برای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته هنر).

استعداد ویژه (برای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته هنر).

مدرک حداقل 1 سال سابقه کار

 

شرایط پذیرش در مقطع دکتری آلمان:

 

مدرک کارشناسی ارشد. صادر شده توسط دانشگاه ها/موسسات معادل یا دانشگاه های علمی کاربردی یا موسسه دیگر (در صورتی که متقاضی واجد شرایط باشد).

مدرک لیسانس (در برخی موارد خاص). این امر در صورتی اعمال می‌شود که متقاضی واجد شرایط باشد، و آزمون برای ارزیابی استعدادهای وی باید “آزمون شایستگی تبلیغاتی” انجام شود. گاهی حتی یک دوره مقدماتی.

مدارک دال بر قبولی در اولین آزمون دولتی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575