ادامه تحصیل در کانادا

ادامه تحصیل در کانادا

ادامه تحصیل در کانادا

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

درباره کانادا:

کشور کانادا با مساحت ۹۹۸۴۶۷۰ کیلومتر مربع، پس از روسیه، دومین کشور وسیع جهان است. در این کشور پهناور تنها در حدود چهل میلیون نفر زندگی می کنند، در نتیجه تراکم جمعیت در کانادا کم و فاصله شهرها از یکدیگر نسبتا زیاد است. کانادا، شمالی‌ترین کشور قاره آمریکاست و تنها یک همسایه (ایالت متحده آمریکا) دارد. شمال کشور کانادا، بخش جنوبی و مجاور مرزهای آمریکا، منطقه سردسیر این کشور محسوب می شود.با وجود آنکه حدود ۱۰۰سال بیشتر از استقلال این کشور نمی گذرد.اما رشد و توسعه مناسبی در این مدت کوتاه کسب کرده است. همچنین دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کانادا از اعتبار بالایی در جهان برخوردار هستند. وسعت زیاد، جمعیت کم، ثبات سیاسی و اجتماعی و درآمد سرانه بالا، از جمله مواردی است که سبب شده افراد بسیاری از اقصی نقاط جهان، از جمله ایران، برای ادامه تحصیل در کانادا، اقامت کانادا، سرمایه گذاری در کانادا این کشور را انتخاب کنند. در حال حاضر، بومیان اولیه، کمترین درصد (%۴) از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

شهرهای مهم کانادا:

شهرهای بزرگ و مهم کانادا از غرب به شرق: ونکوور- ادمونتون – کلگری- ساسکاتون- وینیپگ- تورنتو- اتاوا- منترآل- فردریکتون- شارلوت تاون- هلیفکس و …

کیفیت تحصیل در کانادا:

کانادا در زمینه سیستم تحصیلات بالاترین کیفیت آموزشی دنیا را دارد.۵ مدرسه ازمعتبرترین مدارس بیزینس دنیا در کانادا قرار دارد.

اقتصاد کانادا:

کانادا همواره در لیست ۵ کشور برتر اقتصادی قرارداردطوری که به گروه جی ۸ (کشورهای پیشرو صنعتی جهان) پیوسته است.

فرهنگ و محیط زندگی :

کانادا سنت دیرینه در زمینه چند فرهنگی بودن دارد و بیشترین تعداد زبان در دنیا در در کانادا صحبت می‌شود. همچنین بیشترین فستیوال‌ها و جشن‌ها در کانادا برگزار می‌شود. اگر شهر های بزرگ با فرهنگ اجتماعی قوی را دوست دارید و علاقه به گالری و موزه دارید می‌توانید در کانادا به آن‌ها دست پیدا کنید. اگر هم به جوامع کوچکتر علاقه مندید باز می‌توانید در کانادا براحتی زندگی کنید. برای بدست آوردن تجربه کانادایی می‌توانید حتی با خانواده کانادایی زندگی کنید.

طبیعت و آب و هوا درکانادا:

اکثرمردم دنیا تصور می‌کنند که کانادا بسیار سرد و برفی است. با اینکه بیشتر مساحت کانادا در مناطق شمالی و سردسیر واقع شده است اما اکثریت کانادایی‌ها در مناطق جنوبی که آب و هوای معتدلتری دارند زندگی می‌کنند. در برخی از شهرهای کانادا بخصوص شهرهایی که دور از ساحل هستند، دمای هوا در فصل زمستان بسیار سرد می‌شود. جریان هوای گرمی که از اقیانوس آرام می‌وزد، باعث بارش باران بیشتر نسبت به برف در مناطق ساحلی می‌شود. این در حالی است که بارش برف در مناطق دور از ساحل و داخلی کانادا بیشتر است. بیشتر قسمت‌های کانادا نیز هوای گرمی را در فصل تابستان تجربه می‌کنند. هزاران دریاچه و رودخانه در کانادا وجود داردهمچنین از آب و هوای سرد تا آب و هوای معتدل و جنگل و کوه و سواحل در کانادا وجود دارد. همچنین می‌توانید پارک های ملی کانادا را در این کشور را مشاهده کنید و لذت ببرید.

حال که ابعادی از شرایط کانادا را بررسی کردیم به مزیت ها و چگونگی تحصیل در کانادا می پردازیم.

کانادا دارای ۹۶ دانشگاه می باشد.

قدیمی ترین دانشگاه لووال است.

سال تحصیلی Sep – Apr

برترین دانشگاه : تورنتو

 

تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای هم ‌رده فرصتی فوق‌ العاده محسوب می‌شود. امکان دریافت بورسیه تحصیلی و پوشش هزینه ‌های زندگی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان مهیاست. مزیت کشور کانادا نسبت به سایر کشور‌ها، در امکان‌ اخذ ویزا برای پدر یا مادر دانش ‌آموز دارای پذیرش از کالج‌ها یا دبیرستان ‌های واقع ‌در کاناداست.

همچنین امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو از نکات مثبت این کشور است. اجازه کار تمام ‌وقت همسر دانشجو فرصتی است کم‌ نظیر که این کشور در اختیار دانشجویان قرار می ‌دهد. توجه داشته باشید امکان اخذ اقامت دائم پس از سه سال اقامت در این کشور وجود دارد.

مزایا تحصیل در کانادا:

اجازه کارهم زمان با تحصیل

نرخ بیکاری پایین وجود فرصت شغلی بسیار(جمعیت اندک این کشور)

اجازه اقامت پس از تحصیل

برخورداری از سیستم بهداشتی و درمانی

فرصت تحقیقاتی حین تحصیل

بورسیه های تحصیلی متنوع در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

مهاجرپذیر و چندفرهنگ بودن

کانادا را میتوان سرزمین طلایی فرصت ها از جهت پژوهشی – علمی – کاری دانست.

مهم ترین شرایط :

سن ، نمره ، مدرک زبان و تمکن مالی مناسب هرچه گپ کمتر شانس بالاتری برای پذیرش وجود دارد.

اغلب دانشگاه نمره آیلتس ۶ را درخواست می کنند.

هزینه تحصیل بین ۱۵ تا ۳۰ هزاردلار در سال می باشد.

هزینه زندگی درکانادا به طور میانگین ۱۰تا ۱۲

مدارک کلی مورد نیاز:

مقاطع تحصیلی:

تحصیل با دیپلم

دانشگاه های مختلف متناسب با هدف خود شرایط خاصی در نظر می گیرند.

به طور کلی :

متقاضیان دارای سن مناسب وگپ تحصیلی کم، ممکن هست در کالج نیز مشغول به تحصیل شوند.

تحصیل با مدرک کاردانی

برای این افراد دو حالت وجود دارد:

درصورتی که بخواهید کارشناسی بگیرید ممکن برخی واحدها تطبیق بخورد.

در صورتی که بخواهید واردکالج بشید باید واحدهای لازم را بگذرانید وپس از آن می توانید برای تحصیل دردانشگاه درخواست بدهید.

تطبیق واحدهای درسی بین کالج ها ودانشگاه های کانادا بسیار راحت انجام می شود.

تحصیل کارشناسی در کانادا:

دوره لیسانس در کانادا معمولا به صورت دوره‏‌های سه ساله و با ۹۰ واحد درسی و یا به صورت دوره چهار ساله و با ۱۲۰ واحد درسی ارائه می‏‌شود. ادامه تحصیل در این مقطع در تمام استان های کانادا به جز کبک بعد از اتمام دبیرستان امکان پذیر می باشد.

در بعضی از کالج‌ها و دانشگاه‏‌های کانادا در مقطع لیسانس برنامه ترنسفر وجود دارد. به این معنا که پس از دو سال تحصیل دوره دیپلم در کالج می‏‌توانید وارد دانشگاه شوید و با گذراندن فقط دو سال تحصیل مدرک لیسانس بگیرید. کالج و دانشگاه باید در برنامه ترنسفر با هم همکاری داشته باشند بنابراین با دیپلم هر کالجی نمی‌‏توانید وارد دوره لیسانس هر دانشگاهی شوید. طول دوره کارشناسی در کانادا ۳ تا ۴ سال است. معمولا اکثر دانشجویان دوره‏‌های ۴ ساله را برای تحصیل انتخاب می‏‌کنند. هر سال تحصیلی در دو یا سه ترم برگزار می‏‌شود. ترم‏‌های تحصیلی دانشگاه‏‌ها شامل ترم پاییز (از سپتامبر تا دسامبر)، ترم زمستان (از ژانویه تا آخر ماه آوریل)، ترم بهار (از ماه می تا آخر ماه جولای).

در طی دوران تحصیل دانشجو می تواند کار دانشجویی نیز داشته باشد.

بهترین رشته های لیسانس در کانادا

رشته‌های بسیاری در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شود اما از میان آنها رشته‌هایی هستند که در میان دانشجویان محبوبیت بیشتر و از لحاظ کاری آینده شغلی بهتری دارند.

 

علوم زمین یا ژئوساینس

حسابداری

علوم مدیریت

علوم کامپیوتر

مهندسی در تمامی رشته‌ها (مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی نرم افزار، مهندسی مکانیک و غیره)

مالی

داروشناسی یا فارماکولوژی

برترین دانشگاه های دوره کارشناسی کانادا ۲۰۲۲

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا بسته به رشته تحصیلی بین۱ تا 2 سال زمان می برد.

دو تاریخ برای متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی ارشد جهت اخذ پذیرش تحصیلی کانادا اعلام شده است:

آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد در کانادا برای ترم زمستان 1 سپتامبر است.

ثبت نام در تابستان برای دانشجویان کارشناسی ارشد از 15 ژانویه آغاز می شود.

مهلت ثبت نام در دانشگاه ها و استان های مختلف، متفاوت است. همچنین دوره های مختلف تحصیلی یک دانشگاه، زمان ثبت نام متفاوتی دارند.

مدارک مورد نیاز:

ترجمه مدرک دیپلم.

ترجمه مدرک لیسانس.

ریز نمرات دیپلم.

ریز نمرات لیسانس.

پاسپورت.

رزومه (CV).

مدرک زبان.

مدارک تمکن مالی.

توصیه نامه.

مقالات و آثار چاپ شده (در صورت وجود).

امکان دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در دوره کارشناسی ارشد:

به طور معمول امکان درخواست وام یا کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد اما ممکن است بورسیه شورای تحقیقاتی قابل استفاده باشد.

به طور کلی، چندین برنامه بورسیه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا مختص حمایت از دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است؛ بنابراین شرایطی برای تحصیل رایگان در کانادا در غالب برنامههای مختلف در دسترس خواهد بود.

  • بورسیه تحصیلی کانادا براساس مشارکت های بین المللی
  • بورسیه دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی

امکان کار دانشجویی در این مقطع نیز وجود دارد.

درمکان های ذیل میتوان به کار دانشجویی پرداخت

شرکت در دوره های کارآموزی

کار در شرکت های مرتبط با رشته تحصیلی

کارهای خارج از دانشگاه

کار دانشجویی در بخش های مختلف دانشگاه

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در این مقطع بین ۳ تا ۶ سال طول می کشد.تحصیل بیشتر برپایه تحقیقات وتایم کمتری در کلاس درس حضور دارند. پذیرش رقابتی و براساس رزومه ، اساتید دانشجویان را انتخاب می کنند .دراین دوره دانشجو می تواند با متخصصین زبده کارکند و از امکانات پیشرفته استفاده کند.

مدارک مورد نیاز :

ریزنمرات مقطع قبل

مدرک زبان

پروپوزال تحقیقاتی

دوتوصیه نامه

معمولا مدرک GRE,GMAT

شرایط ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا:

برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا دانشجویان نخست باید در یک دوره لیسانس 4 ساله علوم زیستی تحصیل کنند. در این رشته ها متناسب با عنوان رشته، انواع دروس علوم زیستی مثل سلولی و مولکولی، میکروبیولوژی، بیوشیمی و زیست شناسی جانوری و … مطالعه می شود. بعد از به اتمام رساندن این دوره لیسانس، می‌توانند با داشتن نمرات مناسب و آزمون ورودی، به دانشکده‌های پزشکی در این کشور وارد شوند و دوره 3 تا 5 ساله پزشکی (M.D.) را شروع کنند. البته لازم به توضیح است که برخی دانشکده‌های پزشکی کانادا ، برای ورود پیش شرط خواندن لیسانس علوم زیستی را ندارند. برای مثال، برای ورود به دانشکده پزشکی کبک ، متقاضیان باید دوره 2 ساله دیپلما یا سِژِپ (CEGEP) را پشت سر گذاشته باشند که نوعی کالج پیش دانشگاهی در نظام آموزشی کبک است. دوره لیسانس علوم زیستی غالباً در غرب کانادا 2 سال و در استان انتاریو 3 ساله است.

آزمون ورودی رشته های پزشکی در کانادا:

به طور کلی، پذیرش در دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا شامل چند بخش ارزیابی است:

۱- توضیحات شخصیتی و شرح زندگینامه

۲-  نمرات دوره تحصیلی قبلی و معدل

۳-  نمره آزمون پذیرش کالج پزشکی یا MCAT

۴- مصاحبه

لازم به ذکر است که آزمون MCAT در دانشکده‌های فرانسوی زبان برگزار نمی‌شود.

در حال حاضر در کشور کانادا تعداد هفده تا هجده دانشکده در رشته‌های علوم پزشکی وجود دارد. در برخی دانشکده‌های علوم پزشکی مثل منیتوبا، مک‌مستر و تورنتو علاوه بر پزشکی، دوره‌های دو ساله لیسانس یا فوق لیسانس «دستیار پزشکی» P.A. نیز برگزار می‌شود.

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در کانادا:

یکی از مدارک اصلی برای پذیرش پزشکی در دانشگاه‌های کانادا داشتن معدل مناسب برای ورود به دانشکده پزشکی است. معدل 3.5 به بالا از حداکثر 4، نمره مورد نیاز است که هنگام پذیرش ارائه می‌شود. به طور کلی، مدارک مورد نیاز عبارت اند از:

مدرک لیسانس علوم زیستی یا دیگر دوره‌های مورد نیاز

معدل مناسب (Grade Point Average) معمولاً 3.5 به بالا

نتیجه آزمون MCAT یا آزمون DAT برای دندانپزشکی

مقاله آکادمیک برای شرح شخصیتی و انگیزه‌ای

به این صورت است که دندانپزشکان تحصیل کرده در خارج از کانادا باید با ثبت نام در دوره‌های معادلسازی یا پیشرفته در دانشکده‌های مورد تأیید در کانادا یا آمریکا و کسب مدرک DMD یا DDS یکی از مراکز تحصیلی مورد تأیید، اقدام به معادلسازی مدرک دندانپزشکی در کانادا نمایند. دانشکده‌های مورد تأیید برای معادلسازی در پایین لیست شده اند:

 

Dalhousie University

University of Alberta

University of British Columbia

…..

داروسازی:

تحصیل رشته داروسازی در کانادا یکی دیگر از فرصت‌های مناسب برای فراگیری و کار در این رشته کاربردی و پرطرفدار است. هزینه‌های تحصیل دارو سازی در کانادا بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه بین سالانه 12 هزار تا 40 هزار دلار ممکن است متفاوت باشد. برای اخذ دکترای داروسازی در کانادا نخست باید دوره یک یا دو ساله در یک رشته علوم پایه گذرانده شود. سپس، دوره 4 ساله حرفه‌ای داروسازی در نظر گرفته شده است. بعد از داشتن مدرک دکترای داروسازی فارغ‌التحصیلان باید در آزمون انجمن سنجش داروسازی کانادا PEBC شرکت کرده تا پروانه بگیرند. پس از آن نیز گذراندن یک دوره کارآموزی برای داروسازان در نظر گرفته شده است.

 

پرستاری

پرستاری در کانادا تنوعی از نظام‌های گوناگون را با انواعی از دوره‌های آموزشی دارد. در بیشتر استان‌ها برای تبدیل شدن به پرستار رسمی (RN) باید مدرک لیسانس پرستاری یا لیسانس علوم پرستاری (B.Sc.N.) اخذ شود. دانشگاه مک‌گیل کانادا دوره فوق لیسانس مستقیم پرستاری را ارائه می‌کند و پیش‌شرطی نیز برای تحصیلات دانشگاهی قبلی ندارد. به طور عادی فارغ‌التحصیلان پرستاری می‌توانند تخصص خود را در مقاطع فوق لیسانس و دکترا ادامه بدهند. از جمله تخصص‌ها در پرستاری در کشور کانادا ، پرستار متخصص (Nurse Practitioner)، پرستار مراقبت‌های پیشرفتهA.P.N  و پرستار دستیار جراحی (R.N. First Assist) هستند.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575