ارزان ترین کشورها برای تحصیل پزشکی

ارزان ترین کشورها برای تحصیل پزشکی

ارزان ترین کشورها برای تحصیل پزشکی

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

در این مقاله که به دست همکاران و مشاورین ارشد ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز گردآوری شده است سعی بر این شده که تا حد ممکن در رابطه با شهریه ارزان ترین کشورها برای تحصیل پزشکی برای شما دانشجویان گرامی گفته شود. لذا پس از مطالعه تمامی موارد آورده شده در ذیل در صورتی که باز هم سوالاتی در خصوص ارزان ترین کشورها برای تحصیل پزشکی برای شما پیش آمد با تیم تخصصی ما با سال ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو به کشورهای مختلف تماس حاصل نمایید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور

اکثر عزیزان هموطن که بدلایل مختلفی فرصت تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های داخلی را ندارند، ادامه تحصیل در خارج از کشور را مدنظر قرار می دهند. اما انتخاب مقصد مناسب نیز همواره ساده نیست. هزینه کمتر چه شهریه دانشگاه باشد چه هزینه های جاری زندگی یکی از معیارهای انتخاب مقصد از سوی شما می باشد. لذا انتخاب یک مقصد که هزینه های کمتری را به شما تحمیل کند بسیار باید مورد توجه قرار گیرد.

بسیاری از کشورها دارای هزینه های گزاف برای تحصیل دانشجویان خارجی می باشند. کشورهایی مانند انگلستان، استرالیا، آمریکا، کانادا و… دارای هزینه های بالایی برای تحصیل دانشجویان خارجی می باشد. واضحا هیچ کشوری به دانشجوی خارجی وام تحصیلی نمی دهد و اختصاص بورسیه های تحصیلی نیز بسیار محدود و تحت شرایطی بسیار رقابتی اعطاء می شود. در نتیجه، بایستی مقصدی را انتخاب کنید که بدون در نظر گرفتن امکان بورسیه تحصیلی و امکان کار دانشجویی بتواند مقصد ارزانی تلقی شود. 


مطالب مرتبط:لیست دانشگاه های معتبر و دارای تایید وزارت بهداشت ایران


ارزانترین کشورها برای تحصیل علوم پزشکی – ترکیه

یکی از کشورهایی که در آن می توان به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت کشور ترکیه می باشد. کشور ترکیه جز 5 کشور ارزان جهان برای تحصیل پزشکی می باشد. در ترکیه حدود 200 دانشگاه وجود دارد که 120 دانشگاه از این تعداد دولتی و مابقی خصوصی هستند. اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه شهریه ای در حدود 500 تا 2000 دلار در سال دارند که بسیار مناسب محسوب می شود.

ملاک پذیرش دانشجو در دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های دولتی ترکیه جدا از اینکه آزمون ورودی YOS و SAT ملاک پذیرش قرار می دهند، همچنین مدرک زبان تحصیل را نیز از داوطلبان می خواهند. دارا بودن مدرک زبان چه ترکی، تومر (Tomer)، و چه انگلیسی، آیلتس (IELTS) یا تافل (TOEFL)، از ملزومات ورود با دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. بعلاوه مسائل فوق دانشگاه های دولتی ترکیه به کمک دولت ترکیه بسیار تلاش می کنند که با اعطای بورسیه های تحصیلی عالی دانشجویان خارجی بیشتری را جذب کنند. در نتیجه بورسیه تحصیلی در ترکیه مشوق و انگیزه ای بسیار قوی است تا دانشجویان خارجی بیشتری به ترکیه راه یابند. سوال مهم اینست که بورسیه تحصیلی دولت ترکیه اساسا چه مواردی را پوشش میدهد؟

  1. شهریه دانشگاه رایگان می شود
  2. خوابگاه دانشگاه رایگان می شود
  3. بیمه دانشگاه رایگان می شود
  4. اعطای کمک هزینه به مبلغ1200 لیر ماهیانه

ارزانترین کشورها برای تحصیل علوم پزشکی – ایتالیا

یکی دیگر از گزینه های ارزان قیمت جهت تحصیل پزشکی ایتالیا می باشد و به همین دلیل به عنوان ارزان ترین کشور برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی نزد دانشجویان شناخته می شود. چه زبان تحصیل انگلیسی باشد و چه ایتالیایی تحصیل پزشکی در ایتالیا شهریه ای بین 400 تا 4000 یورو در سال دارد که بستگی به دانشگاه متغیر است.

بورسیه تحصیلی

همچنین بیاد اشته باشید که شما عزیز هموطن ایرانی شانس اخذ بورسیه استانی دولت ایتالیا که مخصوص دانشجویان کشورهای جهان سوم است را دارید. این بورسیه فقط براساس سه شرط برقرار است: (1) شهروند کشورهای جهان سوم بودن، (2) داشتن مدرک B2 زبا تحصیل، (3) اثبات عدم تمکن مالی مناسب دانشجو یا سرپرست وی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی. این بورسیه موارد ذیل را پوشش میدهد:

  1. 5200یورو در سال به صورت نقدی
  2. تخفیف 10%-90%در پرداخت شهریه دانشگاه
  3. 70%تخفیف در پرداخت هزینه خوابگاه و سلف سرویس

ارزانترین کشورها برای تحصیل علوم پزشکی – فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه فقط به زبان فرانسوی امکان پذیر است و جزو ارزانترین گزینه های تحصیل پزشکی محسوب می شود. در حقیقت هزینه تحصیل در فرانسه در رشته پزشکی حدود 390 یورو در سال است. همچنین در فرانسه موسسه ای به اسم CROUS که زیر نظر وزارت آموزش عالی فرانسه فعالیت می کند مسئول تامین خوابگاه های دانشگاه های دولتی فرانسه است.

هزینه خوابگاه تک نفری با تمامی امکانات حدود ماهیانه 150 یورو است. همچنین بیاد داشته باشید که CROUS می تواند شما را برای یافتن کار دانشجویی در فرانسه همیاری نماید. هزینه زندگی براساس برآورد سفارت برای یک سال حدود 7500 یورو می باشد.

ارزانترین کشورها برای تحصیل علوم پزشکی – آلمان

کشور آلمان جز کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی به حساب می آید. شهریه دانشگاه ها در آلمان از سالی 300 تا 1500 یورو متغیر است. بجز ایالت Baden-Württemberg که دانشگاهایش شهریه 3000 یورویی در سال از دانشجویان خارجی می گیرند، مابقی ایالت ها شهریه های بسیار پایینی دارند. همچنین بیاد داشته باشید که زبان تحصیل رشته پزشکی در آلمان فقط آلمانی است. شما برای تحصیل رشته پزشکی در آلمان در اغلب موارد بایستی یک سال کالج m-kurs را بگذرانید که این دوره هم شهریه بسیار مناسب سالی 1000 یورو را به شما تحمیل می کند. هزینه زندگی براساس برآورد سفارت برای یک سال حدود 8640 یورو می باشد.

ارزانترین کشورها برای تحصیل علوم پزشکی – اتریش

تحصیل رشته پزشکی در اتریش البته که یک گزینه سخت می باشد. جدا از آنکه تحصیل پزشکی در این کشور فقط به زبان آلمانی امکانپذیر است، نیازمند قبولی در آزمون ورودی یا شرط دانشجو بودن در همین رشته پزشکی در دانشگاه سراسری در ایران را دارد. بهرحال شهریه دانشگاه های اتریش برای تحصیل رشته پزشکی سالیانه 1500 یورو می باشد. هزینه زندگی ماهانه در اتریش براساس برآورد سفارت برای یک سال حدود 9600 یورو می باشد پس نتیجه می گیریم که کشور اتریش می تواند ارزان ترین کشور برای تحصیل نیز تلقی شود.

ارزانترین کشورها برای تحصیل علوم پزشکی – سوئد دانمارک نروژ فنلاند ایسلند

هزینه تحصیل در کشورهای اسکاندیناوی در رشته پزشکی به زبان خود کشور حدود 1500 یورو در سال است. کشورهای فنلاند، نروژ، سوئد، دانمارک و ایسلند از جمله کشورهای اسکاندیناوی محسوب می شوند. داشتن مدرک زبان کشور محل تحصیل یک موضوع الزامی قبل از شروع تحصیل و حتی جزو شرایطی است که باید برای اخذ پذیرش دانشگاه داشته باشید. هزینه زندگی در این کشورها توسط سفارت چیزی در حدود 10000 تا 12000 یورو در سال تخمین زده شده است. در نظر داشته باشید که در کشورهای اسکاندیناوی هزینه تحصیل رایگان در خصوص بعضی از رشته ها تا حدودی دیده می شود.

ارزانترین کشورها برای تحصیل علوم پزشکی – جمهوری چک

کشور چک به عنوان یکی دیگر از ارزان ترین کشورها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی شناخته می شود. تحصیل رشته پزشکی در جمهوری چک هرچند که به زبان انگلیسی شهریه ای 12000 تا 13000 یورویی سالانه را به شما تحمیل می کند اما به زبان چکی کاملا رایگان است و شما به سادگی می توانید دوره زبان چکی را در دانشگاه چارلز چک با شهریه سالانه 6400 یورویی گذرانده و بعد از آن پزشکی را رایگان بخوانید. همچنین هزینه های زندگی در جمهوری چک سالیانه حدود 4800 یورو در سال پیشبینی شده است.

موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز با در اختیار داشتن کادری مجرب در خصوص اعزام دانشجو به خارج از کشور سعی بر این داشت که مسائل مربوط به تحصیل در ارزان ترین کشورها در رشته پزشکی و دندانپزشکی را برای شما به تصویر بکشد لذا در صورتی که باز هم سوالاتی ماورای کم هزینه ترین کشورها جهان برای ادامه تحصیل داشتید با مشاورین ارشد ما همراه باشید.


در ادامه بخوانید:مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای گوناگون


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575