اعزام دانشجو و مهاجرت تحصیلی

اعزام دانشجو و مهاجرت تحصیلی

اعزام دانشجو و مهاجرت تحصیلی

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور همواره یک تصمیم مهم تلقی می شود. جدای از علل تاثیرگذار در این تصمیم که خود باید در جای دیگری مورد بررسی قرار گیرد بایستی به نکات دیگری توجه داشت. پس اصولا مهاجرت تحصیلی و اعزام دانشجو از جنبه های مختلفی باید مورد بررسی قرار گیرد. در بحث مهاجرت تحصیلی بایستی به نکاتی شامل انتخاب رشته، انتخاب کشور، انتخاب دانشگاه و مسائلی از قبیل توجه داشت. اما در بحث اعزام دانشجو بایستی به اعتبار و مجوزهای موسسه مدنظرتان توجه نمایید. برای شروع به بحث مهاجرت تحصیلی می پردازیم:

نکته مهم 1 درباره مهاجرت تحصیلی – انتخاب رشته

اینکه چه رشته ای را انتخاب کنید اولین اولویت است. اینکه بعد از فارغ التحصیلی می خواهید به ایران برگردید یا خیر یک نکته کلیدی است. اگر بازگشت به ایران را مدنظر دارید که خوب می توانید به راحتی بازار کار رشته مدنظرتان را در ایران بررسی نمایید. اما اقامت بعد از تحصیل در کشور مقصد را اگر مدنظر دارید باید لیست مشاغل مورد نیاز کشور مدنظرتان و حتی لیست حقوق رشته های مختلف را بررسی کنید. این امر را می توانید از کارشناسان امور مهاجرت تحصیلی جویا شوید.

نکته مهم 2 درباره مهاجرت تحصیلی – انتخاب کشور

اگر کشور خاصی مدنظرتان نیست و هنوز درباره کشور مقصد دچار عدم اطمینان هستید باید نکات زیادی را مدنظر قرار دهید. اول از همه آیا می خواهید بعد از اتمام تحصیل به ایران برگردید یا خیر. اگر می خواهید بعد از اتمام تحصیل به ایران رجعت کنید انتخاب گزینه هایی مانند تحصیل در چین، مالزی و کشورهایی از این دست بسیار خوب است. اما اگر بعد از فارغ التحصیلی اقامت کاری، اقامت دائم یا شهروندی را مدنظر دارید بایستی کشورهایی مانند کانادا و استرالیا که مهاجرپذیرند و امکان اقامت کاری و شهروندی بعد از فارغ التحصیلی در آنها زیاد است را مدنظر قرار دهید.

اما شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی نیز بسیار در انتخاب کشور موثر است و ممکن ابتدا کشورهایی مانند ایتالیا، ترکیه یا مالزی که هزینه تحصیل پایین تری دارند را انتخاب کنید و بعد تلاش کنید تا از این کشورها برای خود سکوی پرتاب ساخته و به کشور مد نظرتان مهاجرت کنید. بیاد داشته باشید آینده را خودتان می سازید و همواره افراد زیادی را خواهید دید که توانسته اند از کشورهایی مانند مالزی، قبرس و ترکیه به آمریکا، کانادا و استرالیا مهاجرت تحصیلی کنند.

نکته مهم 3 درباره مهاجرت تحصیلی – انتخاب مقطع تحصیلی

همواره سوالی که بسیار مطرح می شود اینست برای چه مقطع تحصیلی باید مهاجرت تحصیلی داشت. واقعیت اینست باز این سوال بسیار مرتبط با انتخاب کشور است مثلا اگر می خواهید به کانادا مهاجرت کنید هرچه سن کمتر باشد و مقطع تحصیلی پایین تر باشد بهتر است اما اگر به لخاظ هزینه تحصیل محدودیت دارید می توانید برای مقاطع تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکترا که شانس کسب بورسیه وجود دارد اقدام کنید.

نکته مهم 4 درباره مهاجرت تحصیلی – زبان تحصیل

آیا باید به زبان انگلیسی تحصیل کنید یا غیرانگلیسی؟ همکاری های علمی بین دانشگاه های مختلف جهان و همچنین جذب دانشجویان بین المللی در دنیای امروز باعث شده که بسیاری از دانشگاه های کشورهای غیر انگلیسی زبان نیز تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه دهند. حتی کشورهایی مثل چین و ترکیه نیز تحصیل رشته های مختلفی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. هرچند که تحصیل به زبان اصلی خود کشور هزینه های کمتری دارد. اگر زبان تحصیل غیر انگلیسی باشد اکثر کشورها از متقاضیان تحصیل مدرک زبان می خواهند مثلا داشتن مدرک زبان آلمانی یا فرانسوی برای ورود به دانشگاه های آلمان و فرانسه جهت تحصیل رشته های اغلب رشته ها اجباری است.

نکته مهم 5 درباره مهاجرت تحصیلی – هزینه های تحصیل و زندگی:

یکی از موارد دیگری که بایستی در انتخاب مقصد مناسب در نظر بگیرید. هزینه های زندگی و تحصیل است. در واقع شما در زمان تحصیل در یک کشور خارجی سه هزینه عمده دارید: اول شهریه دانشگاه؛ دوم هزینه خوابگاه یا مسکن؛ سوم هزینه خورد و خوراک. واقعیت اینست که تحصیل حتی در دانشگاه دولتی یک کشور خارجی با شهریه رایگان یا بسیار اندک هیچگاه بمانند ایران خوابگاه و هزینه های سلف سرویس برای خورد و خوراک را رایگان نمی کند. شاید شما بتوانید در فرانسه یا آلمان در دانشگاه با شهریه رایگان درس بخوانید اما هزینه خوابگاه و خورد و خوراک بعهده خودتان است.

نکته مهم 6 درباره مهاجرت تحصیلی – بورسیه تحصیلی:

اخد بورسیه تحصیلی که بتواند هزینه ها یا صفر کند یا پایین بیاورد بسیار مهم است. در برخی کشورها مثل آلمان و فرانسه هرچند که شهریه دانشگاه رایگان است اما هنوز هزینه خوابگاه و خورد و خوراک می تواند هزینه های زیادی را به شما تحمیل کند. لذا، اگر بتوان بورسیه تحصیلی گرفت می توان در هزینه ها بصورت بسیار زیادی صرفه جویی کرد. کشورهای ترکیه و ایتالیا جزو کشورهایی هستند که می توان از بورسیه تحصیلی در مقاطع لیسانس نیز استفاده نمود.

بجز موارد بالا موارد جزیی دیگری نیز وجود دارد که می بایستی با یک مشاوره خوب تحصیلی جهت انتخاب مقصد مناسب در مورد آنها آگاه شد. همچنین برای آگاهی از آخرین مقررات وزارت بهداشت باید سایت مربوطه را مطالعه کنید. پس به شما توصیه می کنیم ضمن مطالعه مطالب وب سایت برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره تخصص به کارشناسان موسسه رهپویان راه تازه مراجعه کنید و مشاوره بگیرید.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575