شرایط اخذ اقامت بعد از تحصیل در مجارستان

شرایط اخذ اقامت بعد از تحصیل در مجارستان

شرایط اخذ اقامت بعد از تحصیل در مجارستان

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

معمولا کسانی که قصد ادامه تحصیل در مجارستان را دارند می خواهند شرایط اخذ اقامت بعد از تحصیل در مجارستان را بدانند. اگر شما با سوالاتی نظیر: آیا امکان اخذ اقامت بعد از تحصیل در مجارستان برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟ برای گرفتن اقامت بعد از تحصیل در مجارستان به چه شرایطی نیاز است؟ چه کسانی می توانند برای اقامت پس از تحصیل در مجارستان درخواست دهند؟ چه مدارکی برای گرفتن اقامت بعد تحصیل در مجارستان نیاز است؟ و… مواجه هستید با کارشناسان مجرب ما با سال ها تجربه در زمینه مهاجرت به مجارستان تماس حاصل نمایید. در این مقاله درباره شرایط اخذ اقامت بعد از تحصیل در مجارستان توضیح داده شده است.

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان به معنی تحصیل در اروپاست. مجارستان بیش از یک دهه است که به اتحادیه اروپا پیوسته و همینطور یکی از کشور های عضو شینگن نیز هست. در مقوله ی آموزش عالی، دستاورد مهم و با ارزش اروپائیان این بود که بتوانند سیستم آموزشی هماهنگ و منسجمی را در سرتاسر اروپا تضمین کنند. در نتیجه این ابتکار و مجموعه نشست هایی تحت عنوان Bologna Process، تصمیم به ایجاد منطقه تحصیلات عالی گرفته شدکه مجارستان هم یکی از اعضای آن است.

کسانی که تصمیم به ادامه تحصیل در مجارستان دارند می توانند از این سطح از کیفیت آموزش بهره مند شوند و جزئی از شبکه جهانی اروپائی شوند. در کشور مجارستان نظام تحصیلی به گونه ای طراحی شده است که افرادی که خواهان ادامه تحصیل در کشور مجارستان می باشند باید هزینه تحصیل بپردازند. در واقع هزینه تحصیل در مجارستان بسته به نوع دانشگاه انتخابی و رشته انتخابی متفاوت خواهد بود.

سیستم آموزش عالی در مجارستان

آموزش عالی مجارستان به سیستم کالج ها و دانشگاه ها تقسیم شده است، در حالیکه کالج ها مستقیما وابسته به یک دانشگاه هستند و به عنوان دانشکده های دانشگاه فعالیت می کنند. دانشگاه ها غالبا دوره های کالج و دانشگاه را برگزار میکنند. در نظام قدیم، آموزش در سطح کالج سه تا چهار سال طول می کشید، در حالی که اخذ یک مدرک دانشگاهی حداقل چهار سال طول میکشد، به استثنای برنامه پزشکی در مجارستان که شش ساله است. علاوه بر این، تحصیلات دانشگاهی در سه مرحله است که به دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم میشود.

از سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶، موسسات آموزش عالی مجارستان شروع به تغییر در مقررات سیستم بولونیا کرده اند. در سیستم جدید، هم کالج ها و دانشگاه ها ممکن است برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را با توجه به شرایط لازم اجرا کنند. این به این منظور است که تمامی مدارک دریافت شده قابل انتقال در سراسر اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر است. نمونه هایی از قبیل این مدارک عبارتند از: تحصیلات پزشکی، علوم دامپزشکی، داروسازی و معماری.


مطالب مرتبط:

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی مجارستان

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مجارستان


زبان تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان عموما به سه زبان مجاری، آلمانی و انگلیسی امکانپذیر است. هرچند که پرهزینه ترین و گرانترین انتخاب برای تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی است. اما در عین حال این گزینه پرطرفدارترین گزینه تحصیل در مجارستان است.

شما می توانید برای تحصیل به زبان انگلیسی در مجارستان بدون مدرک زبان اقدام کنید و پیش از شروع تحصیل به زبان انگلیسی دوره های زبان را در کالج های معتبر زبان در مجارستان پشت سر بگذارید.  اما تحصیل به زبان مجاری در مجارستان رایگان است. اما چگونه می توان در مجارستان زبان مجاری فرا گرفت و اینکه هزینه های آن چقدر است؟ در ذیل آنها را بررسی می کنیم.

مقاطع تحصیلی دانشگاهی در مجارستان

داشتن مدرک دیپلم متوسطه (Erettsegi Bizanyitvany) جهت ورود به موسسات آموزش عالی الزامی است. پذیرش دانشجو در کشور مجارستان تا حد زیادی تحت تاثیر نیازهای مراکز آموزشی، پژوهشی و شرکت های تحقیقاتی است. پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به سه طریق انجام می پذیرد:

۱) بررسی امتیازات کسب شده در دوره متوسطه

۲) بررسی امتیازات کسب شده در آزمون ورودی دانشگاه ها

۳) بررسی امتیازات کسب شده در دوره متوسطه و نیز نمره آزمون ورودی دانشگاه ها

 

دانش آموزانی که در رقابت های علمی ملی رتبه ممتاز را بدست آورده باشند ارجح بوده و بطور نسبی یا کامل از آزمون ورودی دانشگاه ها معاف می شوند. وزارت آموزش مجارستان در تلاش است تا با راه اندازی سیستم کنکور سراسری، شرایط یکسانی را برای داوطلبان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور فراهم نماید. نظام آموزش عالی سنتی در کشور مجارستان، نظامی دوگانه بر پایه تحصیلات در کالج ( Foiskola ) یا دانشگاه ( Egyetem ) است. تحصیلات عالی در سطح کالج سه الی چهار سال به طول می انجامد و برابر مقطع کارشناسی است.

تحصیلات دانشگاهی در مجارستان

تحصیلات در سطح دانشگاه چهار الی شش سال طول می کشد و برابر مقطع کارشناسی ارشد است. موسسات آموزش عالی همچنین مجاز به راه اندازی دوره های دو ساله آموزش عالی فنی حرفه ای ( Accredited Higher Vocational Training – Felsofoku szakkepesites )  می باشند. این دوره ها عمدتاً توسط کالج ها و در اکثر موارد، با همکاری مدارس متوسطه فنی حرفه ای برگزار می شوند و بیشتر شامل دروس عملی هستند.

دوره آموزش عالی فنی حرفه ای منتهی به اعطای درجه نمی شود و به دانش آموختگان فقط گواهی اتمام دوره حرفه ای اعطا می شود. دانش آموختگان کالج ها و دانشگاه ها می توانند در مقطع “Szakiranyu Tovabbkepzesi Oklevel” ادامه تحصیل دهند که با انجام یک کار پژوهشی همراه است. این مقطع بین یک تا سه سال به طول می انجامد و مدرک ارائه شده که موسوم به ” Egyetemi Doktorra ” بوده و معادل M.Phil کشور انگلستان است، بالاتر از کارشناسی ارشد و کمتر از دکترا می باشد.

تحصیل در مقطع دکترا مجارستان

تحصیل در مقطع دکترا مجارستان نیازمند داشتن مدرک کارشناسی ارشد بوده و حداقل سه سال به طول می انجامد. دوره تربیت معلم در نظام آموزشی سنتی مجارستان، به مقطع آموزشی مورد نظر داوطلب بستگی دارد. معلمین دوره پیش دبستانی و ابتدایی سطح اول ملزم به گذراندن دوره سه چهار ساله در کالج ها، معلمین دوره ابتدایی سطح دوم ملزم به گذراندن دوره چهار پنج ساله در کالج ها و دریافت تخصص در دو موضوع درسی و معلمین دوره متوسطه ملزم به گذراندن دوره تکمیلی چهار پنج ساله در دانشگاه ها و دریافت تخصص در یک یا دو موضوع درسی می باشند.

مجوز اقامت بعد از تحصیل در مجارستان

به طور کلی شما می توانید مجوز اقامت در مجارستان را دریافت کنید اگر شما یک دانشجو هستید و شغل دارید و می خواهید کسب و کار خود را انجام می دهید. با این حال، ویزای دانشجویی فقط تا زمانی که فارغ التحصیل می شوید معتبر است و تنها زمانی می توانید درخواست اقامت در مجارستان را تمدید کنید که فعالیت سودمند در حال انجام داشته باشید.

پیدا کردن کار یا شروع یک کسب و کار در مجارستان

پیدا کردن کار یا شروع یک کسب و کار در مجارستان درست بعد از فارغ التحصیلی بسیار دشوار است. برای کمک به دانشجویان خارجی و کم کردن گپ بین فارغ التحصیلی از یک دانشگاه مجارستانی و شروع یک فعالیت سودآور، نوع جدیدی از اجازه اقامت در مجارستان برای فارغ التحصیلان جدید وجود دارد. این مجوز تحصیل به کار(study-to-work visa) اجازه می دهد تا متقاضیان بعد از فارغ التحصیلی 9 ماه دیگر در مجارستان اقامت داشته باشند که زمان زیادی برای پیدا کردن شغل یا شروع کسب و کار است – در این صورت این مجوز موقت در مجارستان می تواند به اجازه اقامت بر اساس فعالیت سودآور تبدیل شود.

چه کسی می تواند برای اقامت “تحصیل به کار” مجارستان درخواست دهد؟

هر دانشجوی خارجی که مدرک تحصیلی از دانشگاه یا کالج مجارستان (یا هر موسسه تحصیلی عالی دیگر) دریافت می کند واجد شرایط دریافت ویزای تحصیل به کار” در مجارستان می باشد، اما شما باید درخواست خود را حداقل 15 روز قبل از پایان مجوز اقامت دانشجویی در مجارستان تحویل دهید.

برای این برنامه باید تأیید کنید که:

1.      شما یا به دنبال یک شغل یا راه اندازی یک شرکت در مجارستان هستید.  

2.      ارائه یک اظهارنامه بانکی که نشان دهد شما پول کافی دارید یا به طور مرتب از خارج از کشور پول دریافت می کنید.

3.      شما یک بیمه بهداشت معتبر دارید.

4.      شما محل اقامت دارید.


حتما بخوانید:شرایط اخذ اقامت مجارستان از طریق ثبت شرکت


مقامات ممکن است برای صدور ویزای تحصیل به کار مجارستان اسناد بیشتری را درخواست کنند اگر ویزای تحصیل به کار شما رد شود، پس از فارغ التحصیلی نمی توانید در مجارستان باقی بمانید. در نتیجه، ضروری است که قبل از پایان تحصیل دانشجویان در مجارستان، درخواست خود را اعمال کنید.

همانطور که مشاهده کردید موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز سعی بر این داشت که به صورت جامع مسائل مربوط به شرایط اقامت بعد از تحصیل در مجارستان را برای شما به تصویر بکشد. لذا در صورت داشتن هر گونه سوالات گسترده تر در خصوص اقامت پس از تحصیل در مجارستان با مشاورین برتر ما که تبحر بسیاری در خصوص اقامت بعد از تحصیل در مجارستان دارند تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید کار در حین ادامه تحصیل در مجارستان


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575