اقامت پناهندگی چین

اقامت پناهندگی چین

اقامت پناهندگی چین

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

قوانین مربوط به پناهندگان در چین

طبق ماده 1قانون فدرالی “درباره پناهندگان” پناهنده “فردی است که بنا به دلیل حراسات کاملاً موجه از آزار و اذیت بر اساس اصل نژاد، مذهب، تابعیت، تعلق به گروه اجتماعی معین یا عقاید سیاسی در خارج از کشور متبوع خود حضور داشته و بنا بر حراسات مذکور نمیتواند یا نمیخواهد از حمایت کشور مذکور برخوردار باشد. اگر شما خود را پناهنده میشمارید، باید تقاضای اعطای پناهندگی در خاک چین را نموده و از حمایت دولت بهرمند شوید. در این مقاله درباره اقامت پناهندگی چین توضیح داده شده است.

اگر شما معتقد هستید که واجد شرایط مندرج در تعریف پناهنده نمی باشید یا تقاضانامه شما در مورد اعطای موقف پناهندگی رد شده است  و باوجود این فکر میکنید که بنا به دلایل بشردوستانه نمیتواند به کشور متبوع خود برگردید، مطابق ماده 12قانون فدرالی “درباره پناهندگان” شما حق تسلیم تقاضا نامه اعطای پناهگاه موقت را دارید. علل موجه ممکن است بشرح زیر باشد: خطر واقعی شکنجه، کشته شدن یا سلب آزادی بطروق غیر قضایی، عدم امکات دریافت کمک های عاجل ضروری برای تداوی بیماری های خطرناک.


مطالب مرتبط:نحوه اخذ تابعیت چین


شرایط پناهندگی در چین

چین هم بمانند بسیاری از کشورهای جهان عضو کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل یا UNHCR می باشد. از طرفی دیگر در سال های اخیر تعداد پناهنده های زیادی از نقاط مختلف جهان برای تقاضای پناهندگی به این کشور مراجعه کرده اند حتی براساس آمار بیش از 10% کل 300.000 پناهنده این کشور از کشور جنگ زده سوریه هستند. اما بیشتر تعداد پناهنده های این کشور از کشورهای اطراف مانند برمه (میانمار)، کره شمالی، هند، ژاپن، ویتنام و حتی آمریکا هستند.

این اعداد پناهندگی با مقایسه ای سطحی با جمعیت 1.300.000.000 نفری چین بسیار کم محسوب می شود. اما مردم چین بسیار پذیرای پناهندگان بوده اند. براساس یک نظرسنجی بیش از 94% از مردم چین موافق جذب پناهندگان هستند و حدود 50% از مردم حاضرند در منزل خود پذیرای آنها باشند.

مسئولیت تعیین موقف پناهنده و تامین حمایت حقوقی و نیز دفاع در برابر عودت اجباری به کشور مبداء بعهده دولت کشور میزبان میباشد. تعیین موقف پناهنده را در چین UNHCR از طریق ارگان های منطقوی خود انجام میدهد. چنانچه شما خود را پناهنده میشمارید باید بلادرنگ به اداره کمیساریای حقوق بشر در چین مراجعه نمایید. در صورتیکه آزادی شما محدود بوده و شما نمی توانید حضوراً به کمیساریای حقوق بشر در چین مراجعه نمایید؛ شما حق دارید تقاضا نامه خود را از طریق ریاست موسسه ای که در آن قرار دارید یا از طریق نماینده مختار خویش تسلیم کنید.

در کمیساریای حقوق بشر در چین باید دقیقاً ذکر کرد که بعلت وجود خطر در صورت بازگشت به کشور متبوع خود؛ شما تقاضا نامه اعطای موقف پناهندگی را تسلیم میکنید. کمیساریای حقوق بشر در چین موظف است تقاضا نامه شما را در مورد اعطای موقف پناهندگی، صرف نظر از نحوه و مدت اقامت شما در چین، وجود یا عدم وجود اسناد تشخیص هویت، جهت رسیدگی مقدماتی بپذیرد.

وضعیت پناهندگان در چین

طبق قانون اساسی مادۀ ۳۲ کشور چین اعلام شده که به افراد خارجی که اعلام پناهندگی می نمایند و مسئله سیاسی داشته باشند اقامت؛ اسکان و پناهندگی اعطا می شود. از ۱ جولای ۲۰۱۳ قانون ورود و خروج پناهندگان این امکان را برای اولین بار فراهم نموده که پناهندگان آیدی کارت چینی دریافت می کنند که جهت ورود و خروج مسئله ای نداشته باشند. با توجه به مادۀ ۴۶ قانون اساسی کشور چین و قانون ورود و خروج خارجی ها که برای پناهندگی در چین اقدام کرده اند افرادی که درخواست پناهندگی می کنند تا وضعیتشان بررسی شود در وحله اول کارت تردد موقت دریافت خواهند کرد تا نهایتاً پروندۀ آنها جواب قطعی را بگیرد.

طبق ادعاهای UNHCR  اکثر افرادی که اعلام پناهندگی می کنند اغلب یا از طریق ویزای توریستی وارد شده اند و یا از طریق ویزای تحصیلی وارد کشور چین شده اند و سپس اعلام پناهندگی کرده اند که البته اخیراً تعداد پرونده هایی که به آنها جواب مثبت داده خواهد شد بسیار محدود خواهد بود.


حتما بخوانید:

شرایط اخذ اقامت چین از طریق تولد فرزند

شرایط اخذ اقامت چین از طریق ازدواج


آدرس و تلفن کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در چین

China, Beijing, Chaoyang, Liangmahe S Rd, 14号塔园外交人员办公楼1-2-1

Phone: +86 10 6436 2266

موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز با در اختیار داشتن کادری مجرب در زمینه اعزام به کشور چین سعی کرد تا تمامی مباحث مهم در خصوص آگاه کردن شما از پناهندگی در چین و شرایط اخذ اقامت چین از طریق پناهندگی را به تصویر بکشد لذا در صورتی که شما هموطنان عزیزی که قصد مهاجرت به کشور چین را دارید باز هم سوالاتی ماورای این موضوع داشتید می توانید با کارشناسان ارشد و خبره ما تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:شرایط اخذ اقامت چین از طریق سرمایه گذاری


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575