شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج از کشور به ایران

شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج از کشور به ایران

شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج از کشور به ایران

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

یکی از مسائلی که دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل به آن بسیار توجه دارند و یا حتی قبل از شروع تحصیل خود برای آن حساب ویژه ای باز کرده اند امکان انتقال به داخل کشور است. در این مقاله که به دست همکاران ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز گرد آوری شده است سعی بر این شده که تا حد ممکن درباره شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج از کشور به ایران در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی صحبت شود لذا در صورتی که ابهاماتی در خصوص انتقال دانشجویان خارجی به ایران در ذهن شما بوجود آمد با کارشناسان ارشد و حقوقی ما در این موسسه تماس حاصل نمایید.

آیین نامه وزارت بهداشت

وزارت بهداشت در تاریخ 20 دی ماه 1394 آیین نامه انتقال ایرانیان مشغول به تحصیل در خارج از کشور به دانشگاه های علوم پزشکی داخل کشور را تصویب کرد که برای دانشجویان ورودی سال های 2017 به بعد قابل اجراست. اما قبل از ورود به جزییات این آیین نامه بایستی چند نکته را متذکر شویم:

نکته 1 شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج کشور به داخل

آیین نامه جدید برای دانشجویانی است که از سال 2017 به بعد درس خود را شروع کرده اند و تمامی مصوبات و آیین نامه های مغایر با آن ملغی شده است.

نکته 2 شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج کشور به داخل

امکان انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج کشور فقط به پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد امکانپذیر است.

نکته 3 شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج کشور به داخل

دانشجویانی که در خارج از کشور در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای به مشغول به تحصیل هستند، در صورت احراز شرایط انتقال به داخل، فقط در همان مقطع تحصیلی یا مقطع پایین تر در دانشگاه های داخل کشور مجاز به ادامه تحصیل هستند.

نکته 4 شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج کشور به داخل

انتقال دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارج به دانشگاه های داخل کشور منوط به احراز شریط عمومی، اختصاصی و ارائه مدارک مورد تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مبداء و موافقت شورای انتقال وزارت بهداشت است.

نکته 5 شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج کشور به داخل

از جمله شرایط عمومی انتقال، خروج قانونی از کشور، مورد تایید بودن دانشگاه محل تحصیل متقاضی با توجه به آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای ورودی همان سال، نداشتن منع قانونی برای ادامه تحصیل در دانشگاه مبداء و دانشگاه های داخل از نظر مقررات آموزشی و نظام وظیفه است.


حتما بخوانید:لیست دانشگاه های معتبر و دارای تایید وزارت بهداشت ایران


دو نکته بسیار مهم در خصوص انتقال دانشجویان خارج از کشور به ایران

  1. انتقال از دانشگاه هایی که نام آنها در فهرست دانشگاه های مورد تایید از نظر وزارت بهداشت نیستند و غیر تایید محسوب می شوند ممنوع است.
  2. همچنین دارا بودن دیپلم ۱۲ ساله و یا دیپلم ۱۱ ساله متوسط و گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی یا معادل ارزشیابی شده آنها به تایید وزارت آموزش و پرورش در رشته های علوم تجربی و یا ریاضی فیزیک الزامی است و از جمله شرایط انتقال دانشجویان خارج از کشور به ایران است.

 شرایط اختصاصی انتقال دانشجویان ایرانی

مقطع تحصیلی
معدل دیپلم و پیش دانشگاهیواحدهای گذرانده شده در دانشگاه مبداءمعدل در دانشگاه مبداء
کاردانی
معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای ۱۳۱۸
۱۳
کارشناسی پیوسته
معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای ۱۴۳۶
۱۴
کارشناسی ناپیوسته
معدل کاردانی بالای ۱۳۱۸
۱۴
کارشناسی ارشد ناپیوسته
معدل کارشناسی بالای ۱۵۱۶ 
۱۵
دکتری عمومی (پزشکی عمومی، دندانپزشکی عمومی و داروسازی)
معدل کتبی دیپلم بالای ۱۶ + معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای ۱۷۷۲
۱۵
دکتری تخصصی PhD
مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی بالای ۱۵

دارا بودن یکی از مدارک زبان انگلیسی در جدول قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه مقصد جهت این دسته از داوطلبان ضروری است.

 مدارک زبان انگلیسی

MCHE TOEFLIELTS MELAB TOLIMOMHLE
حداقل نمره ۵۰ حداقل نمره ۴۸۰ حداقل نمره ۵ (مدرک آکادمیک) حداقل نمره ۷۰ حداقل نمره ۴۸۰ حداقل نمره ۵۰

 


مطالب مرتبط:شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج از کشور به ایران


نحوه اقدام برای درخواست انتقال دانشجویان خارجی به داخل ایران

نکته 1: نحوه انتقال داوطلبان در این آیین نامه از طریق ثبت نام در سامانه انتقال مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت ذکر شده است.

نکته 2: داوطلبان با ورود به سایت خدمات آموزشی وزارت بهداشت در آن سامانه ثبت نام می کنند و مدارک تحصیلی خود را بارگذاری می کنند.

نکته 3: فقط مدارک تحصیلی رسمی که به تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل دانشجو رسیده باشند مورد بررسی قرار خواهند گرفت. انتقال دانشجویانی که دارای سیت تحصیلی (مبادلات و موافقت نامه های فرهنگی بین دولتها) هستند به دانشگاه های علوم پزشکی داخل کشور ممنوع است.

نکته 4: درخواست متقاضیان انتقال در شورای انتقال دانشجویان ایرانی در خارج از کشور که در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت تشکیل می شود، مورد بررسی قرار می گیرد و با توجه به رشته تحصیلی، ظرفیت پردیس های خودگردان یا ظرفیت مازاد دانشگاه های علوم پزشکی و شرایط عمومی و اختصاصی متقاضیان، نسبت به پذیرش یا رد درحواست آنان اقدام خواهد کرد.

نکته 5: درخواست انتقال رسیده برای هر سال تحصیلی صرفاً برای همان سال معتبر است.

نکته 6: اخذ پذیرش از پردیس های خودگردان، ظرفیت مازاد دانشگاه های علوم پزشکی و یا دانشگاه آزاد به عهده دانشجو است. پذیرش قطعی متقاضیان پذیرفته شده در شورای انتقال منوط به تایید صلاحیت آنان از سوی هسته تحقیق و نظر دهی دانشگاه پذیرنده است.

نکته 7: شورای انتقال متشکل از معاون آموزشی وزارت بهداشت، رئیس مرکز خدمات آموزشی، معاون دانشجویان داخل مرکز خدمات آموزشی و معاون دانشجویان خارج مرکز خدمات آموزشی و ۳ نفر از معاونان آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی و دبیران شوراهای علوم پایه، دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی عمومی است.

نکته 8: ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی خارج از کشور به دانشگاه های علوم پزشکی داخل کشور طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل است.

نکته پایانی

دانشجویان انتقالی از خارج از کشور ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی خود طبق مصوبات هیات امنای دانشگاه هستند و بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، میزان شهریه دریافتی از دانشجویان با توجه به نوع رشته و سطح خدمات آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی ارائه شده توسط هیات امنای دانشگاه تعیین و اعلام می شود.


در ادامه بخوانید:مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای گوناگون


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575