تایید مدارک دانشگاه های عدم تایید وزارت بهداشت

تایید مدارک دانشگاه های عدم تایید وزارت بهداشت

تایید مدارک دانشگاه های عدم تایید وزارت بهداشت

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

بر اساس تماس های متعدد گرفته شده به موسسه رهپویان راه تازه ما دریافتیم که دانشجویان گرامی سوالات گسترده ای در خصوص چگونگی ارزشیابی مدارک تحصیلی خارج از کشور؛ دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و یا بالعکس تحصیل در دانشگاه های عدم تایید دارند. لذا ما سعی بر این داریم که تمامی این مسائل را تا حدی برای شما شرح دهیم.

بسیاری از عزیزان هموطن بدلایل مختلفی ترجیح می دهند تا تحصیلات دانشگاهی خود را در خارج از کشور بگذرانند که جدا از دلایل آن بایستی به مواردی توجه داشته باشند:

نکته مهم 1 در مورد تایید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

اگر متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی هستید باید دانشگاه انتخابی شما مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد. در واقع این وزارتخانه سالیانه لیستی از دانشگاه مورد تایید خود را در سایت وزارت بهداشت منتشر می کند. لذا، برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی اگر قصد بازگشت به ایران را دارید بایستی دانشگاه مورد نظر خود را از لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران، درمان و آموزش پزشکی انتخاب نمایید.

نکته مهم 2 در مورد تایید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

  1. برای اطلاع بسیار دقیق درباره قوانین ارزشیابی مدارک دانشگاه های خارج از کشور در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی توسط وزارت بهداشت توصیه می کنیم مقاله نحوه ارزشیابی مدارک دانشگاه های خارج کشور وزارت بهداشت را مطالعه کنید. بیاد داشته باشید رویه اعتبارسنجی دانشگاه های خارج از کشور وزارت بهداشت با وزارت علوم متفاوت است و این وزارتخانه دانشگاه ها را به دو گروه تایید و تحصیل در دانشگاه های عدم تایید تقسیم می کند.

مطالب مرتبط:مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای گوناگون


نکته مهم 3 در مورد تایید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

اگر متقاضی تحصیل در رشته های بحز پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی هستید باید بدانید مرجع اصلی ارزشیابی مدارک خارج از کشور وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری می باشد. این وزارتخانه نیز سالیانه لیست دانشگاه های مورد تایید خود را بروزرسانی می کند. شما می توانید به لسیت این دانشگاه در سایت وزارت علوم مراجعه نمایید. این وزارتخانه رویه ای را دارد برای رتبه بندی دانشگاه های خارجی به 4 گروه ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف.


حتما بخوانید:لیست دانشگاه های معتبر و دارای تایید وزارت بهداشت ایران


قوانین مربوط به تحصیل در دانشگاه های عدم تایید وزارت بهداشت

جواب خیلی کلی اینست که اگر مقطع بعدی تحصیلی را در دانشگاه تایید وزرات علوم یا وزارت بهداشت براساس آیین نامه ها، قوانین و ظوابط وزارت مطبوعه بخوانید مدرک تحصیلی ماقبل شما نیز عطف به ماسبق شده و مورد تایید قرار می گیرد. اما وزارت بهداشت برای افرادی که مدرک پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی خود را از دانشگاه های عدم تایید گذرانده اند ضوابطی بیشتری را برای تایید مدارک آنها قائل شده که در ذیل به آنها می پردازیم:

نکته مهم 1 در مورد تایید مدارک دانشگاه های عدم تایید وزارت بهداشت

یکی از این شرایط شرکت در آزمون های بین المللی و شناخته شده است. در صورتی که فرد در یکی از این آزمون های بین المللی شرکت کند و نمره قبولی کسب کند مدرک اخذ شده از دانشگاه عدم تایید ارزیابی می شود. مثلا اگر متقاضی بتواند گواهی قبولی در امتحانات بورد ملی آمریکا و کانادا و آزمون جامع معادل با آزمون های فوق از سایر کشورها کسب می تواند امیدوار باشد که مدرک اخذ شده از تحصیل در دانشگاه عدم تایید ارزیابی می شود.

نکته مهم 2 در مورد تایید مدارک دانشگاه های عدم تایید وزارت بهداشت

مسیر دیگر این است که فرد در یک مقطع بالاتر از یک دانشگاه معتبر در فهرست وزارت بهداشت پذیرش بگیرد. مهم نیست این دانشگاه در همان کشور باشد یا کشور دیگر، بلکه برای وزارت بهداشت اعتبار دانشگاه اهمیت دارد. به این ترتیب فرد می تواند وارد پروسه ارزشیابی شود.

نکته مهم 3 در مورد تایید مدارک دانشگاه های عدم تایید وزارت بهداشت

راه دیگری که برای ارزشیابی مدرک در برابر این دسته از افراد که از دانشگاه های غیر معتبر فارغ التحصیل شده اند، این است که از کشور دیگری که دانشگاه معتبر دارد اجازه کار بگیرند. اجازه کار به منزله تایید مدارک فرد در آن کشور است و یعنی توان آن فرد تایید شده است. در این صورت مدرک فرد بررسی می شود.

در این مقاله شرایط تحصیل در دانشگاه های عدم تایید آورده شد. پس پیشنهاد می شود که مطالب مرتبط با دانشگاه های عدم تایید را به دقت مطالعه نمایید و در صورت داشتن سوالات گسترده تر با مشاورین ارشد و حقوقی ما در موسسه رهپویان راه تازه تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج از کشور به ایران


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575