تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه

تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه

تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,,

اگر قصد ادامه تحصیل تخصص پزشکی را دارید نقش فرانسه در این راستا بسیار مهم است. فرانسه یک کشور اروپای غربی است، همچنین اقتصاد ششم جهان و سومین قدرت اقتصادی اروپا پس از آلمان و انگلیس است. فرانسوی زبان رسمی و جمعیت 66.3 میلیون نفر است. فرانسه دارای یکی از پیشرفته ترین سیستم های مراقبت بهداشتی در جهان است. میزان مرگ و میر نوزاد در این کشور کمتر از نرخ متوسط اتحادیه اروپا است.

تحصیل پزشکی در فرانسه تحت مقرراتی است که به طور مشترک توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت تصویب شده است. تحصیلات پزشکی در فرانسه توسط دانشکده های پزشکی دانشگاه های فرانسه در دوسطح تئوری و عملی انجام می شود. اعتبار پزشکی فرانسه در سطح بین المللی را میتوان از 13 برنده جایزه نوبل در شاخه فیزیولوژی و یا کشفیات بسیار بزرگ در رشته پزشکی شناخت بطوریکه نزدیک به 80 پزشک فرانسوی از سال 1950 تا 2011 موفق به کشفیات یا یافته های بزرگ پزشکی شده اند.

بعضی از مهمترین آنها عبارتند از: علت ژنتیک سندرم داون (1958)، اولین پیوند کلیه از یک اهدا کننده مرتبط (1959)، واکسن هپاتیت B (1981)، پیوند پمپ انسولین در دیابت (1981)، کشف ویروس HIV (1983)، استفاده از سلول های بنیادی از خون بند ناف (1993)، پیوند چهره آلوژنیک (2005) و انتقال خون انسان از سلول های بنیادی سرخرگهای قرمز (2011). برای مشخص شدن شرایط تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه ابتدا باید نحوه تحصیل پزشکی در مقطع عمومی شرح داده شود. لذا، در ذیل می توانید کلیاتی از چگونگی تحصیل دوره پزشکی عمومی را مطالعه بفرمائید.

شرایط تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه

تحصیل در رشته پزشکی عمومی کشور فرانسه به کلی با دیگر کشور ها متفاوت است و نیازی به دوره پری مدیکال ندارد. در این رشته ها دانشجو مستقیما وارد دانشگاه می شود و پس از یک سال تحصیلی و گذراندن دروس عمومی مربوط به رشته های شاخه پزشکی در آزمون پایانی سال اول شرکت می کند .مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی ۹ سال است. تحصیل در رشته پزشکی از سه سیکل تشکیل شده است. سیکل اول شامل دو سال است. سیکل دوم شامل ۴ سال است و سیکل کل پایانی از سه سال تشکیل شده است.

سیکل اول به PCEM یا Premier Cycle d’études Medicales شهرت دارد و سیکل دوم DCEM یا Deuxième Cycle des Etudes Médicales نام دارد. در سیکل سوم دانشجو می تواند دوره سوم خود را که در واقع شبیه به دوره کارورزی یا Internship است را یا در شاخه عمومی بگذراند یا در بخش تخصصی مانند قلب یا چشم بگذراند. در انتها به فارغ التحصیلان مدرک DES یا Diplômes d’ Études Spécialisées اعطاء می شود که معادل پزشک عمومی محسوب می شود.


مطالب مرتبط:ادامه تحصیل پزشکی؛ دندانپزشکی فرانسه


شرایط تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه

عموما دانشجویان دوره تخصص پزشکی در فرانسه از حقوقی بین 1300 تا 2000 یورو بصورت ماهیانه بهره مند می شوند. اما، افرادی که می خواهند تخصص پزشکی در فرانسه را بخوانند سه گروهند:

1.افرادی که دوره عمومی خود را در فرانسه می گذارنند:

این دسته از افراد باید در آزمونی ملی که در فرانسه در سال آخر سیکل دوم برگزار می شود به اسم ECN یا Epreuves Classantes Nationales پذیرفته شوند و در دوره سیکل سوم یکی از بخش های تخصص پزشکی مانند قلب یا چشم را برای گذراندن سیکل سوم انتخاب نمایند. درست است که سیکل سوم سه ساله است اما با گذراندن چهار تا پنج ساله سیکل سوم در یکی از بخش های تخصص پزشکی، شما می توانید در انتها تخصص پزشکی در فرانسه را اخذ کنید.

2.پزشکان عمومی که از خارج از فرانسه (فارغ التحصیل دوره های پزشکی عمومی دانشگاه های انحادیه اروپا) خواهان تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه هستند:

از آنجاییکه مدرک پزشکی عمومی اخذ شده از کشورهای اتحادیه اروپا یا دقیقتر حوزه بولونیا پروسس یا Bologna Process مورد تایید دانشگاه های فرانسه می باشد. فارغ التحصیل پزشکی عمومی حوزه فوق فقط نیاز به داشتن مدرک B2 زبان فرانسوی و قبولی در آزمون ECN یا Epreuves Classantes Nationales که توسط National Management Center (Centre National de Gestion) برگزار می شود. در صورت قبولی در آزمون فوق، شما می توانید به مانند دانشجویان سیکل سه دوره عمومی فرانسه، سیکل سوم را در بخش های تخصص پزشکی مانند قلب یا چشم سپری کنید. با گذراندن چهار تا پنج ساله سیکل سوم در یکی از بخش های تخصص پزشکی، شما می توانید در انتها تخصص پزشکی در فرانسه را اخذ کنید.

3.پزشکان عمومی فارغ التحصیل خارج از اتحادیه اروپا:

دو راه در مقابل شما قرار دارد که بتوانید دوره تخصص پزشکی خود را در فرانسه بگذرانید. در دو حالت بایستی ابتدا مدرک B2 زبان فرانسوی را داشته باشید. سپس یا می توانید سال اول دوره پزشک عمومی فرانسه را گذرانده و در صورت قبولی در آزمون انتهای سال اول دوره پزشکی و همچنین سطح (معدل دوره پزشک عمومی و سابقه کار بعد از آن) مدرک پزشک عمومی خود، مستقیما در آزمونی ملی که در فرانسه در سال آخر سیکل دوم (سال ششم) برگزار می شود به اسم ECN یا Epreuves Classantes Nationales شرکت نموده در صورت قبولی دوره تخصص خود را بسته به نوع تخصص بین چهار تا پنج سال به پایان رسانید.

راه دوم اینست که در آزمون Tests of Knowledge Verification  شرکت نموده در صورت قبولی مستقیم وارد دوره تخصص شده و بین چهار تا پنج سال بسته به نوع تخصص خود آنرا به پایان رسانید. بیاد داشته باشید تمامی آزمون های فوق در فرانسه برگزار می شود. لذا، توصیه می شود اگر قصد گذراندن دوره تخصص پزشکی در فرانسه دارید برای شرکت در دوره زبان فرانسوی به این کشور بروید.


حتما بخوانید: شرایط تحصیل به زبان فرانسوی در فرانسه


دوره های تخصص پزشکی در فرانسه

دوره های تخصص پزشکی در 11 گروه کلی است که بعضی از آنها شامل زیرگروه هایی نیز هستند که عبارت است از:

 1. بیهوشی و احیاء
 2. زیست شناسی پزشکی
 3. پزشکی زنان
 4. زنان و زایمان
 5. دوره عمومی
 6. طب کار
 7. اطفال
 8. روانپزشکی
 9. بهداشت عمومی و پزشکی اجتماعی
 10. تخصص جراحی:

جراحی عمومی

جراحی مغز و اعصاب

چشم پزشکی

جراحی گوش و حلق و بینی

دندانپزشکی

 1. تخصص های پزشکی:

 آناتومی و آسیب شناسی سلولی

قلب و بیماری های عروقی

پوست

غدد درون ریز، دیابت و بیماری های متابولیکی

گوارش و کبد

ژنتیک پزشکی

هماتولوژی

پزشکی داخلی

پزشکی هسته ای

پزشکی فیزیکی و توانبخشی

نفرولوژی

مغز و اعصاب

پنومونی

روماتولوژی

انکولوژی

تشخیص زودرس و تصویربرداری پزشکی

جهت کسب اطلاعات جزئی تر در خصوص شرایط تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه؛ بورسیه تحصیلی در دانشگاه های فرانسه؛ تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه و… با مشاورین متخصص ما در زمینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه و در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:شرایط مهاجرت به کشور فرانسه


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575