ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی چین

ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی چین

ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی چین

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,,

آیا شما هم قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی چین را دارید؟ آیا از هزینه های تحصیل در چین اطلاع دارید؟ آیا شما هم می خواهید شرایط تحصیل در چین را بدانید؟ آیا هزینه های زندگی در خارج از کشور برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است؟ آیا می خواهید بدانید شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی در چین چگونه است؟ اگر پاسخ شما به تمامی این سوالات مثبت است پس ما موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز با سال ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو به چین را به شما معرفی می نماییم. در این مقاله درباره ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی چین توضیح داده شده است. 


مطالب مرتبط:چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی چین


معرفی کشور چین

چین با جمعیتی بالغ بر 1.300.000.000 پرجمعیت ترین کشور جهان است. همچنین با وسعتی 9.600.000 کیلومتر مربع بعد از روسیه، کانادا و آمریکا، چهارمین کشور بزرگ جهان تلقی می شود. کشور چین از سال 1949 با حکومتی تک حزبی کمونیستی توانسته تا به لحاظ سیاسی، نظامی و علمی پیشرفت های قابل توجهی داشته باشد. این پیشرفت ها بعد از اصلاحات اقتصادی بین سال های 1989 تا 1992 نیز رخ داده است. این پیشرفت ها زمینه انقلاب صنعتی و تکنولوزی را در چین پدید آورده است.

اقتصاد چین

در حال حاصر بزرگترین صادرکننده و دومین واردکننده بزرگ کالا است و دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد. چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چندجانبه‌ای همچون سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه 20 است. چین به عنوان کشوری دارای سلاح هسته‌ای از بزرگترین ارتش دائمی دنیا و دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا برخوردار است. چین از سوی برخی از دانشگاهیان، تحلیل‌گران نظامی، اقتصادی و سیاسی یک ابرقدرت بالقوه لقب گرفته‌است.

مبحث آموزش عالی در چین

یکی از علل پیشرفت و توسعه سریع یک کشور بالا بودن سطح کیفی دانشگاه ها و آموزش عالی در آن کشور می باشد. از این حیث چین در سال های اخیر بسیار پیشرفت داشته است و جالب است که بدانید سالیانه دانشجویان خارجی بسیاری حتی از آمریکا و اروپا برای ادامه تحصیل مقاطع عالی، چین را بعنوان مقصد انتخاب می کنند. در ادامه به بررسی اجمالی و آماری این ادعا می پردازیم.

در حال حاضر چین بیش از 2000 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دارد که بیش از 6.000.000 دانشجو از بیش از 180 کشور جهان در آن شاغل به تحصیلند. کشور چین بعد از آمریکا و انگلستان در رده سوم جهان از حیث جذب دانشجویان خارجی قرار دارد و پیشبینی می شود تا سال 2020 از این حیث با پشت سر گذاشتن انگلستان به مقصد شماره دو دانشجویان خارجی در جهان تبدیل شود. تعداد فارغ التحصیلان سالیانه دانشگاه های چین از رقمی حدود 500.000 نفر در سال 2000 به رقمی بیش از 7.000.000 در سال 2010 تبدیل شده است.

بنا بر آمار وزارت علوم چین در سال 2016 بیش از 175.000 دانشجوی خارجی تحصیل در چین را انتخاب کرده اند. بزرگترین گروه دانشجویان خارجی در این سال از کشور کره جنوبی با بیش از 70.000 دانشجو بوده اند و در رده دوم دانشجویان آمریکایی با بیش از 23.000 دانشجو و دانشجویان تایلندی با 23.000 دانشجو در رده سوم و دانشجویان فرانسوی و آلمانی با بیش از 18.000 در جایگاه چهارم قرار دارند. اما برای دانشجویان آسیایی مقصد اول ادامه تحصیل خارج از کشورشان چین می باشد. از این حیث تحصیل رشته های مهندسی و علوم پزشکی در چین در رتبه اول برای دانشجویان خارجی قرار دارد. تحصیل در رشته های مدیریت و بیزینس در رده های بعدی قرار دارند.

مراکز آموزش عالی در چین بر اساس آمار و ارقام

10% از این دانشجویان خارجی سالیانه موفق به اخذ بورسیه تحصیلی از دولت چین می شوند. دولت چین سالیانه بیش از 4% از تولید ناخالص داخلی خود که معادل با 250.000.000.000 دلار در سال است بر روی آموزش هزینه می کند. دولت چین در حال حاضر در میانه یک برنامه 5 ساله است تا بتواند تا سال 2020 تعداد مراکز آموزش عالی و دانشگاهی خود را به 2.500 برساند و بتواند به لحاظ تجهیزات، تکنولوژی، مدرن سازی و تقویت بنیه علمی و سیستم آموزشی با دانشگاه های آمریکا، انگلستان و اروپا در جذب دانشجوی خارجی رقابت کند.

از آنجاییکه نظام سیاسی چین کمونیستی بوده و بیشتر بر پایه یکسان سازی و دولتی بودن بنا نهاده شده است قریب به اکثر دانشگاه های چین دولتی هستند و تنها در 30 سال اخیر شاهد تاسیس دانشگاه های خصوصی بوده ایم از این رو دانشگاه های خوب و با قدمت چین عموما دولتی هستند. در ادامه قصد داریم 10 دانشگاه برتر دولتی چین را بخلاصه معرفی نماییم.

معرفی دانشگاه های دولتی معروف چین

  1. دانشگاه چینهوا یا Tsinghua University:

بهترین دانشگاه چین که در سال 1911 در شهر پکن تاسیس شده است و در حال حاضر با ثبات ترین دانشگاه چین در رده بندی های بین المللی می باشد که رشته های زیادی انتخاب بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل می باشد. دانشگاه چینهوا در حال حاضر بیش از 35.000 دانشجو دارد و جزو گروه C9 یا دانشگاه های مادر کشور چین می باشد. دانشگاه چینهوا در سال 2015 با پشت سر گذاشتن دانشگاه های MIT آمریکا و NUS سنگاپور در زمینه های کامپیوتر و مهندسی بهترین دانشگاه جهان لقب گرفت.

  1. دانشگاه پکینگ یا Peking University:

دانشگاه پکینگ دومین دانشگاه چین در رده بندی های بین المللی است. دانشگاه پکینگ در شهر پکن واقع شده است. دانشگاه پکینگ در سال 1898 تاسیس شده است و در حال حاضر بیش از 30.000 دانشجو دارد. دانشگاه پکینگ جزو گروه C9 یا دانشگاه های مادر کشور چین می باشد. دانشگاه پکینگ دارای بزرگترین کتابخانه در بین دانشگاه های آسیایی می باشد. 

  1. دانشگاه فودان یا Fudan University:

دانشگاه فودان در سال 1905 در شهر شانگهای تاسیس شده است و در رده سوم دانشگاه های چین قرار دارد. دانشگاه فودان در حال حاضر بیش از 30.000 دانشجو دارد و جزو گروه C9 یا دانشگاه های مادر کشور چین می باشد. دانشگاه فودان یکی از بهترین دانشگاه های چین برای تحصیل پزشکی می باشد و دارای 10 بیمارستان وابسته به دانشگاه می باشد.

  1. دانشگاه علم و فن آوری چین یا University of Science and Technology of China:

دانشگاه علم و فن آوری چین در سال 1958 در شهر هفئی که حدود 4.000.000 جمعیت دارد تاسیس شده است. این دانشگاه با نزدیک به 20.000 دانشجو جزو گروه C9 یا دانشگاه های مادر کشور چین می باشد. همانطور که از نام دانشگاه قابل استنباط است این دانشگاه در زمینه رشته های علوم پایه مانند فیزیک، شیمی، علوم زیستی و علوم مهندسی دانشگاه با رتبه بین المللی زیر 100 می باشد.

  1. دانشگاه ججیانگ یا Zhejiang University:

دانشگاه ججیانگ در سال 1897 در شهر هانگژو که بیش از 8.000.000 جمعیت دارد تاسیس شده است. دانشگاه ججیانگ با بیش از 45.000 دانشجو جزو گروه C9 یا دانشگاه های مادر کشور چین می باشد. دانشگاه ججیانگ در رشته های تحصیلی بسیاری جزو 100 دانشگاه برتر جهان است. همچنین دانشگاه ججیانگ با داشتن 7 بیمارستان وابسته به دانشگاه برای ادامه تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه مناسبی می باشد.


حتما بخوانید:

شرایط ادامه تحصیل در رشته داروسازی چین

ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی چین


  1. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای یا Shanghai Jiao Tong University:

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای در سال 1896 در شهر شانگهای تاسیس شده است. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای با بیش از 40.000 دانشجو جزو گروه C9 یا دانشگاه های مادر کشور چین می باشد. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای در رتبه 60 براساس رنکینگ موسسه QS قرار دارد. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای برای تحصیل رشته های مهندسی و پزشکی انتخابی خوب است.

  1. دانشگاه نانجینگ یا Nanjing University:

دانشگاه نانجینگ در سال 1902 در شهر نانجینگ که بیش از 8.000.000 جمعیت دارد تاسیس شده است. دانشگاه نانجینگ با بیش از 45.000 دانشجو جزو گروه C9 یا دانشگاه های مادر کشور چین می باشد. دانشگاه نانجینگ در رتبه 114 براساس رنکینگ موسسه QS قرار دارد. دانشگاه نانجینگ برای تحصیل رشته های مهندسی و پزشکی انتخابی خوب است.

  1. دانشگاه ووهان یا Wuhan University:

دانشگاه ووهان در سال 1893 در شهری به همین اسم با بیش از 10.000.000 جمعیت تاسیس شده است. دانشگاه ووهان با بیش از 53.000 دانشجو جزو 10 دانشگاه برتر کشور چین می باشد. همچنین این دانشگاه یکی از زیباترین دانشگاه های کشور چین محسوب می شود. این دانشگاه در واقع در سال 2000 با ادغام سه دانشگاه الکترونیک ووهان، دانشگاه صنعتی ووهان و دانشگاه پزشکی هوبئی به شکل جدید می باشد.

  1. دانشگاه سون یات سن یا Sun Yat-sen University:

دانشگاه سون یات سن در سال 1924 توسط دکتر سون یات سن سیاست‌مدار، پزشک، نویسنده، فیلسوف، خطاط و انقلابی چینی و یکی از بنیانگذاران جمهوری خلق چین در استان گوانگدونگ تاسیس شده است. دانشگاه سون یات سن دارای سه کمپ در شهرهای گوانگجو، جوهای و شنژن می باشد. دانشگاه سون یات سن همچنین دارای 10 بیمارستان می باشد. این دانشگاه برای تحصیل رشته های مهندسی و پزشکی انتخابی مناسب است.

  1. موسسه فن آوری هاربین یا Harbin Institute of Technology:

دانشگاه یا موسسه فن آوری هاربین در سال 1920 تاسیس شده است و دارای سه کمپ در شهرهای هاربین، ویهای و شنژن می باشد. دانشگاه یا موسسه فن آوری هاربین بیش از 30.000 دانشجو است و سابقا عضو C9 یا دانشگاه های مادر کشور چین می باشد. این دانشگاه برای تحصیل رشته های عمران، الکترونیک، کامپیوتر، مخابرات، مهندسی شیمی، معماری، هوا فضا، مهندسی مواد و مکانیک دانشگاه مناسبی می باشد.

هدف از تحریر این مقاله آشنایی شما دانشجویان گرامی با مباحثی نظیر: معرفی دانشگاه های دولتی چین؛ معروف ترین دانشگاه های چین برای ادامه تحصیل و… بود. موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز با سال ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو به کشور چین مفتخر است که شما دانشجویان عزیز را در جهت اخذ پذیرش تحصیلی چین نیز یاری نماید لذا برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید. 


در ادامه بخوانید:شرایط کلی انتقال دانشجویان خارج از کشور به ایران


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575