تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

دانشگاه های روسیه در سال های اخیر موفق به کسب رتبه های مناسبی در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی شده است بهمین علت تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین این کشور از سال 2003 عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا یا پروسه بولونیا (Bologna Process) شده است. پس بهمین علت مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های روسیه در تمامی رشته ها از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی بعلاوه انگلستان می باشد.

تبادل دانشجو در روسیه

همچنین دانشگاه های روسیه همکاری علمی و پژوهشی بالایی با دانشگاه های جهان دارند و از این حیث دانشجویان محصل در دانشگاه های روسیه فرصت مناسبی دارند تا در طرح های تبادل دانشجو ما بین دانشگاه های همکار با دانشگاه های روسیه شرکت کرده و چند ترم یا سال تحصیلی خود را در این دانشگاه های سپری کنند. همچنین در سال های اخیر پروژه های مشترک تحقیقاتی و پژوهشی زیادی بین دانشگاه های روسیه و اروپایی اجرا شده است.

اسامی دانشگاه های روسیه از دید اعداد و ارقام

تعداد دانشگاه ها: 896

تعداد دانشگاه های دولتی روسیه: 530

تعداد دانشگاه های خصوصی روسیه: 366

تعداد دانشگاه ها با دانشجویان خارجی: 798

تعداد کل دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه: 4.766.500

تعداد دانشجویان خارجی: 221.400

تعداد اساتید دانشگاه های روسیه: 319.300

تعداد اساتید خارجی: 2.000

تاریخ تاسیس اولین دانشگاه: 1687

شهریه تحصیل در دانشگاه های روسیه

همانطور که از آمار بالا مشخص است بیشتر دانشگاه های روسیه دولتی هستند. بعبارتی دیگر از بین 896 دانشگاه موجود در روسیه 530 دانشگاه دولتی هستند. اما تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه بمانند مابقی کشورها نیست که شهریه پایینی داشته باشد یا رایگان باشد. حتی اگر زبان تحصیل روسی باشد تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه شهریه ای چند هزار دلاری را می خواهد. مگر اینکه بتوانید با دادن آزمون های مشخصی؛ بورسیه تحصیلی دولتی روسیه را از آن خود کنید و شانس تحصیل رایگان را داشته باشید. برای اطلاع بیشتر از شرایط تحصیل رایگان در روسیه مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.


حتما بخوانید:هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه


اسامی دانشگاه های دولتی روسیه

دانشگاه های دولتی روسیه در رنکینگ بسیار معتبر موسسه QS در رتبه های زیر 800 قرار دارند:

 1. Lomonosov Moscow State University
 2. Saint Petersburg State University
 3. Bauman Moscow State Technical University
 4. Novosibirsk State University
 5. Moscow State Institute of International Relations
 6. Moscow Institute of Physics and Technology
 7. Peoples’ Friendship University of Russia
 8. National Research Nuclear University MEPhI
 9. Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
 10. Tomsk State University
 11. National Research University – Higher School of Economics
 12. Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Education
 13. National Research Tomsk Polytechnic University
 14. Kazan (Volga region) Federal University
 15. Ural Federal University named after the first President of Russia
 16. National Research Saratov State University
 17. Southern Federal University
 18. Far eastern federal university
 19. National Research Lobachevsky State University of Nizhni Novgorod (Lobachevsky University)
 20. The National University of Science and Technology MISIS
 21. Plekhanov Russian University of Economics
 22. Voronezh State University
 23. Novosibirsk State Technical University
 24. ITMO National Research University
 25. Samara National Research University

موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز قصد بر این دارد که بعضی از این معروفترین دانشگاه های روسیه را معرفی نماید که عبارت است از:

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو یا Lomonosov Moscow State University

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه که در سال 1775 در شهر مسکو تاسیس شده است و در حال حاضر بیش از 48000 دانشجو در آن مشغول به تحصیلند. این دانشگاه دارای 39 دانشکده است. به لحاظ اعتبار دانشگاه لومونوسوف روسیه؛ سالها در رشته های مختلف بهترین دانشگاه روسیه بوده است. دانشگاه لومونوسوف مسکو بعنوان یکی از زیباترین و بزرگترین دانشگاه های روسیه شناخته می شود. تحصیل رشته های علوم پزشکی و علوم انسانی و هنر در این دانشگاه بسیار توصیه می شود.

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ یا Saint Petersburg State University

این دانشگاه نیز یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه است که در سال 1724 در شهر سنت پترزبورگ تاسیس شده است. بیش از 30.000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیلند که 3000 نفر از آنها را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. از فارغ التحصیلان بسیار معروف این دانشگاه می توان به ولادیمیر   رئیس جمهور و دیمیتری مدودف نخست وزیر این کشور اشاره کرد. دانشگاه سن پترزبورگ روسیه در رشته های علوم مهندسی، علوم پایه و زبان دارای رتبه های بسیار خوبی می باشد.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک یا Novosibirsk State University

این دانشگاه در سال 1954 در شهر نووسیبیرسک روسیه در منطقه سیبری واقع شده و برخلاف عمر نه چندان زیاد خود در رنکینگ های بین المللی دارای رتبه بسیار مناسبی می باشد. در حال حاضر قریب به 8000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیلند. از این بین 1400 دانشجو از 52 کشور جهان در دانشگاه نووسیبیرسک تحصیل می کنند. این دانشگاه بهترین دانشگاه روسیه برای تحصیل رشته های فیزیک، ریاضی و نجوم می باشد.

دانشگاه دولتی تومسک یا Tomsk State University

دانشگاه دولتی تومسک در شهری به همین اسم در منطقه سیبری در سال 1878 تاسیس شده است. بیش از 23000 دانشجو دارد که 2000 نفر از آنان خارجی هستند. دانشگاه تومسک روسیه 23 دانشکده دارد و در رشته های علوم پایه و زبان شناسی در روسیه دارای اعتبار بالایی می باشد. دانشگاه دولتی تومسک در بسیاری از رنکینگ ها دارای رتبه 300 می باشد.

دانشگاه دولتی کازان یا Kazan Federal University

دانشگاه کازان در سال 1804 بهمین نام در استان تاتارستان یکی از استانهای روسیه با اکثریت مسلمانان واقع شد. این دانشگاه بیش از 45000 دانشجو دارد و دارای سه شعبه در شهرهای یلابوگا یا Yelabuga، زلنادولسک یا Zelenodolsk و نابرژنیه چلنی یا Naberezhnye Chelny می باشد. بعضی ها دانشگاه کازان روسیه را محل پیدایش شیمی آلی می دانند.

دانشگاه دولتی دوستی ملل یا Peoples’ Friendship University of Russia

دانشگاه دوستی ملل یا RUDN در شهر مسکو واقع شده است. نام این دانشگاه در زمان شوروی سابق پاتریس لومومبا یا Patrice Lumumba بوده است. دانشگاه رودن در سال 1960 تاسیس شد و در حال حاضر 22000 دانشجو دارد. یکی از نکات مهم دانشگاه رودن روسیه داشتن دانشجو از 140 کشور جهان است.

دانشگاه دولتی پلی تکنیک سن پترزبورگ یا Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ در سال 1899 در شهر سنت پترزبورگ تاسیس شده است. این دانشگاه در حال حاضر بیش از 35000 دانشجو دارد. دانشگاه سن پترزبورگ روسیه در رشته های علوم پایه، فنی مهندسی، هوا و فضا و مهندسی شیمی جزو بهترین دانشگاه های روسیه و اروپا محسوب می شود. این دانشگاه در سال 1991 به دانشگاه ملی تکنیک سن پترزبورگ یا St. Petersburg State Technical University تغییر نام داده است هرچند که همچنان به اسم قدیمی شناخته می شود.


مطالب مرتبط:دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت


در این مقاله ما سعی بر این داشتیم که تمامی مسائل مربوط به تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه؛ تحصیل در برترین دانشگاه های روسیه؛ اسامی معروف ترین دانشگاه های مسکو و… را برای شما دانشجویان گرامی به تصویر بکشیم. حال اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه های روسیه هستید با مشاورین برتر ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز که تبحر بسیاری در خصوص چگونگی مهاجرت به روسیه دارند تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:ارزان ترین کشورها برای تحصیل پزشکی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575