تحصیل دکترا فرانسه

تحصیل دکترا فرانسه

تحصیل دکترا فرانسه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

معرفی کشور فرانسه

کشور فرانسه بدون شک مقصد بسیاری از متقاضیان جهت تحصیل در مقطع دکترا می باشد. این کشور در اروپا واقع شده است و به عنوان بزرگترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا قلمداد می شود که جمعیتی برابر با ۶۷ میلیون نفر را به خود اختصاص داده است. تحصیل دکترا در فرانسه معمولا ۳-۴ سال طول میکشد. متقاضیان تحصیل دکترا در فرانسه به عنوان دانشجو محسوب نمی شوند، بلکه بیشتر به عنوان محققان حرفه ای در نظر گرفته می شوند. اما قبل از بررسی شرایط اخذ پذیرش و دیگر مسائل مربوط به ادامه تحصیل دکترا در فرانسه به بررسی دیگر مسائلی از جمله نظام آموزشی می پردازیم.

نظام آموزشی فرانسه

فرانسه هر ساله بیش از 23% از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را زیر نظر دارد. عالی بودن مدارک فرانسوی بر روی شبکه به هم پیوسته موسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی به اعتبار و شهرت جهانی تکیه دارد. فرانسه بیش از 3000 موسسه شامل 90 دانشگاه 240 مدرسه عالی مهندسی 230 مدرسه عالی بازرگانی و 2000 موسسه متشکل از مدارس عالی هنر و معماری آموزشهای پیراپزشکی و غیره دارد.

فرانسه کشوری است که تحصیل در آن به صورت رایگان می باشد و از سوی دیگر نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه تکلم میکنند. تسلط و آشنایی به این زبان دسترسی ویژه به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را ممکن می‌سازد.شرایط اقامت در این کشور اینگونه است که شخصی اگر 7 سال به طور متوالی در آنجا باشد (تحصیلی، کار و…) می تواند اقامت در فرانسه را اخذ نماید و بعد از یک هفته ورود به این کشور مقیم آنجا می شود. همچنین شخص در حین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی 20 ساعت در هفته حق کار دارند که اگر در این دوره کارفرما شخص را بیمه کند آن شخص می تواند اقامت دائم خود را اخذ نماید.


مطالب مرتبط:کار در حین ادامه تحصیل در فرانسه


تحصیل مقطع دکترا در فرانسه

فرانسه دارای بیش از 25.000 دانشجوی خارجی در مقطع دکترا می باشد. عموما یک دوره دکترا در فرانسه ۳ ساله است که برای یک سال قابل تمدید است و مشمول قرارداد کار می شود، این قرارداد تمامی قوانین و چارچوب قرارداد فی مابین کارمند و کارفرما را در بر می گیرد من جمله حقوق و دستمزد برای محققین (حقوق و دستمزد در دو سطح پرداخت می شود: برای تحقیقات + سایر وظایف حرفه ای مانند تدریس). دانشجوی دوره دکترا برای فارغ التحصیلی نیاز به ارائه تز دارند و باید شفاها از آن در جلسه ای با حضور اساتید دفاع کنند. سمینارهایی هم برای بالا بردن سطح علمی دانشجویان دکترا برگزار می‌شود که معمولا شرکت در آنها اجباری است.

مدارک لازم برای گرفتن پذیرش دکترا در فرانسه

-مدرک زبان فرانسه TCF-DAP  یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل

-داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات دانشگاهی

-رزومه یا CV

-مقالات علمی (ضروری نیست اما توصیه می‌شود)

-انگیزه نامه یا Letter Motivation

-توصیه نامه از اساتید

زمان مناسب برای اقدام تحصیل در فرانسه

چنانچه شما قصد دارید که در پاییز سال آینده تحصیلات خود را در فرانسه آغاز کنید، معمولا لازم است که مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال جاری میلادی تکمیل نموده باشید. به عنوان مثال چنانچه شما قصد دارید که در پاییز سال ۲۰1۹ میلادی تحصیلات خود را شروع نمایید، باید مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال ۲۰1۸ آماده کرده باشید. البته این نکته قابل ذکر است که در بیشتر دانشگاهها هرموقع از سال برای پذیرش در مقطع دکترا، میتوان اقدام کرد.

تعدادی از دانشجویان در زمان ارسال مدارک همچنان مشغول تحصیل هستند و هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اند. تقریبا تمام دانشگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که در زمان شروع تحصیل (نه در زمان ارسال مدارک) یا حتی بعد از شروع تحصیل، مدرک فارغ‌التحصیلی از مقطع قبلی را ارائه نمایید. در نتیجه در زمان ارسال مدارک لازم نیست که حتما فارغ‌التحصیل شده باشید و می‌توانید در سال آخرِ تحصیل مدارک خود را ارسال نمایید. بدیهی است که قبل از شروع تحصیل در خارج از کشور باید از دانشگاه‌ِ فعلی فارغ‌التحصیل شوید. در این جور موارد با ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل و ریزنمرات، درخواست پذیرش میدهید.

چگونگی دادن درخواست برای تحصیل دکترا در فرانسه

برخلاف مطلب قبلی که در مورد گرفتن پذیرش در مقطع فوق لیسانس است، در مقطع دکترا فقط از طریق مکاتبه با اساتید یا مدیران گروه اموزشی مربوط به رشته ی خودتان، میتوانید برای گرفتن پذیرش اقدام کنید.

برای داشتن اطلاعات دقیق در مورد دانشگاه های فرانسه بهتر است که از طریق سایت www.cpu.fr ، سایت دانشگاهها را از روی نقشه فرانسه پیدا کرده و با ورود به بخش formation دانشگاه، رشته موردنظرتان رو انتخاب کنید. در سایت هر دانشگاه , اولین جایی که باید برای پیداکردن رشته مورد نظرتان را جستجو کنید بخش Formation هست. از این قسمت وارد تمام رشته ها میشوید. هر بخش رو که باز میکنید در قسمت contact آدرس ایمیل منشی یا مسئول آن رشته موجود است که می توانید با مکاتبه با آن ایمیل شرایط و نحوه اخذ پذیرش را جویا شوید.


حتما بخوانید:ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه


چگونگی اخذ پذیرش در مقطع دکترا فرانسه

راه دیگریست که به بخشی به نام école doctorant یا دانشکده دکترا یا Graduation School که در هر دانشگاهی موجود می باشد وارد شده که بسته به رشته شما هرکدام سایت و صفحه اینترنتی جدایی دارد. در سایت این دانشکده ها لیست موضوعهای تز برای دکترا به همراه نام استادان ذکر شده که به راحتی میتوانید با آنها مکاتبه داشته باشید به اینصورت که با استاد یا اساتید از دانشگاه و دانشکده مدنظرتان مکاتبه داشته باشید (چه از طریق ایمیل چه تلفن). در مکاتبات ایمیلی شما می توانید رزومه، پروپوزال و چکیده تز فوق لیسانس تان را ضمیمه کنید. تماس گرفتن با اساتید تاثیر بسزایی در بالابردن شانس شما در گرفتن پذیرش و ساپورت مالی دارد.

نحوه پیدا کردن استاد راهنما در فرانسه

شانس گرفتن پذیرش معمولا وقتی بیشتر می‌شود که شما تجربه‌ی انجام پروژه‌ای مرتبط با زمینه کاری استاد را داشته باشید و صرف علاقمندی به پروژه همیشه کافی نیست. در تهیه رزومه تحصیلات دقت کنید تا حتما از تجربیات کاری مرتبط خودتان صحبت کرده باشید. توصیه می‌شود که اگر وقت دارید نگاهی به مقالات اخیر استاد هم بیاندازید و در ایمیل بگویید که با چه قسمت‌هایی از کار آشنا هستید چرا که شانس گرفتن پذیرش شما بالاتر خواهد رفت در صورتی که شما یک پروپوزال آماده داشته باشید که مرتبط با زمینه های کاری استاد باشد و نشان دهد تا شما در زمان دکترا چه مسئله ای را برای دوره دکترا مدنظر دارید.

پروپوزال، چکیده تز فوق لیسانس که به پروپوزال مرتبط باشد می تواند شانس گرفتن پذیرش مقطع دکترا را افزایش دهد. اصولا پروپوزال می تواند محور مکاتبات بعدی شما حول مسائل فنی و تکنیکی دوره دکترا قرار گیرد. در غیر این صورت استاد ترجیح می‌دهد که اصلا جواب شما را ندهد.

همانطور که مشاهده کردید شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکترا فرانسه نسبت به سایر کشورها بسیار راحت تر است. حال اگر سوالات متعدد دیگری در خصوص شرایط تحصیل در فرانسه در ذهن شما تداعی شد با وکلای برگزیده و مشاورین حقوقی ما در موسسه مهاجرتی رهپویان راه تازه واقع در شیراز تماس حاصل نمایید تا از مشاوره حضوری با آنان بهره مند شوید.


در ادامه بخوانید:خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های فرانسه


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575