تحصیل مهندسی فرانسه

تحصیل مهندسی فرانسه

تحصیل مهندسی فرانسه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

معرفی سیستم آموزشی فرانسه

فرانسه هر ساله بیش از 23% از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را زیر نظر دارد. عالی بودن مدارک فرانسوی بر روی شبکه به هم پیوسته موسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی با اعتبار و شهرت جهانی تکیه دارد. فرانسه بیش از 3000 موسسه شامل 90 دانشگاه 240 مدرسه عالی مهندسی 230 مدرسه عالی بازرگانی و 2000 موسسه متشکل از مدارس عالی هنر و معماری آموزشهای پیراپزشکی و غیره دارد.

فرانسه کشوری است که تحصیل در آن به صورت رایگان می باشد و از سوی دیگر نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه تکلم میکنند. تسلط و آشنایی به این زبان دسترسی ویژه به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را ممکن می‌سازد. شرایط اقامت در فرانسه اینگونه است که شخصی اگر 7 سال به طور متوالی در آنجا باشد (تحصیلی، کار و…) می تواند اقامت فرانسه را اخذ نماید و بعد از یک هفته ورود به این کشور مقیم آنجا می شود. همچنین شخص در حین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی 20 ساعت در هفته حق کار دارند که اگر در این دوره کارفرما شخص را بیمه کند آن شخص می تواند اقامت دائم خود را اخذ نماید.


مطالب مرتبط:کار در حین ادامه تحصیل در فرانسه


تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه

مدرسه های مهندسی فرانسه دارای دوره های قوی آموزش علمی و عملی در ارتباط با دنیای صنعت می باشند. فرانسه به داشتن سطحی بالا در رشته های مهندسی شناخته شده است. در رشته های مهندسی فرانسه آموزش سطح بالای نظری در حوزه های علمی با تجربه عملی حرفه مهندسی در هم آمیخته اند. ارتباطات تنگاتنگ مدرسه های مهندسی با دنیای صنعت از نقاط قوت نظام آموزشی و حرفه ای این رشته در فرانسه است.

در فرانسه بیش از 250 مدرسه مهندسی فعالیت می کنند. این مدرسه ها به طور منظم مورد بازرسی کمیسیون ملی عناوین مهندسی (CTI) قرارمی گیرند که مدرک های صادر شده توسط این مدرسه ها را ارزیابی می کنند. این مدرسه ها مجمعی با عنوان (CDEFI) دارند. این مدرسه ها در مجموع، تمامی حوزه های علوم مهندسی را پوشش می دهند اما معمولا هر کدام در یک حوزه مشخص تخصص دارند. ادامه تحصیل د راین مدرسه ها از طریق بررسی پرونده داوطلب؛ شرکت در امتحانات یا کنکور امکان پذیراست.

شهریه مدرسه های دولتی مهندسی در فرانسه حدود 500 یورو در سال است. برخی از مدرسه های مهندسی در مقطع دکترا دوره های پژوهشی ارائه می کنند و بدین طریق دستیابی به مدرک دکترا در علوم مهندسی را فراهم می آورند. این دوره ها در آزمایشگاه مدرسه های مهندسی و اغلب با همکاری دانشگاه ها و نهادهای صنعتی سطح بالا تدریس می شوند.

تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه به زبان فرانسوی

زبان تدريس مراکز آموزش عالي كشور فرانسه برای تحصیل رشته های مهندسی زبان فرانسه است. سال تحصيلی دانشگاه های فرانسه طي ماه های اکتبر و سپتامبر آغاز مي‌گردد. اکثريت دانشگاه های فرانسه رايگان بوده و كليه متقاضيان ورود به مراكز آموزش عالي فرانسه ملزم به گذراندن دوره کالج زبان فرانسه به مدت يکسال و حضور درآزمون مهارتهاي زبان فرانسه و اثبات مهارتهاي تحصيلي خود جهت ادامه تحصيلات به زبان فرانسوی ميباشند. آزمون ورودی ديگري نيز در ارتباط با رشته‌هاي تخصصی مورد نظر متقاضيان برگزار مي‌گردد که با توجه به حد نصاب و نمرات متقاضيان، در قالب دوره‌های آموزش پيش دانشگاهي3 ماهه تا1 ساله از سوي  دانشگاه به آنان ارائه می گردد تا از لحاظ سطح معلومات از تراز سطح اول دانشگاه برخوردار گردند.گفتني است كه آزمون زبان فرانسه هر ساله در سفارت فرانسه در محل اقامت متقاضيان و يا در کشور فرانسه برگزار مي‌گردد. این آزمون TCF-DAP نام دارد. در صورت برخورداري از مدرکDALF، متقاضيان از گذراندن آزمون زبان معاف می گردند.

تحصیل رایگان رشته های مهندسی در فرانسه

با توجه به این که تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه رایگان می باشد؛ هزینه لازم در این کشور شامل هزینه های به غیر از تحصیلی می باشد و همانطور که ذکر گردید دولت فرانسه جهت تأمین هزینه های زندگی در طول دوره ی تحصیل  هم اجازه کار دانشجویی را داده است. آن ها می توانند بابت هر ساعت کار حدود ۷ تا ۱۰ یورو را کسب کنند و قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند. هزینه زندگی در فرانسه حدود ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد.

مطلب مهم این که هر فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارد بایستی قبل از رفتن به فرانسه و جهت رفتن به سفارت، نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی ارائه دهد که مبلغ آن معادل هزینه ی یک سال زندگی در فرانسه می باشد. کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور فرانسه مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان فرانسوی مسلط باشند و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را بیابند و در نتیجه بعد از یافتن کار ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری فرانسه تبدیل نمایند.

اگرشما نیز مایل به ادامه تحصیل رایگان در فرانسه هستید، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به فرانسه، اخذ ویزای تحصیلی و اقامت دائم فرانسه با مشاورین ارشد موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز مشورت نمایید.


حتما بخوانید:مقایسه هزینه های زندگی فرانسه و ایران


دانشگاه های معتبر فرانسه برای تحصیل رشته های مهندسی

دانشگاه‌های فرانسه، از جمله دانشگاه‌های معتبر اروپایی هستند و در رده‌بندی‌ جدید بین برترین دانشگاه‌های دنیا، جایگاه چشمگیری دارند. دانشگاه‌های برتر دنیا، هر ساله با معیارهای یکسانی از سوی متخصصین بررسی و رده‌بندی می‌شوند. در این رده‌بندی که QS World University Rankings نام دارد، دانشگاه‌های فرانسه جایگاه بسیار خوبی میان دانشگاه‌های اروپایی دارند. در آخرین رده‌بندی مربوط به سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷  نام بیش از نهصد دانشگاه معتبر دنیا به چشم می‌خورد که ۳۹ دانشگاه آن متعلق به کشور فرانسه است. دانشگاه های معتبر فرانسه برای تحصیل رشته های مهندسی بشرح ذیل هستند:

Universite Grenoble Alpes (UGA)

Grenoble Institute of Technology

University of Lorraine

CentraleSupelec

Pierre and Marie Curie University

University of Lille I

École Polytechnique

Institut National Polytechnique de Toulouse

University of Montpellier

Université Paris-Sud

MINES ParisTech

University of Aix-Marseille

University of Poitiers

University of Nantes

Mines Nantes

Universite de Valenciennes et du Hainaut-Cambresis

Claude Bernard University Lyon 1

Universite Nice Sophia Antipolis

Central School of Lyon

Ecole Nationale des Ponts et Chaussees

Ecole Normale Superieure (ENS) Cachan

University of Technology of Compiegne

Université de Rennes 1

University of Orleans

University of Savoie

موسسه حقوقی-مهاجرتی رهپویان راه تازه با در اختیار داشتن کادری مجرب در زمینه اعزام دانشجو به فرانسه سعی بر این داشت که تمامی مباحث مربوط به ادامه تحصیل در رشته های مهندسی فرانسه؛ اسامی دانشگاه های مهندسی در فرانسه؛ شرایط لازم برای تحصیل مهندسی در فرانسه؛ سیستم آموزشی فرانسه و… را برای شما دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در فرانسه به تصویر بکشد. لذا در صورتی که مجددا سوالاتی ماورای شرایط ادامه تحصیل در رشته های مهندسی فرانسه در ذهن شما تداعی شد با کارشناسان حقوقی و باتجربه ما تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:

تحصیل در رشته های مدیریت فرانسه

چگونگی شرایط زندگی در فرانسه


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575