شرایط اخذ اقامت چین از طریق ثبت شرکت

شرایط اخذ اقامت چین از طریق ثبت شرکت

شرایط اخذ اقامت چین از طریق ثبت شرکت

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

معرفی کشور چین

چین با جمعیتی بالغ بر 1.300.000.000 پرجمعیت ترین کشور جهان است. همچنین با وسعتی 9.600.000 کیلومتر مربع بعد از روسیه، کانادا و آمریکا، چهارمین کشور بزرگ جهان تلقی می شود. کشور چین از سال 1949 با حکومتی تک حزبی کمونیستی توانسته تا به لحاظ سیاسی، نظامی و علمی پیشرفت های قابل توجهی داشته باشد. این پیشرفت ها بعد از اصلاحات اقتصادی بین سال های 1989 تا 1992 اتفاق افتاده است. این پیشرفت ها زمینه انقلاب صنعتی و تکنولوزی را در چین پدید آورده است. در این مقاله درباره شرایط اخذ اقامت چین از طریق ثبت شرکت توضیح داده شده است.

در حال حاصر بزرگترین صادرکننده و دومین واردکننده بزرگ کالا است و دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد. چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چندجانبه‌ای همچون سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه 20 است. چین به عنوان کشوری دارای سلاح هسته‌ای از بزرگترین ارتش دائمی دنیا و دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا برخوردار است. چین از سوی برخی از دانشگاهیان، تحلیل‌گران نظامی، اقتصادی و سیاسی یک ابرقدرت بالقوه لقب گرفته‌است.

فرایند ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین انواع خاص خود را دارد و تا حدی با ثبت شرکت مابقی کشورها که شامل مسئولیت محدود و سهامی می باشد، متفاوت است. لذا در ادامه به انواع ثبت شرکت در چین می پردازیم:

دفتر نمایندگی یا Representative Office

نوع ثبت شرکت دفتر نمایندگی یا به اختصار RO به نمايندگي از شركت مادر كه روابط بين شركت مادر و دفترنمايندگي را مديريت ميكند. شركت مادر خارجي بايد سابقه اي بيش از 2 سال داشته باشد. يك دفتر نمايندگي به عنوان يك نهاد مجزاي قانوني شناخته نميشود و نميتواند هر فاكتوري را صادر كند و هر درآمدي را بدون ماليات متعلق به خود بداند، تمامي هزينه هاي يك دفتر نمايندگي بايد توسط شركت مادر تامين شوند .اما به هر حال يك دفتر نمايندگي ميتواند حساب بانكي مجزا داشته باشد و براي حفظ ارتباط با مشتريان به استخدام نيروي محلي بپردازد.

شركت کاملا خارجي یا Wholly Owned Foreign Enterprise

شرکت کاملا خارجی یا به اختصار WOFE شركتی با مسئوليت محدود است که سرمايه گذاران 100% خارجي دارد. اين نوع شركت محبوبترين نوع شركت در ميان سرمايه گذاراني است كه تمايل دارند در يكي از زمينه هاي زير به فعاليت بپردازند:

تجارت، توليد، گسترش نرم افزار، خدمات مشاوره اي و مديريتي و ساير فعاليت هاي سودآور. بسياري از شركت هاي خارجي اين نوع شركت را انتخاب ميكنند به دليل اينكه اين نوع شركت امكان اين را به آنها خواهد داد كه 100% سهام را به نام سهامداران خارجي كنند.

شرکت سرمایه گذاری مشترک یا Joint Venture

شرکت سرمایه گذاری مشترک یا به اختصار JV يك شركت با مسئوليت محدود تحت مالكيت يك خارجي وسرمايه گذار چيني است .دو گونه از اين شركت ها در چين وجود دارد، سرمايه گذاري مشترك متساوي و يا شركت تعاوني يا سرمايه گذاري مشترك قراردادي. اينها ميتوانند در يك سطح مشترك ظاهر شوند اما مفاهيم متفاوتي را براي ساختار نهادي شان دارا هستند.

زمينه تجارت شركت هاي سرمايه گذاري مشترك بايد به وضوح مجموعه اي از پروژه هاي پيشنهادي (كه به تاييد مقامات دولتي نيازمند است) باشد. چنين شركت هايي تنها در زمينه هاي عملياتي ثبت شده خود به فعاليت بپردازد و هرگونه تغييري نياز به ثبت از طريق مقام دولتي واقعي و به روز رساني ثبت دارد.

يك شركت سرمايه گذاري مشترك ميتواند انواع تجارت را در هركجای چين راه اندازي كند. قوانين شركت سرمايه گذاري مشترك با حقوق متساوي، نيازمند است كه شريك خارجي حداقل 25% سرمايه اوليه را شريك شود. حد بالايي براي سهم شريك خارجي در نظر گرفته نشده به جز اينكه قوانين چين خواهان آن است كه شريك چيني بيشترين مالكيت را داشته باشد.


مطالب مرتبط:شرایط اخذ اقامت چین از طریق سرمایه گذاری


پیشنهاد ویژه برای اقامت ثبت شرکت در چین

آسان ترين و اقتصادي ترين راه حضور قانوني در چين تاسيس دفتر نمايندگيست. ارتباط بهتر با تجارت ها و مصرف كننده ها از چين و آسيا با ساير نقاط دنيا از جانب مالكان هدف اصلي شركت است. دفتر نمايندگي در چين به صورت يك نهاد مستقل قانوني تلقي نميشود بلكه وابسته به مالك اصلي خود ميباشد و نميتواند به صورت مستقيم درامد حاصل از فعاليت هاي تجاري را هدايت كند.

اين نهاد نميتواند وارد قراردادهاي خريد و فروش بشود و قادر به دريافت پول محصولات وخدمات، صادر كردن فاكتورها يا بازگرداندن پول هاي خارجي به كشور نميباشد. يك دفتر نمايندگي تنها محدود به هدايت كردن فعاليت هاي عملياتي در موارد ذیل می باشد:

– تجارت به منظور ارتباط بين مصرف كننده ها، تامين كننده ها و دفتر مركزي، معرفي و فروش محصولات طبق اهداف فروش
– تحقيقات علمي در بازار داد و ستد که شامل جستجوي تامين كننده ها، جستجوي همكار، توانايي هاي فروش و تبادل فناوري كنترل كيفيت حسابرسي ميباشد.

نکات مهم در ثبت دفتر نمایندگی – ثبت شرکت چین

نکته 1 ثبت دفتر نمایندگی در چین 

دفتر نمايندگي در چين بايد در محلي داير شود كه مالك آن از لحاظ قانوني اجازه آن به چنين منظوري را داشته باشد. گواهي اجاره و قرارداد مورد نياز است و بايد مورد تاييديه مقامات دولتي قرار بگيرد. چنانچه مالك آن قادر به فراهم كردن چنين گواهي اجاره اي نباشد توصيه ميشود كه با مقامات مسئول در باب قرار گرفتن دفتر در آن محل صحبت شود.

نکته 2 ثبت دفتر نمایندگی در چین 

نماينده ارشد بايد توسط شركت مادر منصوب شود. اين شخص در قبال تمام فعاليت هاي دفتر نمايندگي مسئول ميباشد و بايد در نظر گرفته شود كه يك وجهه قانوني به فرد مورد نظر اجازه امضا كليه فرم هاي دولتي و هرگونه پرونده مورد درخواست مقامات دولتي را ميدهد. اين بدان معناست كه شخص مورد نظر به صورت خودكار قادر به دسترسي به حساب هاي بانكي و همچنين ايجاد هرگونه وكالت ميباشد.

نکته 3 ثبت دفتر نمایندگی در چین 

چنانچه هرگونه تغييري در دفتر نمايندگي مثل تغيير آدرس دفتر؛ تغيير نماينده ارشد، تغيير در حوزه ي تجارت و موارد از اين دست صورت گيرد بايد توسط مقامات دولتي اصلي تاييد گردد و همه گواهينامه هاي ثبت شده دفتر نمايندگي بايد به روز شود.

نکته 4 ثبت دفتر نمایندگی در چین 

 آيين نامه جديد در ژانويه 2010 صادر گرديده كه طبق ان كليه دفاتر نمايندگي تنها قادر به حمايت چهار فرد مقيم خارجي (يك نماينده ارشد و سه كارمند) ميباشند.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در چین

  • افتتاح حساب بانکی به نام شرکت در چین
  • احداث کارخانه و یافتن دفتر کار مناسب در شهرهای مختلف چین
  • یافتن شرکای تجاری مناسب براساس نیاز طرف ایرانی
  • استخدام کارکنان محلی و خارجی بر اساس نیازهای مشتریان
  • ثبت قانونی در چین و همچنین ثبت دفتر نمایندگی شرکت ایرانی در این کشور
  • دریافت گواهینامه های رسمی و مختلف بر اساس نوع کار در شرکت، کالا و خدمات.
  • ترجمه همزمان در مذاکرات و ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی و فارسی و بالعکس.
  • انجام خدمات حسابداری، حسابرسی و امور مربوط به مالیات شرکت و پرسنل شاغل در چین.

 

موسسه رهپویان راه تازه واقع در شیراز تمامی خدمات مشاوره حقوقی برای ثبت شرکت در چین، به صورت شرکت مستقل، شرکت مشارکتی و همچنین شرکت های دارای درخواست نمایندگی و شعبه در چین را انجام خواهد داد. تکمیل فرم های درخواست ثبت شرکت در چین، شرایط و موانع سرمایه گذاری در چین و همچنین آخرین تغییرات قوانین ثبت شرکت در چین، از طریق همکاران بین المللی موسسه رهپویان راه تازه در دسترس هم وطنان عزیز خواهد بود.


در ادامه بخوانید:شرایط اخذ اقامت چین از طریق ازدواج


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575