دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

دانشگاه های روسیه در سال های اخیر موفق به کسب رتبه های مناسبی در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی داشته اند. همچنین این کشور از سال 2003 عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا یا پروسه بولونیا (Bologna Process) شده است. پس بهمین علت مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های روسیه در تمامی رشته ها از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی بعلاوه انگلستان می باشد. در این مقاله درباره دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت توضیح داده شده است.

همچنین دانشگاه های روسیه همکاری علمی و پژوهشی بالایی با دانشگاه های جهان دارند و از این حیث دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های روسیه فرصت مناسبی دارند تا در طرح های تبادل دانشجو ما بین دانشگاه های همکار با دانشگاه های روسیه شرکت کرده و چند ترم یا سال تحصیلی خود را در این دانشگاه های سپری کنند. همچنین در سال های اخیر پروژه های مشترک تحقیقاتی و پژوهشی زیادی بین دانشگاه های روسیه و اروپایی اجرا شده است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

کشور روسیه در سال های اخیر یکی از محبوب ترین کشورها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بین عزیزان هموطن ایرانی بوده است. طول دوره رشته پزشکی در روسیه 6 سال است و دوره دندانپزشکی و داروسازی 5 سال می باشد. همچنین زبان تحصیل در روسیه هم انگلیسی است و هم روسی. گذراندن یک سال دوره کالج pre-med یا دوره پاتفک در روسیه در صورتی که زبان تحصیل شما روسی باشد اجباری خواهد بود.


حتما بخوانید:

دانشگاه های پزشکی مسکو

ادامه تحصیل در دوره پادفک روسیه


نکته مهم1: بنا به مصوبه حال حاضر؛ وزارت بهداشت تنها تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه به زبان روسی را مورد تایید قرار می دهد و هرگونه تحصیلات به زبان انگلیسی مورد تایید نمی باشد.

معرفی دانشگاه های علوم پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت

براساس سنت هر ساله وزارت بهداشت لیستی از دانشگاه های مورد تایید خود را ارائه می کند که اصولا نسبت به سال قبل از خود متفاوت می باشد. ما در اینجا قصد داریم که بعضی از معروفترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی که در طول سال های اخیر مورد تایید وزارت بهداشت بوده را معرفی کنیم که بدین شرح می باشد:

دانشگاه لومونوسوف مسکو یا Lomonosov Moscow State University

دانشگاه لومونوسوف یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه می باشد که در سال 1775 در شهر مسکو تاسیس شد و در حال حاضر بیش از 48000 دانشجو در آن مشغول به تحصیل اند. این دانشگاه دارای 39 دانشکده است. دانشگاه لومونوسوف از نظر اعتبار سالها در رشته های مختلف بهترین دانشگاه روسیه بوده است. این دانشگاه بعنوان یکی از زیباترین و بزرگترین دانشگاه های روسیه نیز شناخته می شود. تحصیل در رشته های علوم پزشکی؛ علوم انسانی و هنر در دانشگاه لومونوسوف بسیار توصیه می شود. اما این دانشگاه بهترین دانشگاه روسیه می باشد و بر اساس رنکیگ موسسه QS در رتبه 95 جهان قرار دارد.

همچنین دانشگاه لومونوسوف در روسیه در رنکینگ بر اساس رشته پزشکی موسسه QS در رتبه 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارد که از این حیث تنها دانشگاه روسی حاضر در این لیست است. این دانشگاه فقط رشته های پزشکی و داروسازی را ارائه می کند. زبان تحصیل در دانشگاه لومونوسوف مسکو فقط روسی می باشد. شهریه دوره پاتفک دانشگاه لومونوسوف مسکو حدود 5000 دلار است. این در حالیست که هزینه تحصیل در دانشگاه لومونوسوف در رشته های پزشکی و داروسازی و به صورت سالیانه معادل با 7000 دلار است.

دانشگاه ملی سنت پترزبورگ یا Saint Petersburg State University

دانشگاه ملی سنت پترزبورگ نیز یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه است که در سال 1724 در شهر سنت پترزبورگ تاسیس شده است. بیش از 30.000 دانشجو در دانشگاه ملی سنت پترزبورگ مشغول به تحصیل اند که 3000 نفر از آنها را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. از فارغ التحصیلان بسیار معروف این دانشگاه می توان به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و دیمیتری مدودف نخست وزیر کشور روسیه اشاره کرد. دانشگاه ملی سنت پترزبورگ در رشته های علوم مهندسی، علوم پایه و زبان دارای رتبه های بسیار خوبی می باشد.

دانشگاه ملی سن پترزبورگ در حال حاضر در رنکینگ کلی موسسه QS رتبه 290 را داراست. دانشگاه ملی سن پترزبورگ دوره پاتفک ندارد. همچنین تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه ملی سنت پترزبورگ فقط به زبان روسی امکان پذیر است. شهریه دوره پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به زبان روسی حدود 5000 دلار در سال است.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک یا Novosibirsk State University

دانشگاه نووسیبیرسک در سال 1954 در شهر نووسیبیرسک روسیه در منطقه سیبری واقع شده و برخلاف عمر نه چندان زیاد خود در رنکینگ های بین المللی دارای رتبه بسیار مناسبی می باشد. در حال حاضر قریب به 8000 دانشجو در دانشگاه دولتی نووسیبیرسک مشغول به تحصیل اند. از این بین 1400 دانشجو از 52 کشور جهان در دانشگاه نووسیبیرسک تحصیل می کنند.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک بهترین دانشگاه روسیه برای تحصیل در رشته های فیزیک، ریاضی و نجوم می باشد. دانشگاه دولتی نووسیبیرسک در رنکینگ کلی موسسه QS رتبه 250 را دارد. دانشگاه دولتی نووسیبیرسک فقط رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می کند. شهریه دوره پاتفک به زبان انگلیسی 4500 دلار و شهریه دوره پزشکی به زبان انگلیسی 6000 دلار می باشد.

دانشگاه پزشکی سچینوا مسکو یا Sechenov First Moscow State Medical University

دانشگاه سچینوا یا سچنوا یک دانشگاه برای تحصیل رشته های صرفا علوم پزشکی می باشد. دانشگاه سچینوا قدیمی ترین دانشگاه پزشکی روسیه است که در سال 1758 در شهر مسکو تاسیس شده است. دانشگاه سچینوا رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری را به زبان های انگلیسی و روسی ارائه می دهد. شهریه دوره پاتفک دانشگاه سچینوا به زبان روسی سالی 6700 دلار و به زبان انگلیسی سالی 7700 دلار است. همچنین شهریه پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه سچینوا به زبان انگلیسی سالی 12000 دلار و به زبان روسی سالی 10500 دلار است. این در حالیست که رشته داروسازی به زبان انگلیسی هم شهریه ای 9500 دلاری دارد.


مطالب مرتبط:لیست دانشگاه های معتبر و دارای تایید وزارت بهداشت ایران


دانشگاه دولتی کازان یا Kazan Federal University

دانشگاه کازان در سال 1804 بهمین نام در استان تاتارستان واقع شد. این دانشگاه بیش از 45000 دانشجو دارد و دارای سه شعبه در شهرهای یلابوگا یا Yelabuga، زلنادولسک یا Zelenodolsk و نابرژنیه چلنی یا Naberezhnye Chelny می باشد. بعضی ها دانشگاه کازان را محل پیدایش شیمی آلی می دانند. دانشگاه کازان رشته های پزشکی و دندانپزشکی را به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می دهد. برای تحصیل به زبان روسی در دانشگاه کازان بایستی دوره پاتفک را بگذرانید.

شهریه دوره پادفک دانشگاه کازان 2500 دلار در سال می باشد. شهریه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان روسی در دانشگاه کازان سالانه 4500 دلار است و شهریه دوره پزشکی به زبان انگلیسی سالانه 6500 دلار و شهریه دوره دندانپزشکی به زبان انگلیسی دانشگاه کازان سالانه 8000 دلار می باشد.

دانشگاه دوستی ملل یا RUDN یا Peoples’ Friendship University of Russia

دانشگاه دوستی ملل (رودن) یا RUDN در شهر مسکو واقع شده است. نام این دانشگاه در زمان شوروی سابق پاتریس لومومبا یا Patrice Lumumba بوده است. این دانشگاه در سال 1960 تاسیس شده و در حال حاضر 22000 دانشجو دارد. یکی از نکات مهم این دانشگاه داشتن دانشجو از 140 کشور جهان است. دانشگاه رودن یا RUDN رشته های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان های انگلیسی، روسی و فرانسوی ارائه می دهد. برای تحصیل زبان روسی در دانشگاه رودن بایستی دوره پاتفک را بگذرانید.

شهریه دوره پاتفک پزشکی در دانشگاه رودن سالی 4500 دلار و شهریه دوره پاتفک دندانپزشکی سالی 4900 دلار است. همچنین شهریه پزشکی به زبان روسی دانشگاه رودن سالی 7000 و شهریه دوره پزشکی به زبان انگلیسی سالی 8000 دلار است. در حالیکه شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه رودن کمی بیشتر است بطوریکه شهریه دوره دندانپزشکی به زبان روسی سالی 7500 و به زبان انگلیسی سالی 8500 دلار می باشد.   

دانشگاه ملی پزشکی سنت پترزبورگ پاولوف یا Pavlov First St. Petersburg State Medical University

دانشگاه ملی پزشکی سنت پترزبورگ پاولوف در سال 1897 در شهر سنت پترزبورگ تاسیس شده که از این حیث اولین دانشگاه پزشکی شهر سنت پترزبورگ می باشد. همچنین دانشگاه ملی پزشکی سنت پترزبورگ پاولوف اولین دانشگاه روسی است که دانشجویان دختر را برای تحصیل رشته های علوم پزشکی پذیرفته است. دانشگاه ملی پزشکی سنت پترزبورگ پاولوف رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری را ارائه می دهد. شهریه دوره پاتفک دانشگاه ملی پزشکی سنت پترزبورگ پاولوف سالی 2800 دلار می باشد و شهریه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی سالیانه 5400 دلار خواهد بود.

دانشگاه سماشکو یا موسسه دندانپزشکی سماشکو مسکو یا Moscow Medical Stomatology Institute NA Semashko

 دانشگاه سماشکو در سال 1922 در شهر مسکو تاسیس شده است. دانشگاه سماشکو در ابتدا فقط برای تحصیل دندانپزشکی تاسیس شده بود اما در حاضر هم برای تحصیل پزشکی و هم دندانپزشکی جزو موسسات برتر در کشور روسیه در نظر گرفته می شود. دانشگاه سماشکو رشته های پزشکی و دندانپزشکی را فقط به زبان روسی ارائه می دهد. لذا جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه سماشکو گذراندن دوره پاتفک اجباری است. شهریه دوره پادفک دانشگاه سماشکو 3000 دلار در سال و شهریه دوره پزشکی و دندانپزشکی 6000 دلار در سال می باشد.

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به صورت جامعی لیست دانشگاه های پزشکی روسیه برای شما دانشجویان گرامی آورده شد. پیشنهاد ما به شما این است که جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با تیم تخصصی ما در موسسه رهپویان راه تازه در خصوص تحصیل در روسیه تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای گوناگون


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575