راهنمای سیستم آموزشی روسیه

راهنمای سیستم آموزشی روسیه

راهنمای سیستم آموزشی روسیه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

شاید با توجه به شرایط گذشته کمتر کسی به فکر تحصیل در مدارس روسیه؛ دانشگاه های روسیه و یا آگاهی از راهنمای سیستم آموزشی روسیه بوده است. اما با توجه به شرایط منطقه و جهان؛ شاید روسیه یک شریک برای ایران در منطقه می باشد که از این حیث ادامه تحصیل در تمامی رده های آموزشی چه در سطح مدرسه و چه در سطح تحصیلات دانشگاهی را فراهم کرده است.

عدم امکان تحصیل دانشجویان ایرانی در رشته های مهندسی و علوم پایه در کشورهای پیشرفته جهان همچون آلمان، انگلستان، کانادا و بطورکلی اروپا بدلیل تحریم های بین المللی باعث می شود که کشورهای روسیه و چین بعنوان گزینه های جایگزین مطرح شوند. لذا در این مقاله که به دست همکاران ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز گرد آوردی شده است قصد داریم سیستم آموزشی روسیه در تمامی مقاطع را بررسی کنیم.

سیستم آموزشی روسیه در مدارس

سیستم آموزشی روسیه که توسط وزارت آموزش و علوم روسیه اجرا می شود یکی از موثرترین و کارآمدترین سیستم های آموزشی جهان بوده است که باعث شده آمار افراد باسواد روسیه بالای 98% باشد که از این حیث حتی از بسیاری از سیستم های آموزشی اروپای غربی قوی تر تلقی می شود. این نظام آموزشی مانند بسیاری دیگر از کشورها براساس آموزش اجباری تحصیلات مدارس می باشد. تحصیلات اجباری مدرسه برای تمامی افراد بین سن 6 تا 15 سال می باشد.

شرایط تحصیل در مدارس روسیه

تحصیل مدارس ابتدایی روسیه بین 6 تا 10 سال است و تحصیلات دبیرستان بین 11 تا 15 سال است. افرادی که بخواهند تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه دهند باید حتما دو سال دیگر تحصیلات مدرسه خود را ادامه دهند. در این صورت یا وارد کالج می شوند یا وارد دوره های مدارس فنی حرفه ای می شوند. تحصیلات مدرسه اجباری در روسیه 11 سال است. همچنین، در حال حاضر برای بچه های سن 3 تا 6 سال نیز دوره های کودکستان وجود دارد.


مطالب مرتبط:تحصیل در روسیه


سال تحصیلی مدارس روسیه

سال تحصیلی مدارس روسیه شامل 4 ترم می باشد. مدارس از شهریور ماه (September) شروع می شود و تا حدود نیمه های خرداد (June) ادامه می یابد. در آبان ماه (November) یک هفته مدارس تعطیلی دارند، تعطیلات بعدی در دی ماه (January) بمدت دو هفته است، در اسفندماه (March) نیز مدارس یک هفته تعطیل هستند و بعد از اتمام مدارس در خرداد (June) دانش آموزان تعطیلاتی دو ماهه در ماه های تیر و مرداد (July و August) را تجربه می کنند.

ساعات آموزشی مدارس بین 8 صبح تا 13 می باشد و پنج روز در هفته بچه ها باید مدرسه بروند. با اینکه بعضی از مدارس روزهای شنبه کلاس های فوق العاده دارند. سیستم نمره دهی در روسیه در مقیاس 2 تا 5 می باشد که 5 بالاترین نمره محسوب می شود. در روسیه نیز مدارس دولتی رایگان بوده اما مدارس خصوصی روسیه شامل پرداخت هزینه است.

مدارس خصوصی روسیه

همانگونه که اشاره شد مدارس خصوصی روسیه شامل پرداخت هزینه است. در اینجا قصد داریم چند مدرسه خصوصی و بین المللی روسیه را معرفی کنیم:

مدرسه بین المللی کمبریج یا Cambridge International School

این مدرسه در سال 2009 تاسیس شده و در حال حاضر بیش از 500 دانش آموز از 40 کشور در آن مشغول به تحصیلند. سیستم آموزشی این مدرسه، سرفصل ها و سیلابس آموزشی توسط دانشگاه کمبریج تدوین، پیاده سازی و ارزیابی می شود. امکان تحصیل از سن 5 تا 19 سال در این مدرسه وجود دارد. این مدرسه دوره های IGCSE و A-Level را نیز ارائه می کند.

مدرسه بین المللی مسکو یا Moscow Internal School

مدرسه بین المللی مسکو یا MIS در سال 2007 تاسیس شده و از سیلابس و سیستم آموزشی انگلستان طبعیت می کند. این مدرسه دارای دو کمپ می باشد یکی در Krylatskoye و دیگری در Krasnogorsky مسکو می باشد. همچنین به مانند سایر مدارسی که سیستم انگلستان را اجرا می کنند دوره های IGCSE و A-Level را نیز ارائه می کند. این مدرسه دارای دوره پیش دبستانی از سن 2 سالگی می باشد.

مدرسه بین المللی بریتانیا یا British International School

این مدرسه در سال 1994 در مسکو تاسیس شده است و همانگونه که از اسمش مشخص است بر طبق سیستم آموزشی انگلستان فعالیت می کند. این مدرسه دارای 7 کمپ در مناطق مختلف مسکو می باشد. این مدرسه بزرگترین مدرسه بین المللی در روسیه محسوب می شود. علاوه بر سیستم آموزشی با سیلابس انگلستان، سیلابس روسی را  ارائه می دهد. دانش آموزان این مدرسه از فرزندان سفیران خارجی در روسیه، کارمندان و مدیران شرکت های بزرگ نفتی تشکیل شده است.

مدرسه فرانسوی Lycée Français Alexandre Dumas

مدرسه Lycée Français Alexandre Dumas یک مدرسه فرانسوی در مسکو می باشد. این مدرسه در ابتدا در سال 1888 تاسیس شده است و از این حیث قدیمی ترین مدرسه بین المللی روسیه محسوب می شود که با همکاری سفارت فرانسه اداره می شود. با توجه به تحولاتی جهانی از زمان تاسیس مدرسه تاکنون که باعث توقف فعالیت های مدرسه در چند برهه شده است در حال حاضر با بیش از 500 دانش آموز در 3 کمپ مسکو فعالیت دارد.

مدرسه آمریکایی مسکو یا Anglo-American School of Moscow

این مدرسه در سال 1949 برای فرزندان سفرا و افراد دیپلماتیک سفارت های آمریکا، انگلستان و کانادا تاسیس شد. اما در حال حاضر تحصیل برای عموم آزاد است و بیش از 1250 دانش آموز از 60 کشور جهان در آن مشغول به تحصیلند. مدرسه دارای استخر، سالن های ورزشی و همچنین سالن تاتر 630 نفری می باشد. این مدرسه همچنین در شهر سنت پترزبورگ نیز دارای شعبه می باشد و سیستم آموزشی آن IB است.

دلایل تحصیل در روسیه

اکثر عزیزان هموطن که بدلایل مختلفی اعم از عدم قبولی در کنکور سراسری ایران، عدم قبولی در رشته مدنظر خود در ایران یا بهر دلیلی ترجیح می دهند در خارج از کشور تحصیل کنند، بیشتر بدنبال انتخاب مقصد مناسب هستند. اما انتخاب مقصد مناسب برای تحصیل در خارج از کشور همواره ساده نیست. تحصیل در روسیه برای عزیزان هموطن مزایای بسیاری دارد. به شما اکیدا توصیه می کنیم مقاله مزیت های تحصیل در روسیه را مطالعه بفرمایید. روسیه با مساحت 17 میلیون کیلومتر بزرگترین کشور جهان قلمداد می شود و در زمینه علمی نیز جایگاهی بالایی دارد.

آموزش عالی در روسیه

دانشگاه های روسیه در سال های اخیر موفق به کسب رتبه های مناسبی در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی داشته اند. همچنین این کشور از سال 2003 عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا یا پروسه بولونیا (Bologna Process) شده است. پس بهمین علت مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های روسیه در تمامی رشته ها از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی بعلاوه انگلستان می باشد.

همچنین دانشگاه های روسیه همکاری علمی و پژوهشی بالایی با دانشگاه های جهان دارند و از این حیث دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های روسیه فرصت مناسبی دارند تا در طرح های تبادل دانشجو ما بین دانشگاه های همکار با دانشگاه های روسیه شرکت کرده و چند ترم یا سال تحصیلی خود را در این دانشگاه ها سپری کنند. همچنین در سال های اخیر پروژه های مشترک تحقیقاتی و پژوهشی زیادی بین دانشگاه های روسیه و اروپایی اجرا شده است.


حتما بخوانید:

تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه

تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه


بررسی اجمالی دانشگاه های روسیه

اما قصد داریم تا نگاهی اجمالی تر به مقوله دانشگاه های روسیه از دید اعداد و ارقام بیاندازیم:

تعداد دانشگاه ها: 896

تعداد دانشگاه های دولتی در روسیه: 530

تعداد دانشگاه های خصوصی در روسیه: 366

تعداد دانشگاه های با دانشجوی خارجی: 798

تعداد کل دانشجویان: 4.766.500

تعداد دانشجویان خارجی: 221.400

تعداد اساتید دانشگاه: 319.300

تعداد اساتید خارجی: 2.000

تاریخ تاسیس اولین دانشگاه: 1687

بررسی موسسات آموزش عالی در روسیه

اما برای معرفی جزئی تر سیستم آموزشی روسیه باید اضافه کنیم که موسسات آموزشي عالی در كشور روسيه از سه عنوان آكادمي ، دانشگاه و انستيتو استفاده می کنند که انستيتوهاي آموزش عالي بـه ارائه رشتـه هـاي تخصصي خاص مبادرت مي نمايند که از آن جمله ميتوان از انستيتو هواشناسي، انستيتو هوافضا و  انستيتو معدن نام برد.

همچنین بمانند تمامی کشورها دانشگاه ها متداولترین موسسات آموزش عالی روسیه هستند كـه داراي رشتـه هـا و تخصص هـاي مختلفي ميباشند. برخي از اين دانشگاهها جامع بوده، تقريبا ازكـليه رشته هـاي دانشگاهي برخوردار بوده و اكثرا به بخشي از علوم و فنون رشته هاي مختلف مشتمل مي گردند که از آن جمله مي توان از دانشگاه علوم پزشكي، دانشگاه فني، دانشگاه چـاپ و انتشارات، دانشگاه عـلـوم انساني و غيـره اشاره کرد.

برترین آکادمی های روسیه

بـر طبق مقررات برخي از انستيتوها كه تنوع رشته هاي تخصصي آنها به حد نصاب برسد بـه دانشگاه تغيير نام يافته و در صورت برخورداري از حد نصاب كادر هيئت علمي با عنوان آكادميسين به آكادمي تغيير نام می یابند. اما آكادمي  ها گروه سوم از موسسات آمـوزش عالي روسیه هستند كـه معمولا در بخشي از علوم به تربيت دانشجو و امور پژوهشي مي پردازند. دركادر هيئت علمي اين موسسات ميبايست بيش از 5 نفر از اساتيد با عنوان علمي آكادميك يا آكادميسين عضو باشند. از جمله مهمترين آکادميهاي روسيه مي توان از آكادمي پزشكي مسكو، آكادمي كشاورزي مسكو، آكادمي صنايع شيمي و آكادمي دريا یاد کرد. برخي از دانشگاهها بـا وجود سطح علمي بـالا و دارا بودن حـد نصاب كافي و بدليل جامع بودن با همان نام دانشگاه باقيمانده اندکه از آن جمله مي توان از دانشگاه دولتي مسكو  نام برد.

سال تحصيلي در روسیه  

سال تحصيلي دانشگاهي در روسیه از ماه شهریور (September) آغاز شده و تا ماه خرداد (June)  به طول مي انجامد. بيشترين تعطيلات مراکز دانشگاهي در ماه های تیر و مرداد (July و August) می باشد. زبان آموزش مراکز دانشگاهي نيز روسي و گاها انگليسي خواهد بود.

سيستم تحصيلات چند مقطعي در روسیه

سيستم چند مقطعي تحصيلات دانشگاهي در كشور روسيـه بـا هـدف گسترش مـراكـز آموزش عالي و رشته هاي تخصص و همچنين افزودن بر مهارتهاي علمي و فني دانش آموختگان و ايجاد تناسب با بازاركار براي متخصصين ايجاد شده است. در واقع اين سيستم تركيبي از سيستم ملي كشور روسيه و آموزش كلاسيك بين المللي و سازمان يونسكو ميباشد. مـقـاطع مختلف اين سيستم براي رشته هاي مختلف تحصيلي به شرح ذيل ميباشد :

مقطع اول

 طي اين مقطع دانشجويان آموزشهـاي پـايـه اي را در علوم، تكنولوژي علوم انساني و هـنـر طـي نموده و مهارتهـاي حرفـه اي كسب ميكنند. طول دوره4 سال و مدرك پـايـاني آن كارشناسي (B.Sc) ميباشد.

مقطع دوم

  طول اين دوره 2 سال و حاصل آن مدرك كارشناسي ارشد M.Sc ميباشد.

مقاطع تكميلي یا مقطع سوم

در سیستم آموزش عالي روسيه دوره هاي دكتري و فوق دكتري ميباشند. امكان ادامه تحصيل در هر يك از اين مقاطع به مقاطع بالاتر وجود دارد. بعنوان مثال امکان تحصیل در مقطع كارشناسي ارشد ناپيوسته كه طول دوره آن دوساله است براي دارندگان  مدرك B.Sc. وجود دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سیستم آموزش در روسیه و یا به طور کلی تحصیل در روسیه با کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز که تبحر بسیاری در خصوص اعزام به روسیه دارند تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:دانشگاه های برتر روسیه برای ادامه تحصیل


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575