راهنمای سیستم آموزشی مجارستان

راهنمای سیستم آموزشی مجارستان

راهنمای سیستم آموزشی مجارستان

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

در این مقاله که با تلاش همکاران ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز گردآوری شده است سعی بر این شده که تا حد ممکن شما دانشجویان گرامی را از سیستم  نظام آموزشی در مجارستان؛ شرایط تحصیل در دانشگاه های مجارستان؛ شرط سنی برای تحصیل در مجارستان و به طور کلی مهاجرت به کشور مجارستان نیز مطلع سازد.در این مقاله درباره راهنمای سیستم آموزشی مجارستان توضیح داده شده است.

آموزش در مجارستان

کشور مجارستان از جمله کشورهایی می باشد که سیستم نظام آموزشی در آن به صورت توسعه یافته می باشد و نسبت به برخی از کشورها در الویت قرار دارد. سیستم نظام آموزشی در کشور مجارستان همانند بسیاری از دیگر کشورها به دوره ابتدایی؛ متوسطه و آموزش عالی تقسیم می شود. در نظر داشته باشید که تحصیل از مقطع ابتدایی تا متوسطه کاملا اجباری است و دانش آموزان می توانند از سیستم نظام آموزشی رایگان نیز بهره مند شوند.

پس از پشت سر گذاشتن دوره ابتدایی و متوسطه و همچنین قبولی در آزمون ورودی دانش آموزان قادر به ورود به دانشگاه خواهند بود. همانطور که گفته شد سیستم آموزشی در مجارستان شامل دوره ابتدایی؛ دوره دبیرستان و آموزش عالی خواهد شد. تحصیل در مقطع ابتدایی شامل دو دوره می شود که از سن 6 سالگی آغاز می شود. پس از آن دوره دبیرستان یا همان متوسطه است که طول آن 4-6 سال خواهد بود. تحصیلات عالی؛ شامل تحصیل در کالج و دانشگاه می شود که طول دوره تحصیل در دانشگاه ها از 4 تا 5 سال متغیر می باشد.

سیستم نظام آموزشی در دانشگاه های مجارستان به گونه ای است که با سیستم های نظام آموزشی در آمریکا هماهنگی دارد که تمامی دوره ها در آن به صورت ترمی و واحدی نیز ارائه می شود. هر سال تحصیلی شامل دو ترم پاییز و بهار می باشد که ترم پاییز از  از اکتبر تا ژانویه و ترم بهار از فوریه تا ژوئن نیز می باشد. زبان تدریس و تحصیل در دانشگاه های مجارستان انگلیسی و مجاری خواهد بود؛ این در حالیست که طول دوره پزشکی 6 ساله و دوره دندانپزشکی 5 ساله می باشد.


حتما بخوانید:شرایط ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان


تحصیل در مقطع ابتدایی مجارستان

همانطور که گفته شد مقطع دبستان از سن 6 سالگی آغاز می شود در این مقطع دروسی نظیر: ادبیات؛ زبان؛ ریاضیات؛ جغرافی؛ موسیقی؛ هنر؛ زیست شناسی؛ تاریخ؛ هنر؛ فیزیک؛ شیمی و یا زبان دوم دیگری مانند: آلمانی و فرانسه آموزش داده می شود.

دوره متوسطه در مجارستان

آموزش دوره متوسطه در مجارستان 4 سال طول می کشد. به طور کلی سه نوع مدرسه در مجارستان وجود دارد که شامل: Gimnázium ( دانش آموزانی که برای مدت 2 سال برای تحصیلات عالی آموزش داده می شوند)؛ Szakközépiskola و Szakmunkásképző Szakiskola خواهد شد. پس از اتمام دوره متوسطه، از دانش آموزان آزمون فارغ التحصیلی Matura یا آزمون نهایی érettségi به مجارستانی میگیرند که شامل: آزمون کتبی در ریاضیات، امتحانات شفاهی و کتبی در ادبیات و دستور زبان، زبان خارجی، تاریخ یا آزمون شفاهی در یک موضوع به انتخاب دانش آموز خواهد شد. این آزمون ها نیز به عنوان یک آزمون ورود به دانشگاه ها و کالج هم خواهد بود.

آموزش عالی در مجارستان

تحصیلات عالی یا مقاطع بالاتر به عنوان تحصیلات دانشگاهی شناخته می شود که معمولا از سن 18 سالگی شروع می شود که شامل دانشکده فنی و حرفه ای (تحصیل به مدت 2 تا 3 سال)؛ آکادمی فناوری (تحصیل به مدت 3 سال) و تحصیل برای اخذ مدرک کارشناسی به مدت 4 سال خواهد شد. دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی با شرکت در آزمون ورودی می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مجارستان نیز اقدام نمایند و 3 سال دیگر نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاه های مجارستان مبادرت ورزند.

اشخاصی که مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت می نمایند می توانند برای دریافت مدرک دکترا اقدام نمایند و خود را برای تحصیل به مدت 3 سال دیگر آماده نمایند.


مطالب مرتبط:ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی مجارستان 


دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در مجارستان می توانند با مراجعه به موسسه حقوقی رهپویان راه تازه در شهر شیراز؛ تمامی اطلاعات مربوط به ویزای تحصیلی مجارستان و شرایط ادامه تحصیل در مجارستان را در یابند چرا که این موسسه با داشتن سال ها تجربه در زمینه اعزام به کشور مجارستان شما را در جهت گرفتن پذیرش از مدارس و دانشگاه های مجارستان یاری خواهد کرد. لذا پیشنهاد می شود که جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل در مجارستان با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.


در ادامه بخوانید:ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی مجارستان


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575