شرایط اخذ اقامت و تابعیت در روسیه

شرایط اخذ اقامت و تابعیت در روسیه

شرایط اخذ اقامت و تابعیت در روسیه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

بسیاری از شما دوستان گرامی سوالات گسترده ای در خصوص مهاجرت به روسیه در سر دارید و معمولا با سوالاتی نظیر: شرایط اخذ اقامت و تابعیت در روسیه چگونه است؟ روش های رسیدن به اقامت دائم روسیه چیست؟ انواع اقامت های روسیه کدام اند؟ و… را در بر خواهد گرفت.

وقتی بدنبال مهاجرت به کشور جدیدی هستید چه مهاجرت دانشجویی باشد چه سرمایه گذاری و یا هر نوع دیگری، باید موضوع اقامت و تابعیت را بدقت بررسی کنید. ممکن است سوالات بسیاری در این مورد داشته باشید مثلا اقامت دائم یا اقامت موقت چیست؟ تابعیت چیست؟ تفاوت اقامت با تابعیت چیست؟ چگونه می توان اقامت یک کشور را گرفت؟ افرادی که تابعیت یه کشور را دارند از چه حقوقی برخوردارند؟ چگونه می توان به تابعیت یک کشور رسید؟ آیا کشوری می تواند اقامت دائم فردی را لغو کند؟ چگونه می توان تابعیت یک کشور را کسب کرد؟ تابعیت مضاعف چیست؟

اخذ اقامت موقت در روسیه

اقامت موقت در روسیه به نوعی از اقامت گفته می شود که شما برای یک مدت زمان معین و تحت شرایط خاصی در این کشور بمانید. در حقیقت این مدت زمان از چند روز تا چند سال متغیر است و در صورتی که شما اقامت موقت کشور روسیه را در اختیار داشته باشید بایستی قبل از انقضاء مدت زمان اقامت نسبت به ترک این کشور نیز اقدام نمایید.

اخذ اقامت دائم در روسیه

اقامت دائم در روسیه به معنای این است که شما بدون محدودیت زمانی و به صورت دائم می توانید در این کشور اقامت نمایید. درواقع به فردی که اقامت دائم روسیه را در اختیار دارد PR نیز گفته می شود. در بسیاری از کشورها فردی که اقامت دائم آن کشور را دارد از حقوقی برابر با شهروند آن کشور برخوردار است مانند بیمه خدمات درمانی رایگان، تحصیل رایگان، اخذ وام های مسکن، حق بازنشستگی و غیره. تنها حقی که فرد با اقامت دائم کشوری بصورت قطعی از آن محروم است اما شهروندان آن کشور از آن بهره مند هستند شرکت در انتخابات می باشد.

مفهوم تابعیت در روسیه

تابعیت، ملیت، شهروندی یا Citizenship در روسیه بالاترین درجه از اقامت است که شما می توانید در این کشور داشته باشید. این اصطلاحی است که برای مشخص کردن نوع ارتباط سیاسی و حقوقی بین فرد دارنده تابعیت با ملت یا دولت روسیه که فرد اقامت دائم آنرا دارد استفاده می‌شود.


حتما بخوانید:

چگونگی شرایط زندگی در روسیه

شهرهای اصلی روسیه برای زندگی


روش های رسیدن به اقامت دائم روسیه

به طور کلی مبحث اقامت دائم در روسیه به 4 روش نظیر: سرمایه گذاری در روسیه؛ ازدواج در روسیه؛ کار در روسیه و ثبت شرکت در روسیه نیز امکان پذیر است که برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به هر کدام از این گزینه ها موارد آورده شده در ذیل را مطالعه نمایید.

شرایط سرمایه گذاری در روسیه

جهت انجام سرمایه گذاری در روسیه و رسیدن به اقامت دائم و در نهایت شهروندی این کشور شما می توانید یکی از گزینه های سرمایه گذاری را که به شرح ذکر شده در ذیل است را به انجام برسانید که عبارت است از:

– اهدای سرمایه غیرقابل بازگشت به میزان 7.5 میلیون روبل (128000 دلار)

– سرمایه گذاری به مقدار 15 میلیون روبل (256000 دلار)

– سرمایه گذاری تجاری به میزان 35 میلیون روبل (600000 دلار)

– متقاضی بایستی تجارتی را راه اندازی نماید که هر سال به میزان 171000 دلار و به مدت سه سال سودآوری داشته باشد. 

اقامت دائم در روسیه از طریق ازدواج

در صورتی که شما قصد اخذ اقامت دائم در روسیه از طریق ازدواج را دارید بایستی با یک شخص که تابعیت روسی را در اختیار دارد ازدواج نمایید. پس از اخذ یک اقامت موقت یکساله برای دریافت اقامت دائم نیز در خواست دهید. یکسال پس از اقامت دائم روسیه نیز می توانید برای دریافت تابعیت در روسیه اقدام کنید.

اقامت دائم در روسیه از طریق کار

اتباع تعدادی از کشورها که به اسم CIS یا The Commonwealth of Independent States شناخته می شوند برای ورود به روسیه برای کار نیاز به اخذ ویزای کار ندارند. اتباع کشورهای CIS که شامل ارمنستان، آذربایجان، مولداوی، بلاروس، اوکراین، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان هستند می توانند تا 90 روز بدون اخذ ویزا به روسیه وارد شده و در طول این مدت به شرطی اینکه بتوانند کاری بیابند در روسیه بمانند اما اتباع بقیه کشورها برای کار بایستی در ابتدا ویزای کار بگیرند. اما بطور کلی کار در روسیه دو شکل جدا دارد:

  1. مشاغل عمومی

  2. این نوع ویزای کار برای مشاغلی است که خارج از لیست مشاغل HQS باشند. مشاغل لیست HQS مشاغلی هستند که وزرات کار روسیه پیش بینی کرده که در این مشاغل کمبود نیروی کار در روسیه وجود دارد و کارفرمایان و کارمندان با روشی متفاوت خارج از روند معمولی می توانند برای ویزای کار اقدام کنند. اما برای مشاغل خارج از لیست HQS کارفرما بایستی براساس سیستم سهمیه ای یا Quota با اخذ مجوزهای معمول از وزارت کار روسیه برای کارفرما دعوت نامه کاری ارسال کند بعد کارمند با داشتن این دعوتنامه کاری به سفارت روسیه در ایران مراجعه کرده و ویزای کوتاه مدت 90 روزه اخذ می کند.
  3. پس از ورود به روسیه کارفرما میتواند ویزای 90 روزه تک ورودی را به ویزای مدت دار چند بار ورود یا مالتیپل تبدیل نماید. مدت اعتبار ویزا می تواند یک ساله تا سه ساله باشد. تعداد مجوز های کاری که وزرات کار روسیه به کارفرمایان در طول یک سال اعطاء می کند یکسان نیست و بستگی به شرایط اقتصادی و سیاست های دولت روسیه دارد. تعداد مجوزهای صادر شده در سال 2017 بالغ بر 177.000 بوده که نسبت به سال 2016 حدود 17% کاهش را نشان می دهد.
  4. مشاغل حرفه ای

  5. وزارت کار روسیه لیستی به اسم HQS یا Highly Qualified Specialist منتشر کرده و کارفرمایان می توانند با فرآیندی ساده تر و سریعتر نیروی کاری مورد نظر خود را از طریق میزان کار جذب نمایند. اما چه مشاغلی در لیست HQS قرار دارند و متقاضی باید چه شرایطی داشته باشد تا بتواند از این طریق جذب شود؟ در ادامه به این سوال پاسخ داده می شود.

مطالب مرتبط:شرایط کار در روسیه برای ایرانیان


اقامت از طریق ثبت شرکت در روسیه

در این روش شما باید یک شرکت در روسیه ثبت کنید و از 10 تا 100 درصد به عنوان سهامدار آن شناخته شوید. برای ثبت شرکت در روسیه لزومی ندارد که شما شریک روسی داشته باشید اما در ابتدا لازم است بصورت موقت تا زمان دریافت مجوز یک مدیر عامل روس اختیار نمایید. پس از ثبت شرکت در روسیه شما می توانید اقامت موقت را دریافت می نمایید و پس از آن جهت دریافت اقامت دائم روسیه اقدام نمایید. یکسال پس از دریافت اقامت دائم روسیه، می توانید برای دریافت تابعیت روسیه نیز درخواست دهید.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات دقیق تر در خصوص شرایط اخذ اقامت و تابعیت در روسیه می توانید با مشاورین برتر ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز که تبحر بسیاری در خصوص اعزام به روسیه دارند تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:شرایط اقامت روسیه از طریق تولد فرزند


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575