شرایط اخذ ویزای کار روسیه

شرایط اخذ ویزای کار روسیه

شرایط اخذ ویزای کار روسیه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

معرفی کشور روسیه

روسیه با مساحتی بالغ بر 17.000.000 کیلومتر مربع پهناورترین کشور جهان است. آب و هوای روسیه سردسیر و کم بارش است. لذا بسیاری از وسعت آن خالی از جمعیت بوده و نمی توان در آن کشاورزی و دامپروری داشت. بهمین سبب جمعیت روسیه در حدود 150 میلیون نفر است که از این حیث از کشور پاکستان که 20 برابر کوچکتر از روسیه است جمعیتی به مراتب کمتر دارد. روابط دیپلماتیک و سیاسی روسیه با ایران در بالاترین سطح قرار دارد که باعث شده به لحاظ اقتصادی یکی از بهترین کشورها برای انجام امور بازرگانی، تجاری و کاری با ایران باشد. اخذ ویزای کار روسیه بسیار مورد توجه ایرانیان است.

همچنین، سطح بالای دانشگاه های روسیه، هزینه تحصیل بسیار مناسب، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و روسی و همچنین عدم نیاز به داشتن مدرک زبان برای ورود به دانشگاه های روسیه باعث شده تا بسیاری از عزیزان هموطن روسیه را بعنوان مقصد برای ادامه تحصیل قرار دهند. در این مقاله دباره شرایط اخذ ویزای کار در روسیه توضیح داده شده است

شرایط کار در روسیه

مهاجرت کاری به روسیه بسیار می تواند گزینه ای مناسب برای ایرانیان باشد. کار در روسیه اعم از کار دانشجویی، کار در شرکت های بزرگ و بین المللی و همچنین ارگان های نیمه دولتی می تواند بعنوان گزینه های کار در روسیه مدنظر باشد. مهمترین و اصلی ترین چالش برای کار در روسیه دانستن زبان روسی است که هر فردی می تواند با شرکت در کلاس های زبان روسی در دانشگاه های بسیار خوب روسیه با هزینه ای بسیار ارزان زبان روسی را یاد بگیرد. م

سلما شرایط کاریابی در شهرهای بزرگ و اصلی روسیه مانند مسکو و سنت پترزبورگ بیشتر است. با توجه به جذابیت های روسیه و بازار کار این کشور اتباع خارجی از جمله دانشجویان شانس بالایی برای کاریابی در روسیه دارند بعنوان مثال در حال حاضر حدود یک میلیون و دویست هزار نفر در اتباع خارجی در شهر سنت پترزبورگ زندگی میکنند و پیش بینی میشود تا سال 2020 حدود 25% نیروی کاری شهر سنت پترزبورگ را خارجی ها تشکیل دهند.


مطالب مرتبط:

چگونگی شرایط زندگی در روسیه

شهرهای اصلی روسیه برای زندگی


انواع کار در روسیه

اتباع تعدادی از کشورها که به اسم CIS یا The Commonwealth of Independent States شناخته می شوند برای ورود به روسیه برای کار نیاز به اخذ ویزای کار ندارند. اتباع کشورهای CIS که شامل ارمنستان، آذربایجان، مولداوی، بلاروس، اوکراین، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان هستند می توانند تا 90 روز بدون اخذ ویزا به روسیه وارد شده و در طول این مدت به شرطی اینکه بتوانند کاری بیابند در روسیه بمانند اما اتباع بقیه کشورها برای کار بایستی در ابتدا ویزای کار بگیرند. اما بطور کلی کار در روسیه دو شکل جدا دارد:

 1. مشاغل عمومی

 2. این نوع ویزای کار برای مشاغلی است که خارج از لیست مشاغل HQS باشند. مشاغل لیست HQS مشاغلی هستند که وزرات کار روسیه پیش بینی کرده که در این مشاغل کمبود نیروی کار در روسیه وجود دارد و کارفرمایان و کارمندان با روشی متفاوت خارج از روند معمولی می توانند برای ویزای کار اقدام کنند. اما برای مشاغل خارج از لیست HQS کارفرما بایستی براساس سیستم سهمیه ای یا Quota با اخذ مجوزهای معمول از وزارت کار روسیه برای کارفرما دعوت نامه کاری ارسال کند بعد کارمند با داشتن این دعوتنامه کاری به سفارت روسیه در ایران مراجعه کرده و ویزای کوتاه مدت 90 روزه اخذ می کند.
 3. پس از ورود به روسیه کارفرما میتواند ویزای 90 روزه تک ورودی را به ویزای مدت دار چند بار ورود یا مالتیپل تبدیل نماید. مدت اعتبار ویزا می تواند یک ساله تا سه ساله باشد. تعداد مجوز های کاری که وزرات کار روسیه به کارفرمایان در طول یک سال اعطاء می کند یکسان نیست و بستگی به شرایط اقتصادی و سیاست های دولت روسیه دارد. تعداد مجوزهای صادر شده در سال 2017 بالغ بر 177.000 بوده که نسبت به سال 2016 حدود 17% کاهش را نشان می دهد.
 4. مشاغل حرفه ای

 5. وزارت کار روسیه لیستی به اسم HQS یا Highly Qualified Specialist منتشر کرده و کارفرمایان می توانند با فرآیندی ساده تر و سریعتر نیروی کاری مورد نظر خود را از طریق میزان کار جذب نمایند. اما چه مشاغلی در لیست HQS قرار دارند و متقاضی باید چه شرایطی داشته باشد تا بتواند از این طریق جذب شود؟ در ادامه به این سوال پاسخ داده می شود.

حتما بخوانید:شرایط کار در روسیه برای ایرانیان


لیست مشاغل HQS

 1. مشاغلی که در زمینه مدیریت و هدایت بنگاه های تجاری، بازرگانی و کشاورزی در کشور روسیه باشد. این مشاغل شامل پست های مدیریتی، دستیار ویژه مدیر عامل یا رئیس هیئت مدیره می باشد. مخصوصا روسیه بر افرادی که سوابق مدیریتی بالایی در این زمینه داشته اند بسیار تاکید می کند.
 2. مشاغلی که به پست های پژوهشی، تحصیلی و مراکز نوآوری اختصاص داده شده باشد. این مشاغل شامل اساتید دانشگاه، پژوهشگران و اساتید رشته هایی است که در روسیه کمبود آنها وجود دارد.
 3. مشاغل دیگر موجود در این لیست عبارتند از مهندس مکانیک سیالات، مهندس استخراج منابع نفتی و گازی، مهندس کنترل و ابزار دقیق، مهندس اتوماسیون صنعتی، مهندس کنترل کیفی، مهندس جوشکاری، مهندس برق، مهندس IT، مهندس امنیت اطلاعات، تکنسین حفاری، مهندس تولید و طراحی صنعتی و بازرس خط تولید.

 اما بجز اینکه بایستی شغل در لیست HQS باشد باید حداقل حقوق در سال در بازده معینی باشد. لذا، باید گواهی حقوقی برای کارمند تنظیم شود که این حداقل در آن قید شده باشد.

حداقل حقوق پرداختی مشاغل در لیست HQS

 1. اگر پست شغلی کارمند در بند 2 باشد که شامل مشاغل آکادمیک، پژوهشی نوآوری باشد حداقل حقوق یک سال زیر 1.000.000 روبل در سال معادل 16.500 دلار آمریکا نباشد.
 2. اگر کارفرما موقعیت شغلی برای کارمند در منطقه Skolkovo داشته باشد؛ هیچ حداقل حقوقی را نباید به اثبات برساند. این منطقه در ناحیه Mozhaysky در نزدیکی موسکو قرار دارد که در سال 2009 به دستور رئیس جمهور وقت دیمیتری مدودف برای توسعه صنایع نوآوری و فن آوری اطلاعات ایجاد شده است. در واقع بدلیل انگیزه های پایین در روسیه برای کارآفرینی، دولت روسیه اقدام به تاسیس این محل برای کمک و حمایت به کارآفرینان در زمینه های پیشبینی شده کرده تا بتوانند مکانی مانند دره سیلیکون آمریکا را تاسیس نمایند. زمینه های کاری مورد حمایت دولت روسیه در این منطقه عبارتند از: شرکت های فعال در زمینه مخابرات، IT، فن آوری های هسته ای، شرکت هایی در زمینه انرژی، شرکت های فعال علوم پزشکی و شرکت فعال در زمینه هوا و فضا. این منطقه با یک خط اختصاصی مترو به مسکو متصل شده است.
 3. برای مابقی مشاغل؛ کارفرما باید حقوقی بیش از 2.000.000 روبل معادل 33.000 دلار را به کارمند خود پرداخت کند.

مراحل اخذ ویزای کار روسیه و همچنین مجوز کار برای مشاغل لیست HQS در حدود 30 روز کاری صورت می پذیرد و کارمند میتواند با ویزای کاری سه ساله بهمراه خانواده خود به روسیه وارد شود. اما کارفرما نیز باید فیش حقوقی یا دعوتنامه کاری که در آن حداقل حقوق دریافتی کارمند بعلاوه بیمه نامه برای کارمند و خانواده اش که سه سال اعتبار دارد را به همراه مابقی مدارک جهت اخذ ویزا ارائه نماید.

مزایای اخذ ویزای کار روسیه براساس HQS

 1. روند سریعتر اخذ ویزای کار که در این روش 30 روزه می باشد اما در روش معمولی 90 روزه می باشد.
 2. اخذ ویزای کاری 3 ساله از ابتدا بدون نیاز به اقامت موقت 90 روزه در روسیه.
 3. اخذ ویزا برای همراهان که در روش اول ممکن نیست.
 4. پرداخت 13% مالیات که کمتر از میزان استاندارد است.
 5. امکان کار و تحصیل افراد وابسته
 6. امکان اخذ اقامت دائم در روسیه

 

بیاد داشته باشید اگر بدنبال کار در روسیه هستید می توانید با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی رهپویان راه تازه در شیراز تماس گرفته و از شرایط کار و کاریابی در روسیه اطلاع یابید و امور کاریابی در روسیه را به موسسه رهپویان راه تازه در شیراز محول نمایید.


در ادامه بخوانید:

شرایط انجام ثبت شرکت در روسیه

شرایط اقامت روسیه از طریق پناهندگی


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575