شرایط تحصیل رایگان در روسیه

شرایط تحصیل رایگان در روسیه

شرایط تحصیل رایگان در روسیه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

در این مقاله که به دست همکاران و مشاورین ارشد ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز گردآوری شده است سعی بر این شده که تا حد ممکن تحصیل رایگان در روسیه برای شما دانشجویان گرامی آورده شود. لذا پس از مطالعه تمامی موارد آورده شده در ذیل در صورتی که باز هم سوالاتی در خصوص شرایط تحصیل رایگان روسیه برای شما پیش آمد با تیم تخصصی ما با سال ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو به روسیه تماس حاصل نمایید.

اکثر عزیزان هموطن که بدلایل مختلفی اعم از عدم قبولی در کنکور سراسری ایران، عدم قبولی در رشته مدنظر خود در ایران یا بهر دلیلی ترجیح می دهند در خارج از کشور تحصیل کنند، بیشتر بدنبال انتخاب مقصد مناسب هستند. اما انتخاب مقصد مناسب برای تحصیل در خارج از کشور همواره ساده نیست. تحصیل در روسیه برای عزیزان هموطن مزایای بسیاری دارد. به شما اکیدا توصیه می کنیم مقاله مزیت های تحصیل در روسیه را مطالعه بفرمایید. روسیه با مساحت 17 میلیون کیلومتر بزرگترین کشور جهان قلمداد می شود و در زمینه علمی نیز جایگاهی بالایی دارد. دانشگاه های روسیه در سال های اخیر موفق به کسب رتبه های مناسبی در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی داشته اند.

همچنین روسیه از سال 2003 عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا یا پروسه بولونیا (Bologna Process) شده است. پس بهمین علت مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های روسیه در تمامی رشته ها از جمله رشته های پزشکی و پیراپزشکی مورد تایید تمامی کشورهای اروپایی بعلاوه انگلستان می باشد. همچنین دانشگاه های روسیه همکاری علمی و پژوهشی بالایی با دانشگاه های جهان دارند و از این حیث دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های روسیه فرصت مناسبی دارند تا در طرح های تبادل دانشجو ما بین دانشگاه های همکار با دانشگاه های روسیه شرکت کرده و چند ترم یا سال تحصیلی خود را در این دانشگاه های سپری کنند. همچنین در سال های اخیر پروژه های مشترک تحقیقاتی و پژوهشی زیادی بین دانشگاه های روسیه و اروپایی اجرا شده است.


مطالب مرتبط:

مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای گوناگون

ارزان ترین کشورها برای تحصیل پزشکی


بررسی اجمالی دانشگاه های روسیه

اما قصد داریم تا نگاهی اجمالی تر به مقوله دانشگاه های روسیه از دید اعداد و ارقام بپردازیم:

تعداد دانشگاه های روسیه: 896

تعداد دانشگاه های دولتی در روسیه: 530

تعداد دانشگاه های خصوصی در روسیه: 366

تعداد دانشگاه ها با دانشجوی خارجی: 798

تعداد کل دانشجویان: 4.766.500

تعداد دانشجویان خارجی: 221.400

تعداد اساتید دانشگاه: 319.300

تعداد اساتید خارجی: 2.000

تاریخ تاسیس اولین دانشگاه: 1687

شهریه دانشگاه  های روسیه

دانشگاه های روسیه نیز همانند بسیاری از کشورها دارای شهریه برای دانشجویان خارجی است. خواه زبان تحصیل انگلیسی باشد خواه روسی یا فرانسوی، مادامیکه شما دانشجوی خارجی محسوب می شوید بایستی شهریه پرداخت کنید. شهریه دانشگاه روسیه برای مقطع کارشناسی بسته به زبان تحصیل بین 2000 تا 5000 دلار در سال و شهریه دوره های کارشناسی ارشد و دکترا حدودا 1000 تا 2000 دلار گرانتر است.

اما شهریه رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه بسیار متفاوت است. شهریه تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی از 5000 دلار برای تحصیل به زبان روسی تا 10000 دلار در سال متغیر است. چه بسا بعضی از دانشگاه های روسیه برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی شهریه ای تا حدود 12000 دلار در سال را اخذ می کنند. با نگاهی اجمالی بر شرایط تحصیل در روسیه می شود دریافت که راهی برای کاهش هزینه ها یعنی تحصیل رایگان وجود دارد.


حتما بخوانید: هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه


تحصیل رایگان در روسیه

برای عزیزان هموطن متقاضی تحصیل در روسیه شاید این سوال مطرح باشد که چگونه می توان در روسیه بصورت رایگان تحصیل کرد. اما این امر به راحتی در دسترس نیست.

تحصیل رایگان در روسیه

 

ابتدا باید بدانید که شما در روسیه سه وضعیت برای دریافت بورسیه تحصیلی دارید:

 1. دانشجوی خارجی هستید که می خواهید شهریه تحصیلتان را خود پرداخت کنید که به آن Self-funded Study گفته می شود. در این صورت دانشگاه بصورت مستقل از دولت روسیه از شما آزمون ورودی بعمل می آورد. براساس نتیجه آزمون به شما بورسیه تعلق می گیرد.
 2. روش دوم زمانی است که شما نیز بمانند یک دانشجوی روس در آزمون سراسری شرکت کرده و با شرایط یکسان با یک دانشجوی روس شانس قبولی در دانشگاه های روسیه را دارید. این آزمون سراسری به نام Unified State Exam می باشد. پس اگر میخواهید شرایطی برابر با یک شهروند روس برای تحصیل داشته باشید بایستی در آزمونی یکسان شرکت نمایید.
 3. روش سوم بیشتر برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا مدنظر است که توانسته اند بعد از طی مراحل مختلف بورسیه از دولت روسیه (State-funded Study) را کسب کنند. این نوع بورسیه روالی پیچیده تر مانند آزمون و مصاحبه دارد.

چگونگی اقدام برای بورسیه دانشگاه های روسیه

بنابه آمار منتشر شده دولت روسیه در سال 2015 حدود 15000 دانشجوی خارجی را از طرق مختلف بورسیه کرده است. در واقع ارگانی به اسم Rossotrudnichestvo که زیر نظر وزارت دادگستری روسیه فعالیت دارد مسئول بورسیه دانشجویان خارجی با فرصت برابر است. این ارگان یا بصورت مستقل در کشورهای خارجی دارای شعبه می باشد یا مرکزی در سفارت روسیه در کشورهای خارجی دارد. قدم اول جهت اخذ بورسیه فوق تماس با Rossotrudnichestvo یا اقدام از طریق سایت فوق می باشد.

نتایج آزمون هایی که می تواند تاثیر مستقیم در بورسیه دولت روسیه داشته باشد:

یکسری آزمون هایی را دولت روسیه برگزار می کند که در غالب المپیاد یا آزمون های علمی هستند که نتایج آنها نقش بسزایی در اخذ بورسیه تحصیلی دارند. بعضی از آنها در ذیل آمده اند:

آزمون های اختصاصی دانشجویان خارجی:

Phystech.International Olympiad in Physics and Mathematics

Website: http://phystech.international

Time to study in Russia!

Website: http://rs.gov.ru/en

International Youth Olympiad

Website: https://olymp.hse.ru/inter

International Olympiad Open Doors: Russian Scholarship Project for prospective masters students

Website: http://od.globaluni.ru/en

آزمون های مشترک دانشجویان روسی و خارجی:

Olympiad for students and graduates

Website: http://olymp.hse.ru/ma

Rosatom Industrial Olympiad in Physics and Mathematics for Schoolchildren

Website: https://mephi.ru/schoolkids/olimpiads/rosatom

International Mathematics Olympiad Tournament of Towns

Website: https://www.turgor.ru

All-Russian Academic Olympiad for School Students

Website: http://www.rosolymp.ru

International Mendeleev Chemistry Olympiad

Website: http://www.chem.msu.su/rus/olimpiad/olimp2015/welcome.html

N.D. Kondratiev Olympiad

Website: https://olimpiada-kondratiev.ru

School Students Olympiad in Informatics and Programming

Website: http://neerc.ifmo.ru/school/information/about.html

Multi-Subject Olympiad “Young Talents”

Website: http://olymp.psu.ru

Interregional Academic Olympics at Kazan Federal University

Website: http://kpfu.ru/edu/dovuzovskoe-obrazovanie-v-kfu/centr-dovuzovskogo-obrazovaniya/mezhregionalnye-predmetnye-olimpiady

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره توضیحات بورسیه ها، ثبت نام در المپیادها و موضوعاتی از این قبیل به کارشناسان موسسه رهپویان راه تازه واقع در شیراز تماس حاصل نمایید.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه روسیه

مدارک مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی در روسیه بشرح ذیل است:

 1. پرکردن فرم آنلاین
 2. مدارک تحصیلی شامل ریز نمرات و مدارک دائمی و اصلی تحصیلی ترجمه شده به روسی
 3. اسکن پاسپورت
 4. اسکن عکس
 5. مدارک دال بر داشتن دانش زبان روسی

بورسیه روسیه شامل چه مواردی می شود؟

بورسیه تحصیلی دولت روسیه مشوق و انگیزه ای بسیار قوی است تا دانشجویان خارجی بیشتری به روسیه راه یابند. سوال مهم اینست که بورسیه تحصیلی دولت روسیه اساسا چه مواردی را پوشش میدهد؟

 1. شهریه دانشگاه رایگان می شود
 2. خوابگاه دانشگاه رایگان می شود
 3. بیمه دانشگاه رایگان می شود

در این مقاله ما سعی بر این داشتیم که تا حد ممکن شرایط تحصیل رایگان در روسیه را برای شما دانشجویان گرامی توضیح دهیم لذا در صورت نیاز به کسب اطلاعات جزئی تر با مشاورین ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز همراه باشید.


در ادامه بخوانید:مقایسه هزینه های زندگی روسیه و ایران


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575