شرایط تحصیل رایگان در چین

شرایط تحصیل رایگان در چین

شرایط تحصیل رایگان در چین

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

یکی از علل پیشرفت و توسعه سریع یک کشور بالا بودن سطح کیفی دانشگاه ها و آموزش عالی در آن کشور می باشد. از این حیث چین در سال های اخیر بسیار پیشرفت داشته است و جالب است که بدانید سالیانه دانشجویان خارجی بسیاری حتی از آمریکا و اروپا برای ادامه تحصیل مقاطع عالی، چین را بعنوان مقصد انتخاب می کنند. در ادامه به بررسی اجمالی و آماری این ادعا می پردازیم. در این مقاله درباره شرایط تحصیل رایگان در چین توضیح داده شده است.

اعتبار علمی دانشگاه های چین

در حال حاضر چین بیش از 2000 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دارد که بیش از 6.000.000 دانشجو از بیش از 180 کشور جهان در آن مشغول به تحصیلند. کشور چین بعد از آمریکا و انگلستان در رده سوم جهان از حیث جذب دانشجویان خارجی قرار دارد. برای دانشجویان آسیایی مقصد اول ادامه تحصیل خارج از کشورشان چین می باشد. از این حیث تحصیل رشته های مهندسی و علوم پزشکی در چین در رتبه اول برای دانشجویان خارجی قرار دارد.

تحصیل در رشته های مدیریت و بیزینس در رده های بعدی قرار دارند. 10% از این دانشجویان خارجی سالیانه موفق به اخذ بورسیه تحصیلی از دولت چین می شوند. دولت چین سالیانه بیش از 4% از تولید ناخالص داخلی خود که معادل با 250.000.000.000 دلار در سال است بر روی آموزش هزینه می کند. دولت چین در حال حاضر در میانه یک برنامه 5 ساله است تا بتواند تا سال 2020 تعداد مراکز آموزش عالی و دانشگاهی خود را به 2.500 برساند و بتواند به لحاظ تجهیزات، تکنولوژی، مدرن سازی و تقویت بنیه علمی و سیستم آموزشی با دانشگاه های آمریکا، انگلستان و اروپا در جذب دانشجوی خارجی رقابت کند.

هزینه های تحصیل و زندگی در چین

تحصیل در خارج از کشور دارای هزینه هایی می باشد. مهمترین هزینه شهریه دانشگاه است. شهریه های دانشگاه های چین بسته به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و اعتبار دانشگاه متفاوت است. شهریه دانشگاه های چین بین 12.000 تا 20.000 یوان در سال چیزی در حدود 1200 تا 3000 دلار در سال برای مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس می باشد. اما شهریه دانشگاه برای تحصیل رشته های علوم پزشکی بین 30.000 تا 50.000 یوان معادل 5500 تا 7500 دلار در سال متغیر است.

هزینه اسکان یا خوابگاه در چین

اما جدا از شهریه دانشگاه هزینه مهم بعدی هزینه اسکان یا خوابگاه می باشد. اسکان در چین به سه صورت امکان پذیر است. اولین اسکان در خوابگاه دانشگاه می باشد که هزینه ماهیانه 800 تا 1000 یوان معادل 120 تا 150 دلار است، روش دوم اسکان در یک سویت تک خوابه با اجاره ماهیانه 1500 تا 1700 یوان معادل 180 تا 220 دلار و روش آخر هم خانه شدن یا Homestay با یک خانواده چینی است که ماهیانه بین 2000 تا 2500 یوان معادل 240 تا 300 دلار در ماه هزینه دارد البته که این روش آخر شامل یک وعده غذا در روز هم می شود.

هزینه خورد و خوراک در چین

در آخر هزینه خورد و خوراک از جمله هزینه های ضروری در زمان تحصیل است. هزینه خورد و خوراک بیشتر بسته به سلیقه و امکان آشپزی برای دانشجو دارد. هرچقدر دانشجو بتواند با آشپزی خورد و خوراک خود را تامین کند، هزینه های خورد و خوراک پایین می آید. بطور متوسط هزینه خورد و خوراک بین ماهیانه 600 تا 1200 یوان معادل 150 تا 300 دلار در ماه متغیر است.


حتما بخوانید:مقایسه هزینه های زندگی چین و ایران


تحصیل ارزان یا رایگان در چین

بطور یقین اگر شما بتوانید به زبان چینی درس بخوانید میتوانید تا 50% شهریه های تحصیل خود را کاهش دهید. بیاد داشته باشید که کار دانشجویی در چین کاملا و برای تمامی مقاطع تحصیلی ممنوع است هرچند که بسیاری از دانشجویان خارجی در چین مشغول بکارند. اما شاید تحصیل به زبان چینی و همچنین کار دانشجویی برای شما امکانپذیر نباشد، حال برای کاهش هزینه ها چه باید کرد؟ در واقع این امکان وجود دارد که با استفاده از بورسیه های تحصیلی هزینه های تحصیل را تا حد امکان پایین آورد یا صفر کرد.


مطالب مرتبط:کار در حین ادامه تحصیل در چین


بورسیه های تحصیلی دولت چین که می تواند به شما برای صفر کردن هزینه ها کمک کنند عبارتند از:

بورسیه دو جانبه یاBilateral Program:

این بورسیه در چین فقط در زمانی داده می شود که یا دولت چین با یک دولت خارجی یا دانشگاه چینی با یک دانشگاه خارجی طرح تبادل دانشجو داشته باشد. این بورسیه شهریه دانشگاه، خوابگاه، بیمه و هزینه های زندگی را شامل می شود. این بورسیه برای مدت تحصیل بشرح ذیل اهداء می گردد:

 

مقطع تحصیلمدت زمان تحصیلمدت زمان اعطاء بورسیه
مقطع کارشناسی4-5 سال4-7 سال
مقطع کارشناسی ارشد2-3 سال2-5 سال
مقطع دکترا3-4 سال3-6 سال

بورسیهChinese University Program

این بورسیه فقط برای مقاطع دکترا و فوق لیسانس می باشد. این بورسیه شهریه دانشگاه، خوابگاه، بیمه و هزینه های زندگی را شامل می شود. شرط سنی برای اعطاء این بورسیه برای مقطع فوق لیسانس 35 و برای مقطع دکترا 40 سال می باشد. این بورسیه برای مقطع فوق لیسانس تا 3 سال و برای مقطع دکترا تا 4 سال دانشجویان را ساپورت می کند.

بورسیه دیوار چین یا:Great Wall Program

این بورسیه به کمک وزارت علوم چین یا MoE و UNESCO به دانشجویان خارجی برای مقاطع دکترا و فوق لیسانس می باشد. این بورسیه شهریه دانشگاه، خوابگاه، بیمه و هزینه های زندگی را شامل می شود. شرط سنی برای اعطاء این بورسیه برای مقطع فوق لیسانس 45 و برای مقطع دکترا 45 سال می باشد.

بجز بورسیه های تحصیلی بالا، بورسیه های تحصیلی دیگری برای شهروندان کشورهای شرق آسیا وجود دارد مانند AUN و PIF. همچنین برای تحصیل به زبان چینی یا ادبیات و زبان چینی بورسیه Confucius وجود دارد. همچنین دولت محلی هر استانی برای جذب دانشجویان خارجی بیشتر؛ بورسیه مخصوص به خود را دارد که در ذیل آمده است:

Shandong government scholarship

Beijing government scholarship

Liaoning Government Scholarship

Shanghai Government Scholarship

Yunnan Government Scholarship

Heilongjiang Government Scholarship

Jilin Provincial Government Scholarship

Fujian Government Scholarship

Jiangsu Jasmine Scholarship

Liaoning Government Scholarship

Sichuan Provincial Government Scholarship

Guangxi Government Scholarship Guidelines for Asian Students

Chongqing Municipal Government Mayor Scholarship

Heilongjiang Government Scholarship

Peking University Foreign Students Scholarship- Freshmen Scholarship

Jiangxi Government Scholarship

Xinjiang Government Scholarship

Ningxia Hui Autonomous Region Government Scholarship

همچنین بعضی از دانشگاه های چین برای دانشجویان خارجی خود نیز بورسیه هایی در نظر می گیرند که بعضی از آنها در ذیل آمده است:

Harbin Institute of Technology-Distinguished International Students Scholarship (HIT Scholarship)

Nanjing Universities President Scholarship

Zhejiang University-Asia Future Leaders Scholarship

Zhejiang University-Foreign Students Scholarship

Beijing Chinese Language and Culture College- Overseas Chinese Teacher Scholarship

Guangdong University of Foreign Studies- Foreign Students Scholarship

Zhejiang Ocean University scholarship

The President Scholarship for International Students of SWUFE

همانطور که مشاهده کردید ما در این مقاله سعی بر این داشتیم که تا حد ممکن شما دانشجویان گرامی را از مسئله تحصیل رایگان در دانشگاه های چین مطلع سازیم. لذا پیشنهاد می کنیم که در صورت داشتن سوالات گسترده تر در خصوص ادامه تحصیل در دانشگاه های چین؛ رشته های تحصیلی در دانشگاه های دولتی و خصوصی چین؛ مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های چین؛ دانشگاه های مورد تایید چین و… با کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز نیز تماس حاصل نمایید.


در ادامه بخوانید:هزینه ادامه تحصیل در دانشگاه های پزشکی چین


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575