مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دنداپزشکی در کشورهای گوناگون

مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دنداپزشکی در کشورهای گوناگون

مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دنداپزشکی در کشورهای گوناگون

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

در این مقاله که با تلاش همکاران ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز گردآوری شده است سعی بر این شده که به مقایسه پزشکی کشورهای گوناگون و یا شرایط مهاجرت و تحصیل دانشجویان به طور کامل نیز اشاره شود. در صورتی که پس از مطالعه تمامی موارد ذکر شده در ذیل با سوالاتی نظیر: چگونگی ادامه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی؛ طول دوره پزشکی؛ هزینه تحصیل در خارج از کشور؛ شرایط ورود؛ اعزام و تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی و سایر موارد دیگر مواجه شدید با تیم تخصصی ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز تماس حاصل نمایید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای مختلف

در حال حاضر ورود به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی بسیار در بین دانشجویان مورد توجه قرار گرفته است. وجود فرصت های شغلی بهتر و متوسط درآمد بالاتر از جمله علل گرایش روزافزون به تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی شده است. اما عدم توفیق در قبولی این رشته ها و خصوصا آزمون ورودی در دانشگاه های داخلی باعث رویکرد متقاضیان به تحصیل در خارج از کشور شده است. چه بسا به علت کیفیت بالاتر آموزش یا مواردی دیگر بسیاری گزینه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی خارج از کشور را ترجیح می دهند. اما برای تحصیل رشته های فوق در خارج از کشور چه مواردی را باید مدنظر داشت:

  1. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

یاید توجه داشته باشید وزارت بهداشت ایران هر سال لیست دانشگاه های مورد تایید خود برای تحصیل در خارج از کشور را اعلام می کند و دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور بهتر است براساس همین لیست اقدام به مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور کنند زیرا در صورت تحصیل در دانشگاه های غیر تایید وزارت بهداشت ایران به سختی می توانند مدارک اخذ شده خود را مورد تایید وزارت بهداشت قرار دهند و مجوز فعالیت حرفه ای در داخل کشور را اخذ کنند. این لیست سالیانه در سایت وزارت بهداشت منتشر می شود و در دسترس همه دانشجویان می باشد.

  1. هزینه تحصیل و زندگی در کشور انتخابی

باید توجه داشته باشید که هزینه های تحصیل و زندگی در خارج کشور همواره یک موضوع اساسی در تعیین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بوده است. نوسانات ارزی داخل کشور همواره تاثیر بسیار زیادی بر روی دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور گذاشته است و بسیاری به لحاظ مالی قادر به اتمام تحصیلات خود نشده اند. ضمن اینکه دریافت ارز با قیمت دولتی مستلزم تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت یا علوم ایران می باشد.

  1. شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های گوناگون خارج از کشور

داشنگاه های خارجی برای صدور پذیرش رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی بدلیل حساسیت این رشته ها، ظرفیت محدود و همچنین حفظ کیفیت آموزشی فاکتورهایی را در نظر میگیرد. داشتن شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، بررسی نمرات اخذ شده داوطلبان در دروس مرتبط در دبیرستان، شرکت در آزمون ورودی، شرط گذراندن دوره های کالج، داشتن مدرک زبان و یا ترکیبی از موارد یاد شده از جمله فاکتورهایی است که دانشگاه های خارج از کشور برای صدور پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی در نظر میگیرند.

  1. امکان انتقال به دانشگاه های داخلی

اگر متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی خارج از کشور در دبیرستان و پیش دانشگاهی معدل بالای 17 داشته باشد بعد از گذراندن دو سال تحصیلی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران با معدل بالای 15 می تواند درخواست انتقال به پردیس های بین الملل دانشگاه های سراسری یا ظرفیت مازاد را داشته باشد.

  1. امکان اخذ اقامت بعد از تحصیل

بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی به فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی این اجازه را می دهند تا برای مدت زمانی مثلا یک ساله اقدام به جستجوی کار در کشور مورد نظر بنمایند و در صورت موفقیت در پیدا کردن کار؛ امکان اقامت بعد از تحصیل برای آنها میسر میگردد.

  1. اعتبار جهانی دانشگاه انتخاب شده

بجز لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، اعتبار جهانی دانشگاه انتخابی نیز دارای اهمیت است. رتبه جهانی دانشگاه، پذیرش یا عدم پذیرش مدرک دریافتی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی ازدانشگاه موردنظر در کشورهای دیگر و مواردی از این دست بسیار در انتخاب دانشگاه مقصد موثر می باشد.

در این مقاله قصد داریم تا نگاهی اجمالی به محبوب ترین مقاصد تحصیلی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی داشته باشیم:

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

رتبه دانشگاه های چین در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در حال حاضر در سطح جهان بسیار مناسب است و حتی دانشگاه هایی دارد که در رتبه زیر 100 جهان قرار دارند شامل این قضیه می شوند. لذا نتیجه می گیریم که تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی به زبان انگلیسی و چینی در کشور چین میسر می باشد. مدرک زبان در بسیاری از دانشگاه های چین مدنظر نیست و براساس نمرات زبان دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی سطح زبان متقاضی ارزیابی می شود اما بسیاری از دانشگاه ها هم مدارک آیلتس را از متقاضی می خواهند.

بطورکلی ملاک پذیرش در دانشگاه های چین بر اساس نمرات زیست، شیمی، ریاضی و فیزیک دبیرستان بدون شرکت در آزمون ورودی می باشد. یکی دیگر از ملاک های دیگر پذیرش در دانشگاه های چین مبحث شرط سنی می باشد لذا دانشجویان زیر 30 سال می توانند برای گرفتن پذیرش نیز اقدام نمایند.  

هزینه تحصیل پزشکی در چین

بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های چین را دارند نگرانی هایی در خصوص شهریه دانشگاه های چین در سر دارند اما باید بدانند که نرخ سالیانه شهریه در دانشگاه های این کشور ما بین 6000 تا 7000 دلار می باشد. این در حالیست که هزینه های زندگی ماهیانه در چین (خوابگاه و خوردوخوراک) حدود 500 دلار است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

رتبه جهانی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی هند معمولا مناسب است این در حالیست که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین بدون آزمون ورودی و بدون نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی امکان پذیر است. شهریه دانشگاه های پزشکی چین حدود 8000 دلار در سال و هزینه زندگی ماهانه در چین (خوابگاه و خوردوخوراک) معادل با 500 دلار است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

کشور روسیه بدلیل نزدیکی مسافت با ایران یک گزینه مناسب برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی می باشد. سطح دانشگاه های روسیه مناسب می باشد و مدرک اخذ شده در کل اروپا و انگلستان معتبر می باشد. زبان تحصیل در کشور روسیه انگلیسی و روسی می باشد و متقاضی می بایستی در دوره یک ساله کالج (پادفک) شرکت نماید.

شهریه دانشگاه ها اگر به زبان روسی باشد بین 5000 تا 7000 دلار در سال است و اگر به زبان انگلیسی باشد بین 6000 تا 11000 دلار در سال متغیر است و هزینه زندگی در کشور روسیه (خوابگاه و خوردوخوراک) ماهیانه حدود 500 دلار است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

با اینکه اوکراین هیچگاه یک گزینه ثابت در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت نبوده و بعضی از سال ها در لیست بوده و خیلی از سال ها در لیست نبوده اما بدلیل اعتبار مدرک اخذ شده در اروپا و هزینه های پایین تحصیل و زندگی همیشه مورد اقبال ایرانیان بوده است. زبان تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی چین انگلیسی، روسی و اوکراینی می باشد.

شهریه سالانه تحصیل در اوکراین معادل با  3000 تا 4000 دلار می باشد. هزینه خوابگاه های اوکراین برای کل یک سال حدود 1000 تا 1500 دلار است و هزینه های خوردوخوراک در حدود 200 دلار در ماه می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

همواره از گزینه های بسیار محبوب تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی بوده است و همیشه یکی از گزینه های ثابت دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت بوده است. اعتبار جهانی مناسب دانشگاه ها بعلاوه شهریه بسیار مناسب سالی 1000 تا 1500 دلاری ترکیه را بسیار مورد نظر قرار داده است. در کشور ترکیه امکان تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی وجود دارد در واقع می توان گفت که زبان تحصیل در کشور ترکیه؛ ترکی و انگلیسی نیز می باشد اما دو مانع سخت آزمون ورودی چه یوس (YOS) و چه SAT و همچنین نیاز به داشتن مدرک زبان ترکی استانبولی تومر (Tomer) یا آیلتس از موارد مورد نیاز برای ورود می باشد. همچنین هزینه زندگی در ترکیه بسیار نزدیک به هزینه های زندگی در ایران می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

رتبه جهانی دانشگاه های مجارستان بسیار مناسب می باشد اما شهریه دانشگاه های مجارستان بسیار بالاست بطوریکه شهریه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان سالیانه 18000 تا 20000 دلار است و شهریه رشته داروسازی در مجارستان ما بین 8000 تا 12000 دلار در سال است. هزینه زندگی ماهانه در کشور مجارستان هم ماهانه معادل با 500 یا 600 یورو می باشد. لذا برای ورود به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مجارستان اکثر دانشجویان بایستی در دوره pre-med شرکت می نمایند هرچند که با قبولی در آزمون ورودی نیاز به گذراندن دوره pre-med نمی باشد و داشتن مدرک آیلتس بدون گذراندن دوره pre-med اجباری می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

نزدیک به 10 دانشگاه ایتالیا از سال 2011 امکان تحصیل فقط برای رشته پزشکی به زبان انگلیسی با شرط داشتن مدرک آیلتس و با موفقیت پشت سر گذاشتن آزمون IMAT فراهم کرده اند. شهریه این دانشگاه ها حدودا از سالی 400 تا 4000 یورو متغیر است و امکان اخذ بورسیه در دانشگاه های ایتالیا وجود دارد. هزینه های زندگی در ایتالیا بین 600 تا 800 یورو در ماه می باشد. رشته داروسازی در کشور ایتالیا فقط در دانشگاه رم به زبان انگلیسی با داشتن مدرک آیلتس و شرکت در آزمون ورودی امکان پذیر است و تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا در دانشگاه Seina میسر می باشد. برای بقیه دانشگاه ها تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی به زبان ایتالیایی امکان پذیر است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی در آلمان همواره مورد توجه ایرانیان بوده است. کشور آلمان جزو قطب های پزشکی در جهان است و کیفیت دانشگاه های آلمان بسیار بالاست. اگرچه بسیار معروف است که برای قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی دانشگاه های آلمان قبولی کنکور سراسری الزامی است اما این یک تصور رایج اشتباه است زیرا می توان دوره یک ساله m-kurs در آلمان گذراند و نیازی به داشتن قبولی کنکور سراسری نیست.

اما بیاد داشته باشید اساس قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی در دانشگاه های آلمان نمرات کسب شده دروس زیست، ریاضی، شیمی و فیزیک دبیرستان و پیش دانشگاهی ایران و دوره یک ساله کالج  m-kurs می باشد. لذا داشتن نمرات بسیار بالا در این دروس برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آلمان بسیار الزامی است.

زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

همچنین بیاد داشته باشید که زبان تحصیل فقط آلمانی است و چه در دوره کالج m-kurs و چه در دانشگاه باید به زبان آلمانی تسلط کامل داشته باشید. هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است و هزینه زندگی ماهیانه در کشور آلمان مابین 600 تا 800 یورو می باشد. لذا اگر شما هم قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی رایگان را دارید ما کشور آلمان را به شما پیشنهاد می کنیم.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی نیز بسیار محبوب است زیرا دانشگاه های رایگان بوده و زبان تحصیل در فرانسه فرانسوی می باشد. بیاد داشته باشید که فراغت از تحصیل در فرانسه در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی منوط به پشت سرگذاشتن سه کنکور یا به عبارتی ازمون جامع در زمان تحصیل است. لذا بسیار محتمل است که شما نتوانید در دوره استاندارد درس خود را خاتمه دهید.

اگر شما هم قصد آگاهی یافتن از شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای گوناگون یا تحصیل در فرانسه را دارید باید بدانید که طول دوره پزشکی عمومی 9 سال و دندانپزشکی و داروسازی 6 ساله است. هزینه های زندگی در فرانسه ما بین 600 تا 800 یورو در ماه می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

رتبه دانشگاه های کانادا بسیار بالاست . ورود به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در کانادا بصورت مستقیم امکانپذیر نیست و شما میبایستی یک دوره لیست چهار ساله علوم پایه مانند زیست یا شیمی را پشت سر گذاشته و بعد ار آن در آزمون های ورودی MCAT برای پزشکی، آزمون DAT برای رشته دندانپزشکی و آزمون PAT  برای رشته داروسازی شرکت نمایید. حال آنکه دانشگاه های کانادا دارای شهریه ای بین 20000 تا 40000 دلار کانادا می باشند و هزینه زندگی در کانادا هم بین ماهی 1500 تا 2000 دلار است.

همچنین توجه داشته باشید اکثر دانشگاه های  پزشکی و دندانپزشکی کانادا فقط به افرادی که دارای اقامت دائم یا پاسپورت کانادایی هستند و قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی را دارند مجوز می دهند.

در صورتی که پس از مطالعه این مقاله سوالات دیگری در خصوص مقایسه شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای گوناگون در ذهن شما تداعی شد با کارشناسان ارشد و مجرب ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز نیز در ارتباط باشید.


در ادامه بخوانید:


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575