مهاجرت و اقامت فرانسه

مهاجرت و اقامت فرانسه

مهاجرت و اقامت فرانسه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

بسیاری از شما متقاضیان گرامی اطلاع کافی ار راه های مهاجرت و اخذ اقامت فرانسه ندارید و همیشه به دنبال روشی مطمئن هستید به طور کلی راه های مهاجرت و اخذ اقامت فرانسه متفاوت است که در ذیل به مهمترین آنها می پردازیم:

1.مهاجرت تحصیلی

نظام آموزشی فرانسه

فرانسه هر ساله بیش از 23% از بودجه ملی را به آموزش اختصاص می دهد و به دقت کیفیت آموزشهای ارائه شده و مدارک اعطا شده را زیر نظر دارد. عالی بودن مدارک فرانسوی بر روی شبکه به هم پیوسته موسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی با اعتبار و شهرت جهانی تکیه دارد. فرانسه بیش از 3000 موسسه شامل 90 دانشگاه 240 مدرسه عالی مهندسی 230 مدرسه عالی بازرگانی و 2000 موسسه متشکل از مدارس عالی هنر و معماری آموزشهای پیراپزشکی و غیره دارد.

تحصیل در فرانسه

فرانسه کشوری است که تحصیل در آن به صورت رایگان می باشد و از سوی دیگر نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه تکلم میکنند. تسلط و آشنایی به این زبان دسترسی ویژه به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را ممکن می‌سازد.شرایط اقامت در این کشور اینگونه است که شخصی اگر 7 سال به طور متوالی در آنجا باشد (تحصیلی، کار و…) می تواند اقامت این کشور را اخذ نماید و بعد از یک هفته ورود به این کشور مقیم آنجا می شود. همچنین شخص در حین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی 20 ساعت در هفته حق کار دارند که اگر در این دوره کارفرما شخص را بیمه کند آن شخص می تواند اقامت دائم خود را اخذ نماید.


مطالب مرتبط:شرایط تحصیل رایگان در فرانسه


اقامت بعد از تحصیل در فرانسه

اقامت بعد از تحصیل در فرانسه فقط در شرایطی به دانشجویان اعطاء می شود که در مقاطع فوق لیسانس یا دکترا از دانشگاه های فرانسه فارغ التحصیل شده باشند. اگر در مقطع لیسانس از دانشگاه های فرانسه فارغ التحصیل شده اید می بایستی بدانید فقط در صورتی قادر به اخذ اقامت خواهید بود که کارفرمایی حاضر باشد برای شما ویزای کار بگیرد. اصولا اخذ اقامت بعد از تحصیل در فرانسه فقط در صورتی است که شما بتوانید Séjour  Provisoire de یا APS بگیرید.  مجوز Séjour Provisoire de  یا APS، نوع خاصی از اجازه اقامت دانشجویی میباشد که شما را قادر به کار کردن برای چندین ماه پس از اتمام تحصیل و اخذ مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر مینماید.

سابقا افرادی که مقطع فوق لیسانس یا دکترا را در یکی از دانشگاه های فرانسه به اتمام میرساندند قادر بودند تا برای یک ویزای 12 ماهه اقدام کنند اما با تغییرات جدید در قانون از آگوست 2016 مدت زمان این ویزا به 24 ماه افزایش یافته و حتی دانشجویان هندی می توانند تا مدت 5 سال این نوع ویزا را داشته باشند. با این نوع ویزا شما اجازه دارید تا حدود 20 ساعت در هفته در مشاغل پاره وقت شاغل شوید و در صورتیکه کارفرمایی حاضر باشد تا برای شما ویزای کار بگیرد اقامت موقت APS شما به ویزای کار تبدیل می شود.

شرایط اقدام برای APS

اجازه اقامت APS به زمان طولانی برای پردازش و بررسی از سوی مقام صلاحیتدار نیازمند است، بنابراین شما باید فرم درخواست را حداقل ۴ ماه قبل از انقضای اقامت دانشجویی تکمیل و اقدام نمایید. در مناطقی مانند پاریس، که در آن دانشجویان زیادی خواهان این امر میباشند. شما میبایست حداقل از  ۶ ماه پیش از پایان اقامت تحصیلیتان برای APS اقدام نمایید. هنگامی که شما مدارک مورد نیاز برای این امر را در اختیارداشتید، شما باید به اداره  پلیس و یا مقام صلاحیتدار مربوطه جهت به راه اندازی فایل اقامت خود مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ APS

 برای اینکه واجد شرایط برای مجوز Provisoire Séjour de شوید، شما باید مدارک زیر را ارائه نمایید:

۳ قطعه عکس گذرنامه

کارت اقامت دانشجویی که از زمان اعتبار آن بین ۴ الی ۶ ماه باقی مانده باشد.

مدرک ارشد و یا گواهی اشتغال به تحصیل

اگر شما در حال اقدام برای اجازه اقامت موقت در فرانسه میباشید در حالی که ۶ماه از مدت زمان کارت اقامت دانشجوییتان باقی مانده است و هنوز مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت ننموده اید میتوانید گواهی اشتغال به تحصیلی در سربرگ دانشگاهتان دریافت نمایید که نشانگر این امر باشد که شما در حال گذراندن واحدهای درسی خود جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود میباشید و با پایان سال تحصیلی موفق به اخذ مدرک خود خواهید گشت.

2. مهاجرت سرمایه گذاری به فرانسه

فرانسه در اروپای غربی قرار واقع شده است و در میان کشورهای عضو شنگن دارای عالی ترین سطح رفاه می باشد. یکی از عمده ترین دلایلی که کشور فرانسه را در بالاترین سطح از رفاه اقتصادی قرار داده است، این است که کشور فرانسه در سال 2010یک طرح اقتصادی بسیار عظیمی به جهت سرمایه گذاری در فرانسه برای جذب سرمایه گذاران خارجی ایجاد نموده است، تا سرمایه گذاران بتوانند با به کار گیری سرمایه خود در فرانسه و ایجاد کسب وکار برای شهروندان فرانسوی، اقامت این کشور را برای  متقاضی سرمایه گذاری و خانواده وی اخذ نماید. اما فرد سرمایه گذار باید چه شرایطی داشته باشد و چگونه بتواند اقامت بگیرد؟

کشور فرانسه یک برنامه مهاجرتی برای نخبگان علمی، فرهنگی، هنری و سرمایه گذاران دارد که به آن “Talent Passport” می گویند یکی از زیرمجموعه های آن برنامه “Business Investor” می باشد که به فعالان اقتصادی که به یکی از سه صورت کاملا شخصی، از طریق شرکتی که هدایت آنرا بعهده دارند یا از طریق شرکتی که 30% سهام آنرا دارند در فرانسه مبلغ 300.000 یورو بصورت مستقیم یا غیرمستقیم بمدت 4 سال سرمایه گذاری کنند بشرطیکه متعهد به ایجاد شغل برای شهروندان فرانسه باشند. 

نکته: اگر سرمایه گذاری شما در زمینه تکنولوژی یا Start-ups باشد، شما می توانید از طریق ویزای خاص این مدل به اسم Tech Visa اقدام کنید که شرایط راحتتر و همچنین سریعتری دارد و همچنین دولت فرانسه در این بخش امکانات خاصی را به شما ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر به کارشناسان ارشد موسسه رهپویان راه تازه تماس بگیرید.


حتما بخوانید:شرایط اقامت ثبت شرکت در فرانسه


مراحل اقدام و مدارک مورد نیاز

اگر شما از خارج از فرانسه اقدام به گرفتن ویزا می کنید بایستی به سفارت فرانسه مراجعه کرده و تقاضای اخذ ویزای“Talent Passport” و زیرمجموعه آن برنامه “Business Investor” را دارد. بیاد داشته باشید هر زمانی که قصد ورود به فرانسه را دارید باید لااقل سه ماه قبل از آن مدارک و درخواست خود را به سفارت فرانسه ارائه دهید. بمحض رسیدن به فرانسه شما می توانید از اداره مهاجرت تقاضای کارت اقامت نمایید. اما برای ارائه درخواست به سفارت فرانسه باید مدارک ذیل را نیز داشته باشید:

1.پاسپورتی که تازه اخذ شده باشد.

2.مدارک دال بر داشتن شرکت یا داشتن 30% سهام در یک شرکت

3.مدارک همسر و فرزندان شامل شناسنامه، سند ازدواج و …

4.سه قطعه عکی برای هر نفر

5.پرکردن فرم X° L313-20 مبنی بر تقاضای ویزای“Talent Passport” و زیرمجموعه آن برنامه “Business Investor” جهت اخذ اقامت بلند مدت

6.داشتن طرح توجیهی یا Business Plan که چگونگی و همچنین زمانبندی سرمایه گذاری 300.000 یورویی متقاضی و همچنین جزئیات استخدام نیرو و ایجاد شغل برای تبعه های فرانسه دقیق و واضح پیشبینی شده باشد.

پس از گذشت پنج سال از این نوع ویزا اگر متقاضی موفق به فراهم کردن شرایط مندرج در طرح توجیهی یا Business Plan شده باشد می توان اقامت دائم فرانسه که 10 سال اعتبار دارد را اخذ نماید. 

3.مهاجرت کاری

1.شرایط عمومی ویزای کار فرانسه

کار در اروپا شرایط خاصی دارد از جمله اگر شما متقاضی کار در فرانسه باشید، اگر با دعوت نامه کاری بخواهید وارد بازار کار اروپا شوید؛ کافرما باید ۳ ماه این آگهی کار را در کشور خود منتشر کند و بر اثر این اگر شخصی درخواست کارفرما را اجابت نکند و در فرم درخواستی شرایطی باشد که به شرایط افراد اروپایی و یا افراد مقیم اروپا مطابق نباشد باز هم باید ۳ ماه در تمام اتحادیه اروپا آگهی کنید، لذا بعد از این شرایط اگر کسی واجد شرایط نباشد، کارفرمای اروپایی می تواند برای شما دعوت نامه بفرستد.

بازار کار در فرانسه

بازار کار در کشور های اروپایی مخصوصاً در کشور فرانسه برای متقاضیان مهاجرت به فرانسه از طریق کار متفاوت است، پیشنهاد می شود جهت مهاجرت به اروپا از طریق کار ابتدا مطابق مهارت خود و رشته تحصیلی خود ابتدا تماماً بازار های کار های کشور های اروپا را بررسی نمائید و بعد از بررسی تمامی کشور های اروپایی مخصوصاً آلمان و یا اتریش وارد این کشور ها شوید و از مزایای اقامت اروپا استفاده نمایید.

پس اگر از طریق شرایط عمومی بدنبال کار در فرانسه هستید باید بتوانید طبق مراحلی از جمله شرکت در مصاحبه یا تست های فنی کارفرمایی را در فرانسه قانع کنید که بتواند برای شما ویزای کار بگیرد ضمن اینکه کارفرما بایستی بتواند ثابت کند نیروی کاری با تخصص شما ظرف مدت 6 ماه از آگهی کردن کار در کل اتحادیه اروپا نیافته است.

2. ویزای کار استثناء برای افراد خاص

اگر شما بتوانید ثابت کنید جزو گروهای ذیل هستید و مقامات فرانسوی به این جمع بندی برسند که حضور شما می تواند تاثیر بسزایی در جامعه فرانسوی داشته باشد و امکان رشد و پیشرفت فرانسه می تواند از طریق حضور شما در این کشور تسریع شود می توانید با اخذ ویزای “Talent Passport” اقدام به مهاجرت کاری به فرانسه نمایید. گروهایی که شانس گرفتن “Talent Passport” را دارند عبارتند از:

1.کارمندان، کارشناسان و کارشناسان ارشد کمپانی های بزرگ جهان

2.دارندگان کارت آبی (Blue Card) کشورهای دیگر اروپایی

3.کارمندانی که در شعبه های خارجی کمپانی ها و شرکت های فرانسوی در خارج فرانسه مشغول کارند

4.قهرمانان ورزشی

5.پژوهشگران و محققین

6.هنرمندان با مدارج هنری جهانی

7.سرمایه گذارن و کارآفرینانی که مبلغ 10.000.000 یور در فرانسه یا سرمایه گذاری کنند یا 50 شغل ثابت برای شهروندان فرانسوی ایجاد کنند.

بیاد داشته باشید که اقامت اولیه اعطایی به گروه های بالا 18 ماهه می باشد و پس از تبدیل این اقامت به اقامت 5 ساله خانواده فرد متقاضی می توانند به او ملحق شوند. همچنین در بعضی از موارد مثل سرمایه گذاری فرد می سرمایه گذار یا کار آفرین از ابتدا می تواند ویزای 10 ساله Contrat d’Accueil et d’Intégration یا CAI را اخذ نماید.

همانطور که مشاهده کردید راه های مهاجرت و اخذ اقامت فرانسه بسیار متنوع است. حال اگر سوالات متعدد دیگری در روش های مهاجرت به فرانسه در ذهن شما تداعی شد با وکلای برگزیده و مشاورین حقوقی ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز تماس حاصل نمایید تا از مشاوره حضوری با آنان بهره مند شوید.


در ادامه بخوانید:شرایط اخذ اقامت فرانسه از طریق تولد فرزند


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575