تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های برتر جهان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های برتر جهان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های برتر جهان

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

بدلایل مختلفی تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی مورد علاقه بسیاری از شما دوستان می باشد. دلایلی از جمله علاقه شخصی به این رشته های تحصیلی، بازار کار مناسب و درآمد بالا از جمله دلایل انتخاب تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی می باشد. اما قبولی آزمون سراسری یا همان کنکور ایران برای تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی بسیار سخت و پیچیده است. لذا، بسیاری از دوستان عزیز هموطن برای تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی گزینه های خارج از کشور را مدنظر قرار می دهند.

اما انتخاب یک گزینه خوب برای تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی چندان آسان نیست. موارد و مسائل گوناگونی هست که باید بدان توجه کرد تا بتوان مقصد مناسبی را انتخاب نمود. ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی سخت تر و پیچیده تر از رشته های دیگر است. پس باید برای انتخاب مقصد تحصیل خارج از کشور نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

نکته مهم 1 درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی – زبان تحصیل و زندگی:

آیا باید به زبان انگلیسی تحصیل کنید یا غیرانگلیسی؟ همکاری های علمی بین دانشگاه های مختلف جهان و همچنین جذب دانشجویان بین المللی در دنیای امروز باعث شده که بسیاری از دانشگاه های کشورهای غیر انگلیسی زبان نیز تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه دهند. حتی کشورهایی مثله چین و ترکیه نیز تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. هرچند که تحصیل به زبان اصلی خود کشور هزینه های کمتری دارد. اگر زبان تحصیل غیر انگلیسی باشد اکثر کشورها از متقاضیان تحصیل مدرک زبان می خواهند مثلا داشتن مدرک زبان آلمانی یا فرانسوی برای ورود به دانشگاه های آلمان و فرانسه جهت تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی اجباری است.

نکته مهم 2 درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی – آزمون ورودی:

بسیاری از دانشگاه های خارجی برای جذب دانشجویان جهت تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی نیازمند قبولی در آزمون ورودی می باشند. کشورهایی مثل ترکیه، مجارستان، اسلواکی، ایتالیا و اسپانیا از جمله کشورهایی هستند که باید آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارید تا بتوانید وارد دانشگاه برای تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی شوند.

نکته مهم 3 درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی – معدل تحصیلات دبیرستان:

بعضی دیگر از کشورها براساس معدل و نمرات دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی اقدام به پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی می نمایند. مثلا برای پذیرش در دانشگاه های چین فرد می بایستی نمرات دروس تخصصی زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی بالایی باشد تا بتواند بدون آزمون ورودی به دانشگاه وارد شود. همچنین برای اخذ پذیرش رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی در آلمان نیز داشتن نمرات بالا در دروس تخصصی بسیار مهم است.

نکته مهم 4 درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی – دوره های کالج:

بعضی از کشورها دوره های اجباری کالج را برای متقاضیان تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی در نظر می گیرند؛ حال بعد از دوره کالج متقاضی بایستی در آزمون ورودی شرکت کند یا صرف گذراندن دوره کالج با نمرات خوب می تواند مستقیم وارد دانشگاه شود. مثلا در کشور روسیه شرکت در دوره های یک ساله کالج (پادفک) اجباری است. اما در مجارستان دوره کالج اجباری نیست با اینکه بسیاری توصیه می شود در دوره های pre-medical یا پیش پزشکی شرکت نمایید.

نکته مهم 5 درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی – هزینه های تحصیل و زندگی:

یکی از موارد دیگری که بایستی در انتخاب مقصد مناسب در نظر بگیرید. هزینه های زندگی و تحصیل است. در واقع شما در زمان تحصیل در یک کشور خارجی سه هزینه عمده دارید: اول شهریه دانشگاه؛ دوم هزینه خوابگاه یا مسکن؛ سوم هزینه خورد و خوراک. واقعیت اینست که تحصیل حتی در دانشگاه دولتی یک کشور خارجی با شهریه رایگان یا بسیار اندک هیچگاه بمانند ایران خوابگاه و هزینه های سلف سرویس برای خورد و خوراک را رایگان نمی کند. شاید شما بتوانید در فرانسه یا آلمان در دانشگاه با شهریه رایگان درس بخوانید اما هزینه خوابگاه و خوردوخوراک بعهده خودتان است.

نکته مهم 6 درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی – بورسیه تحصیلی:

اخد بورسیه تحصیلی که بتواند هزینه ها یا صفر کند یا پایین بیاورد بسیار مهم است. در برخی کشورها مثل آلمان و فرانسه هرچند که شهریه دانشگاه رایگان است اما هنوز هزینه خوابگاه و خورد و خوراک می تواند هزینه های زیادی را به شما تحمیل کند. لذا، اگر بتوان بورسیه تحصیلی گرفت می توان در هزینه ها بصورت بسیار زیادی صرفه جویی کرد. کشورهای ترکیه و ایتالیا جزو کشورهایی هستند که می توان از بورسیه تحصیلی در زمان تحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی استفاده نمود.

بجز موارد بالا موارد جزیی دیگری نیز وجود دارد که می بایستی با یک مشاوره خوب تحصیلی جهت انتخاب مقصد مناسب در مورد آنها آگاه شد. همچنین برای آگاهی از آخرین مقررات وزارت بهداشت باید سایت مربوطه را مطالعه کنید. پس به شما توصیه می کنیم ضمن مطالعه مطالب وب سایت برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره تخصص به کارشناسان موسسه رهپویان راه تازه مراجعه کنید و مشاوره بگیرید.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575