چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی روسیه

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی روسیه

چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی روسیه

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی :

همواره موضوع هزینه های زندگی و شهریه دانشگاه در روسیه به عنوان یک دغدغه بزرگ برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته می شود. اینکه فرد بتواند در زمان تحصیل یا با کار دانشجویی یا با گرفتن بورسیه های تحصیلی هزینه های زندگی و تحصیل را کاهش دهد یک موضوع بسیار پر اهمیت می باشد. در این مقاله که به دست همکاران و مشاورین ارشد ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز گردآوری شده است سعی بر این شده که تا حد ممکن شرایط اخذ بورسیه تحصیلی روسیه برای شما دانشجویان گرامی آورده شود. لذا پس از مطالعه تمامی موارد آورده شده در ذیل در صورتی که باز هم سوالاتی در خصوص بورسیه تحصیلی در روسیه برای شما پیش آمد با تیم تخصصی ما با سال ها تجربه در زمینه اعزام دانشجو به روسیه تماس حاصل نمایید.


مطالب مرتبط:

تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه

تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه


بورس تحصیلی روسیه

در نظر داشته باشید که بورسیه تحصیلی در دانشگاه های روسیه شامل تحصیل رایگان، خوابگاه رایگان و حتی میزانی حقوق ماهیانه باشد. اما آن چیزی که میزان پول تعلق گرفته شده در بورسیه و نوع اختصاص آن را تعیین می کند به سطح تحصیل (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)، ملیت دانشجو و عملکرد تحصیلی متقاضی برمیگردد. دانشگاه های روسیه و بخصوص دولت روسیه در مسیر جذب حداکثر دانشجویان خارجی اقدام به اعطای بورس های مختلف به دانشجویان خارجی می کنند. زیرا هرچه دانشجویان خارجی بیشتری به دانشگاه های روسیه راه پیدا کنند میزان پول و سرمایه ای که از این طریق وارد کشورشان می شود بیشتر خواهد شد.

شهریه دانشگاه  های روسیه

دانشگاه های روسیه نیز همانند بسیاری از کشورها دارای شهریه برای دانشجویان خارجی است. خواه زبان تحصیل انگلیسی باشد خواه روسی یا فرانسوی، مادامیکه شما دانشجوی خارجی محسوب می شوید بایستی شهریه پرداخت کنید. شهریه دانشگاه روسیه برای مقطع کارشناسی بسته به زبان تحصیل بین 2000 تا 5000 دلار در سال و شهریه دوره های کارشناسی ارشد و دکترا حدودا 1000 تا 2000 دلار گرانتر است. اما شهریه رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه بسیار متفاوت است.

شهریه تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی از 5000 دلار برای تحصیل به زبان روسی تا 10000 دلار در سال متغیر است. چه بسا بعضی از دانشگاه های روسیه برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی شهریه ای تا حدود 12000 دلار در سال را اخذ می کنند. با نگاهی اجمالی بر شرایط تحصیل در روسیه می شود دریافت که راهی برای کاهش هزینه ها یعنی تحصیل رایگان وجود دارد.


حتما بخوانید:

هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه


ابتدا باید بدانید که شما در روسیه سه وضعیت برای دریافت بورسیه تحصیلی دارید:

وضعیت 1

 1. دانشجوی خارجی هستید که می خواهید شهریه تحصیلتان را خود پرداخت کنید که به آن Self-funded Study گفته می شود. در این صورت دانشگاه بصورت مستقل از دولت روسیه از شما آزمون ورودی بعمل می آورد. براساس نتیجه آزمون به شما بورسیه تعلق می گیرد.
 2. وضعیت 2

 3. روش دوم زمانی است که شما نیز بمانند یک دانشجوی روس در آزمون سراسری شرکت کرده و با شرایط یکسان با یک دانشجوی روس شانس قبولی در دانشگاه های روسیه را دارید. این آزمون سراسری به نام Unified State Exam می باشد. پس اگر میخواهید شرایطی برابر با یک شهروند روس برای تحصیل داشته باشید بایستی در آزمونی یکسان شرکت نمایید.
 4. وضعیت 3

 5. روش سوم بیشتر برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا مدنظر است که توانسته اند بعد از طی مراحل مختلف بورسیه از دولت روسیه (State-funded Study) را کسب کنند. این نوع بورسیه روالی پیچیده تر مانند آزمون و مصاحبه دارد.

چگونگی اقدام برای اخذ بورسیه دانشگاه های روسیه

بنابه آمار منتشر شده دولت روسیه در سال 2015 حدود 15000 دانشجوی خارجی را از طرق مختلف بورسیه کرده است. در واقع ارگانی به اسم Rossotrudnichestvo که زیر نظر وزارت دادگستری روسیه فعالیت دارد مسئول بورسیه دانشجویان خارجی با فرصت برابر است. این ارگان یا بصورت مستقل در کشورهای خارجی دارای شعبه می باشد یا مرکزی در سفارت روسیه در کشورهای خارجی دارد. قدم اول جهت اخذ بورسیه فوق تماس با Rossotrudnichestvo یا اقدام از طریق سایت مربوطه می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه روسیه

مدارک مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی در روسیه بشرح ذیل است:

 1. پرکردن فرم آنلاین
 2. مدارک تحصیلی شامل ریز نمرات و مدارک دائمی و اصلی تحصیلی ترجمه شده به روسی
 3. اسکن پاسپورت
 4. اسکن عکس
 5. مدارک دال بر داشتن دانش زبان روسی

بورسیه روسیه شامل چه مواردی می شود؟

بورسیه تحصیلی دولت روسیه مشوق و انگیزه ای بسیار قوی است تا دانشجویان خارجی بیشتری به روسیه راه یابند. سوال مهم اینست که بورسیه تحصیلی در روسیه اساسا چه مواردی را پوشش میدهد؟

 1. شهریه دانشگاه رایگان می شود
 2. خوابگاه دانشگاه رایگان می شود
 3. بیمه دانشگاه رایگان می شود

 

در این مقاله ما سعی بر این داشتیم که تا حد ممکن چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی روسیه را برای شما دانشجویان گرامی توضیح دهیم لذا در صورت نیاز به کسب اطلاعات جزئی تر با مشاورین ما در موسسه حقوقی رهپویان راه تازه واقع در شیراز همراه باشید.


در ادامه بخوانید:ادامه تحصیل در کالج های پزشکی روسیه


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575