کارآفرینی در چین

کارآفرینی در چین

کارآفرینی در چین

نویسنده خبر: علی بابایی

زبان : فارسی

دسته بندی : ,

تعریف کارآفرینی در چین

کارآفرینی یا Entrepreneurship واژه ای نسبتاً قدیمی است که ریشه فرانسوی دارد. بواقع کارآفرین کسی است که از طریق انجام فعالیت های اقتصادی بصورت متحدانه به ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی کمک می کند. حال کارآفرینی در چین می تواند از طریق سرمایه گذاری باشد یا ثبت شرکت، اما ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی متعهدانه جزو اصول کارآفرینی در چین محسوب می شود. در خصوص کارآفرینی در چین و یا شرایط کارآفرینی در چین بایستی به کشور چین یک نگاه آماری داشت. در این مقاله درباره کارآفرینی در چین توضیح داده شده است.

معرفی کشور چین

چین با جمعیتی بالغ بر 1.300.000.000 پرجمعیت ترین کشور جهان است. همچنین با وسعتی 9.600.000 کیلومتر مربع بعد از روسیه، کانادا و آمریکا، چهارمین کشور بزرگ جهان تلقی می شود. کشور چین از سال 1949 با حکومتی تک حزبی کمونیستی توانسته تا به لحاظ سیاسی، نظامی و علمی پیشرفت های قابل توجهی داشته باشد. این پیشرفت ها بعد از اصلاحات اقتصادی بین سال های 1989 تا 1992 پیشرفت اقتصادی شگرفی داشته است.

این پیشرفت ها زمینه انقلاب صنعتی و تکنولوزی را در چین پدید آورده است. در حال حاصر بزرگترین صادرکننده و دومین واردکننده بزرگ کالا است و دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد. چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چندجانبه‌ای همچون سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه 20 است.


مطالب مرتبط:اخذ ویزای توریستی چین


اقتصاد کشور چین

 چین به عنوان کشوری دارای سلاح هسته‌ای از بزرگترین ارتش دائمی دنیا و دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا برخوردار است. چین از سوی برخی از دانشگاهیان، تحلیل‌گران نظامی، اقتصادی و سیاسی یک ابرقدرت بالقوه لقب گرفته‌است. در واقع علت رشد سریع و غیر قابل تصور چین در اقتصاد بر پایه شناخت درست بازار کشورهای مختلف جهان و همچنین تطبیق صنایع تولیدی خود برای برطرف کردن نیازهای کشورهای مختلف می باشد.

برای نمونه می توان به چاپ قرآن کریم توسط چین اشاره کرد که نشان از این دارد که کشور چین حتی حاضر به از دست دادن بازار کشورهای اسلامی آن هم در زمینه فروش محصولات فرهنگی و مذهبی اسلامی نیست. یکی از سیاست هایی که باعث شده تا چین بتواند در این زمینه بسیار مثمر ثمر عمل کند اینست که سرمایه گذاران خرد و بزرگ خارجی براحتی می توانند در چین یا سرمایه گذاری کنند یا ثبت شرکت.

1. ثبت شرکت در چین

چند نوع ثبت شرکت در چین امکانپذیر است اما در این مقاله قصد نداریم که کاملا در مورد ثبت شرکت چین توضیح دهیم اما می خواهیم معمول ترین، سریعترین و در عین حال کم هزینه ترین نوع ثبت شرکت در چین را توضیح دهیم. برای مطالعه کامل جزئیات ثبت شرکت در چین می توانید مقاله ثبت شرکت در چین را مطالعه کنید. اما معمول ترین روش ثبت شرکت در چین ثبت شرکت نوع دفتر نمایندگی یا Representative Office می باشد.

ثبت دفتر نمایندگی در چین

بدین معنا که نوع ثبت شرکت دفتر نمایندگی یا به اختصار RO به نمايندگي از شركت مادر كه روابط بين شركت مادر و دفترنمايندگي را مديريت ميكند. شركت مادر خارجي بايد سابقه اي بيش از 2 سال داشته باشد. يك دفتر نمايندگي به عنوان يك نهاد مجزاي قانوني شناخته نميشود، نميتواند هر فاكتوري را صادر كند و هر درآمدي را بدون ماليات متعلق به خود بداند، تمامي هزينه هاي يك دفتر نمايندگي بايد توسط شركت مادر تامين شوند.

اما به هر حال يك دفتر نمايندگي ميتواند حساب بانكي مجزا داشته باشد، و براي حفظ ارتباط با مشتريان به استخدام نيروي محلي بپردازد. یکی از مزایای این نوع ثبت شرکت اینست که شرکت می توانید بین 1 تا 3 نیروی ایرانی را جذب نماید یعنی می تواند تعدادی نیروی ایرانی رو به عنوان کارمند از ایران بهمراه خود داشته باشد و برای آنها ویزای کار بگیرد.

پیشنهاد ویژه برای ثبت شرکت در چین

آسان ترين و اقتصادي ترين راه حضور قانوني در چين تاسيس دفتر نمايندگيست. ارتباط بهتر با تجارت ها و مصرف كننده ها از چين و آسيا با ساير نقاط دنيا از جانب مالكان هدف اصلي شركت است. دفتر نمايندگي در چين به صورت يك نهاد مستقل قانوني تلقي نميشود بلكه وابسته به مالك اصلي خود ميباشد و نميتواند به صورت مستقيم درامد حاصل از فعاليت هاي تجاري را هدايت كند. اين نهاد نميتواند وارد قراردادهاي خريد و فروش بشود، قادر به دريافت پول محصولات و خدمات، صادر كردن فاكتورها يا بازگرداندن پول هاي خارجي به كشور نميباشد.

يك دفتر نمايندگي تنها محدود به هدايت كردن فعاليت هاي عملياتي در موارد ذیل می باشد:

تجارت به منظور ارتباط بين مصرف كننده ها؛ تامين كننده ها و دفتر مركزي، معرفي و فروش محصولات طبق اهداف فروش؛ تحقيقات علمي در بازار داد و ستد که شامل جستجوي تامين كننده ها، جستجوي همكار، توانايي هاي فروش و تبادل فناوري كنترل كيفيت حسابرسي ميباشد. دفتر نمايندگي نياز به سرمايه اوليه ندارد


حتما بخوانید:مشاغل مورد نیاز در چین


نکات مهم در ثبت دفتر نمایندگی در چین

نکته 1 ثبت دفتر نمایندگی در چین

دفتر نمايندگي در چين بايد در محلي داير شود كه مالك آن از لحاظ قانوني اجازه اجاره آن به چنين منظوري را داشته باشد. گواهي اجاره و قرارداد مورد نياز است و بايد مورد تاييديه مقامات دولتي قرار بگيرد. چنانجه مالك آن قادر به فراهم كردن چنين گواهي اجاره اي نباشد توصيه ميشود كه با مقامات مسئول در باب قرار گرفتن دفتر در آن محل صحبت شود.

نکته 2 ثبت دفتر نمایندگی در چین

نماينده ارشد بايد توسط شركت مادر منصوب شود. اين شخص درقبال تمام فعاليت هاي دفتر نمايندگي مسئول ميباشد و بايد در نظر گرفته شود كه يك وجهه قانوني به فرد مورد نظر ،اجازه امضا كليه فرم هاي دولتي و هرگونه پرونده مورد درخواست مقامات دولتي را ميدهد. اين بدان معناست كه شخص مورد نظر به صورت خودكار قادر به دسترسي به حساب هاي بانكي و همچنين ايجاد هرگونه وكالت ميباشد.

نکته 3 ثبت دفتر نمایندگی در چین

چنانچه هرگونه تغييري در دفتر نمايندگي مثل تغيير آدرس دفتر؛ تغيير نماينده ارشد، تغيير در حوزه ي تجارت و موارد ازين دست صورت گيرد بايد توسط مقامات دولتي اصلي تاييد گردد و همه گواهينامه هاي ثبت شده دفتر نمايندگي بايد به روز شود.

نکته 4 ثبت دفتر نمایندگی در چین

آيين نامه جديد در ژانويه 2010 صادر گرديده كه طبق ان كليه دفاتر نمايندگي تنها قادر به حمايت چهار فرد مقيم خارجي (يك نماينده ارشد و سه كارمند) ميباشند.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در چین

·افتتاح حساب بانکی به نام شرکت در چین

·احداث کارخانه و یافتن دفتر کار مناسب در شهرهای مختلف چین

·یافتن شرکای تجاری مناسب براساس نیاز طرف ایرانی

·استخدام کارکنان محلی و خارجی بر اساس نیازهای مشتریان

·ثبت قانونی در چین و همچنین ثبت دفتر نمایندگی شرکت ایرانی در این کشور

·دریافت گواهینامه های رسمی و مختلف بر اساس نوع کار در شرکت،کالا و خدمات.

·ترجمه همزمان در مذاکرات و ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی و فارسی و بالعکس.

·انجام خدمات حسابداری،حسابرسی و امور مربوط به مالیات شرکت و پرسنل شاغل در چین. 

2.سرمایه گذاری در چین

دولت چین ابتدا در سال 2004 امکان اخذ اقامت دائم چین از طریق سرمایه گذاری برای اتباع خارجی را میسر نمود اما بدلیل ضعف های متعدد این قانون در سال 2015 مورد بازبینی مجدد قرار گرفت و در حال حاضر اتباع خارجی که در چین اقدام به سرمایه گذاری کنند از تمامی امکانات و امتیازات قانونی یک شهروند چینی برخوردار می شوند. این کارت برای اتباع خارجی بزرگسال پنج سال اعتبار دارد و برای اتباع خارجی زیر 18 سال فقط 5 سال اعتبار دارد که پس از این مدت باید برای تمدید آن اقدام کرد. تمدید گرین کارت چین بدون نیاز بهیچ مدرکی قابل تمدید است. اما چگونگی سرمایه گذاری و میزان آن متقاوت است بطوریکه اقامت دائم یا گرین کارت چین به سرمایه گذاری تعلق می گیرد که در سه سال متوالی مبلغ مشخصی در مناطق مشخصی از چین سرمایه گذاری کند و مالیات بپردازد:

1.مبلغ 500.000 دلار آمریکا در غرب چین سرمایه گذاری کند.

2.مبلغ 1.000.000 دلار آمریکا در مرکز چین سرمایه گذاری کند.

3.مبلغ 2.000.000 دلار آمریکا در مابقی مناطق چین سرمایه گذاری کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گرین کارت چین

1.تکمیل فرم تقاضا

2.دوقطعه عکس 3.5 * 4.5 با پشت صحنه آبی

3.پاسپورت معتبر با یک سال اعتبار

4.گواهی سلامت جسمی و روانی

5.گواهی عدم سوء پیشینه

6.گواهی سرمایه گذاری در چین

موسسه رهپویان راه تازه تمامی خدمات مشاوره حقوقی برای ثبت شرکت در چین، به صورت شرکت مستقل، شرکت مشارکتی و همچنین شرکت های دارای درخواست نمایندگی و شعبه در چین و کارآفرینی در چین را انجام خواهد داد. تکمیل فرم های درخواست ثبت شرکت در چین، شرایط و موانع سرمایه گذاری در چین و همچنین آخرین تغییرات قوانین ثبت شرکت در چین، کارآفرینی در چین از طریق همکاران بین المللی موسسه حقوقی رهپویان راه تازه در دسترس هم وطنان عزیز خواهد بود.


در ادامه بخوانید: شرایط اخذ اقامت چین از طریق تولد فرزند


 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

حامیان راه تازه آیریک

09173089575 07191009575